Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Говорещата азбука на българите

Снимка: Александра Делова

Александра Делова по професия е юрист, а по призвание изследовател на българска история. Тя търси факти за българите и България и ги представя пред широката публика, като администратор на блог и Фейсбук страница за история. Тематa за Глаголицата - първата старобългарска азбука, проучва над 10 години. 

Тъй като "глаголати" означава говоря, глаголицата поетично е наричана „знаците, които говорят“. В цялото изговаряне на старобългарската азбука, известна ни като "Глаголица" и в този ред, в който тя е наредена според Раковски, някои учени мислели, че се скрива в нея старото съкратено българско вероизповедание - „Верую-то” на някогашната ни стара религия, казва Александра Делова:

"Аз считам, че Глаголицата е едно съвършено творение на един изключително подготвен филолог. Тя е пропита с християнска вяра, символика, симетрия, с премислен ред и голямо познаване на старобългарската реч с цялото ѝ изобилие на специфични звукове. В графичната система на Глаголицата са залегнали три елемента със символно значение - кръстът, който е символ на спасението, кръгът, който е символ на Божията вечност, защото Бог е без начало и без край и триъгълникът, който е символ на Светата Троица. Така всяка една от буквите, освен, че е много красива като графика, представлява един своеобразен, неповторим духовен символ, който е сътворен така, че да изразява символика и свързаност на понятията. Символите в Глаголицата са свързани в един абсолютен порядък."

Според Александра Делова може да се каже, че светите братя Кирил и Методий заимстват много от прабългарските рунически символи, за да оформят глаголическите букви, с които да запишат, както специфичните звукове от езика на мизите, словенските племена и тези от езика на племената от "българската група". Това означава, че в своята специфична езикова характеристика, всичките тези езици, на всички тези многобройни племена, безспорно са притежавали една и съща звукова основа, което сочи и към техния общ произход:

"За мен е безкрайно ясно, че Глаголицата е създадена именно за записване на българския език. Българите много трудно разбират какво притежават. Тя е вид свещено писмо, буквите на което излъчват много сила, вътрешен символизъм и смисъл... На този факт, че Глаголицата има връзка с Бог, с най-съкровеното за нас като народ - християнството и с мисията ни, като държава, много малко внимание се отделя. И делото на двамата братя е прославено, не като християнско и свещено, а като просветителско, научно на много места дори като политически акт. За това дори и църковният празник на Кирил и Методий, 11-и май, е разделен от общодържавния 24-и май. Така не се набляга на истинската същност на сътвореното, което е преди всичко - християнство."


Безкрайната мъдрост на предците ни в Глаголицата:

"ЖИВЕЙТЕ КАТО ЕДНО ЦЯЛО СЪС ЗЕМЯТА"
Аз буки веди. - Аз буквите се уча да познавам,
Глаголи добро есть, - Говорят те "Доброто съществува”.
живети дзяло земля,  - Живей като едно цяло със земята. 
и йота иже гервь . - И не по-малко от нея ще си плодовит.
Како люди мислите, - Каквото хора да си мислите,
наш онъ покой. - наш ще е покоя/ наша ще е радостта!
Ръци слово твърдо - Кажи твърдо думите:
оукъ фрьтъ хѢръ. - който се учи, хвърля божията светлина.
Отъ ша ци! Чръв ща! - Въздигайте духа си! Знание жънете!
Еръ, ер, ери! - Изправени бъдете! И се възвисете към простора необятен!
Ят! Юс! Йо! - С Божията помощ! Както (Той) ни учи, пристъпете -
Ен - он, йен, йон! - към първоизвора, богодарен и благодатен.“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30