Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време за книги с препоръката на Регионална библиотека Видин

Приключението "Сахара" на Клайв Къслър

Снимка: Радио Видин


Романът "Сахара" на американския хитов писател Клайв Къслър започва повече от драматично. По време на Американската гражданска война тежко бронираният параход "Тексас" – една от бойните надежди на Конфедерацията – прави последен отчаян опит да избяга от войната, за да спаси архива на Конфедерацията. На борда му е и един особено важен затворник – важен за цялата съвременна американска история. И успява като по чудо, само за да изчезне завинаги с безценния си товар и да се превърне в легенда и примамка за търсачите на съкровища.

Десетилетия по-късно – през 30-те години на ХХ век – дръзката авиаторка Кити Манок попада в пясъчна буря, докато лети над пустинята Сахара, и никой никога не чува нищо повече нито за нея, нито за малкия ѝ самолет. Две събития, които на пръв поглед нямат нищо общо помежду си. Но само на пръв поглед. Съдбата ѝ по случайност е предопределена да стане част от една невероятна поредица от случайности, която тепърва започва.

И ето че историята се пренася в днешни дни, когато някъде в Африка се е появил непознат нов вирус, превръщащ хората в безумни зомбита. Заразата се разпространява твърде бързо, в обезпокоителни темпове, а симптомите са ужасяващи и не приличат на нищо познато на медицината до момента. Убива мъже и жени, млади и стари и е въпрос на време една туристическа група да се натъкне на потресаваща гледка в Оазиса Аселар в Мали. И колелото да се завърти в посока към развръзката, независимо каква ще е тя.

А в египетската перла Александрия, докато проучва поредното изгубено съкровище, морският инженер и един от водещите експерти в Американската морска агенция Дърк Пит не подозира, че е на път отново да се озове в епицентъра на бурни и смъртоносни събития. Той се оказва в точното време на точното място, за да спаси живота на Ева Рохас – блестящ, но може би прекалено самоуверен учен от ООН, която е тук с мисия и не подозира, че дори само с появата си се превръща в опасност за твърде силни и напълно безскрупулни хора. Ева Рохас е в Африка, за да проследи откъде е тръгнала мистериозната зараза и евентуално да изработи стратегия за справяне с нея преди да се е превърнала в световна заплаха. Някой обаче не желае търсенето ѝ да стига твърде близо до него и е готов на всичко, за да я спре.

Междувременно Дърк Пит получава спешна задача да спре надвиснала екологична катастрофа, която бавно пълзи по Нил и застрашава световния океан, а първоизточникът ѝ явно се крие точно там, където доктор Рохас търси причините и за страховитата зараза. Дали двете беди нямат общ корен? И каква е вероятността френският бизнесмен Ив Масар – човекът, налял в пясъците на Сахара повече пари от всеки друг – и корпорацията му да имат нещо общо с надвисналите опасности над пустинята и света?

И за да не е скучно, местното правителство нехае за случващото се, затваряйки си очите срещу съответното щедро заплащане, докато някъде наоколо един садистичен генерал има своите амбиции. Проблемът е, че пътищата към осъществяването на амбициите му се преплитат с тези на останалите герои от шеметния екшън „Сахара“.

Изглежда, когато нещата са на път да станат безнадеждни, съдбата няма нищо против отново да използва любимото си оръжие – Дърк Пит. И приключението започва!

Около Дърк Пит няма как да е скучно, независимо дали ще ръководи акция по изваждането на „Титаник“ от морското дъно, ще търси царския кораб на древен фараон, съкровището на легендарен цар или изчезналия броненосец „Тексас“. Когато на карта са заложени милиарди долари и животът на хората по целия свят, играта задължително трябва да загрубее ужасно много, особено ако става дума за роман на ненадминатия Клайв Къслър. Така че не е чудно, че съвсем скоро Дърк Пит и екипът му са затънали до гуша в неприятности сред пламтящите подвижни пясъци на Сахара и водят битка, която никой не може да си позволи да изгуби. Не е за първи път, но всеки път е като за последно.

Романите на Клайв Къслър имат отличителна черта, която го правят един от най-разпознаваемите автори на бестселъри, а именно – те не са просто романи, а истински филмови сценарии. Те са приключенията, които всеки от нас преживява във фантазиите си, а Къслър изключително умело успява да вплете реални исторически личности и събития в сюжет, който звучи едновременно абсурдно невероятно и напълно възможно. Манипулирайки исторически факти и догадки, той създава един напълно нов жанр в литературата, проправяйки път за мнозина други автори като Дан Браун, Джеймс Ролинс, Джак дю Брул. Неслучайно кино индустрията от десетилетия проявява интерес към творчеството му. Слуховете обаче твърдят, че Къслър до такава степен не харесал адаптацията на романа си "Да извадим Титаник" от 1980 г., че си обещал никога вече да не продава права върху книгите си. Но през 2005 г. филмовата компания "Парамаунт" му предлага звезди като Матю Макконъхи и Пенелопе Крус за филмирането на "Сахара" и, за щастие, той подписва договор.

Всъщност един от най-успешните автори на приключенски романи започва да пише чак на 42-годишна възраст и твърди, че прописал от скука докато съпругата му давала нощни дежурства в своето полицейско управление. До последния си дъх той живее подобно на своите герои – сред история, загадки и приключения, заради което и е наричан "морския Индиана Джоунс". Библиографията му включва над 80 романа преведени на повече от 40 езика, като 25 от тях са за морския инженер Дърк Пит – героят, който всъщност носи името на сина на своя автор. Самият Клайв Къслър и останалите членове на семейството също често се появяват в епизодични роли, за да окажат помощ на героите в най-напрегнатите моменти, а много от събитията в историите се случват на 15 юли – рождения му ден.


По публикацията работи: Гергана Панова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00