Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модернизират учебния корпус на единственото у нас училище по каменообработване

Снимка: Ива Антонова

Професионалната гимназия по каменообработване в романското село Кунино е единственото училище на Балканите и едно от двете по рода си в Европа. Там започна обновяване и модернизиране на учебния корпус. Намерението е да бъдат привлечени повече младежи, които да придобият защитената специалност "Каменоделство". Въпреки че е изключително рядка, професията е търсена и много добре платена. Тя е от зората на човешката цивилизация, а напоследък има статут на защитена специалност.


"Професията е изключително рядка и ценна. Навсякъде хората, които умеят да работят с камъка, се котират на страшно високо ниво, заплащането е отлично, но за съжаление по една или друга причина децата в последните години губят интерес", коментира Христо Димитров, който е директор на Професионалната гимназия по каменообработване в романското село Кунино. 

Щрихи от над 100-годишната ѝ история онагледяват защо местоположението ѝ е сякаш забутано в нищото. Димитър Йотов - бивш директор и дългогодишен учител в гимназията: 

"Неслучайно е избрано мястото за това училище, защото природните красоти и кариерите дават възможност да се развие този занаят."

Не само вътрешният двор в римски стил, но беседка по тоскански, фонтан, каменна ограда, пейки, маси и скулптури - всички те, изработени от поколения възпитаници на каменоделното училище, оформят изящния му и неповторим облик. Наскоро започна обновяване на учебния корпус по проект за близо 1,9 мил. лева. От тях над 730 хил. лв. са европейско финансиране, а другите - от Министерството на културата, принципал на гимназията. Директорът ѝ Христо Димитров посочи, че през последните години "много неща не изглеждат по най-добрия начин". 

"Изключително важно за нас е да направим модерна, реновирана сграда. След това, ако е възможно, да можем да оправим и общежитието."

Предстои и реализирането на проект за СТЕМ кабинети с най-съвременна апаратура. 

Специалностите в училището са три: "Каменоделство", "Скулптура" и "Декоративни скални облицовки". В гимназията се обучават 44 ученици, като седем от тях сега са абитуриенти. Интересът на бизнеса към тези малцина специалисти е огромен, каза още директорът. 

Репортажа чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44