Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли да са опасни детските играчките и как да ги избираме?

Снимка: Активни потребители

В навечерието на Деня на детето на дневен ред пред всеки родител изниква въпросът "Какъв подарък да купя на детето си?" Пазарът от своя страна е богат от към избор на най-различни играчки, но много често зад оригиналната им визия се крие и сериозна опасност за здравето на детето. 

Много е важно, когато избираме стоки за деца, включително и играчки, да бъдем особено внимателни, не само за това колко ще бъдат интересни те за децата, а също така, преди всичко да бъдат и безопасни. Кои са опасните играчки и как да ги познаем? Какви рискове крият и как трябва да бъдат поднесени на пазара?- на тези въпроси отговори Габриела Руменова, създател на платформата "Ние потребителите"

"Всички знаем знака CE, той е знак, че даденото изделие съответства на стандартите за безопасност, а когато говорим за детски играчки има специална директива, всички условия, на които трябва да отговаря, то е също така и европейски стандарт и специален регламент, който касае пък и химичните вещества, които са забранени и съответно нормите, които трябва да бъдат надвишавани и ние така маркирахме и основните рискове. От една страна това са химичните вещества, които могат да доведат до алергии и дори до по-сериозни здравословни проблеми, но също така и чисто конструктивни рискове от типа на това, че може лесно играчката да се раздробява на малки части или пък самата тя да съдържа такива и когато е предназначена за по-малки деца или дори и да не е предназначена за тях, но попадне в ръцете им може да стане опасна. Тук казвам нещо много важно, освен, че самите играчки трябва да отговарят на всички изисквания за безопасност, трябва да внимаваме и за каква възрастова група са предназначени."

Ако родител закупи на детето си играчка, на която не е описано за каква възрастова група е предназначена и след това последва инцидент, има няколко задължителни неща, които родителят да направи.

"Нашият съвет към родителите е да търсят подробна информация за играчките. Ако такава липсва, по-скоро да се въздържат от закупуването на тази играчка, защото това може да означава, че дори и малкото информация, която все пак фигурура на опаковката или някъде на листовка, сложена вътре в кутията може да не е вярна или да е приблизителна... Но ако все пак се случи така, че в резултат на опасна играчка се стигне до инцидент, освен че родителите имат право да я върнат на търговеца, от когото са я закупили и да поискат парите си обратно, също така те могат, но по общия ред, да предявят искане за обещетение за причинените вреди."- обясни Габриела Руменова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25