Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Участници в "Резиденция Баба" представят престоя си в Делейна с творческа изява

Видинското село Делейна е домакин на "Резиденция Баба"- инициатива на сдружение "Фабрика за идеи", за втори път. Проявата цели да съживи малките населени места чрез творчество и да улесни достъпа до култура в тях.

Трима млади творци останаха в Делейна, за да усетят живота на село, да опознаят бита и традициите и да помогнат с каквото могат в продължение на един месец. Сара Крейкрафт от Съединените щати, Елена Стойчева и Стоян Костадинов от София преобразуват залата на някогашната кръчма, като я превръщат в артистично пространство. За целите на престоя и преживяванията в Делейна разказват Елена и Стоян:   
   
"Нашата цел е да внесем култура, а и живец в селото, докато сме тук. Провеждаме и различни мероприятия, имахме кино вечер с български филми... Също е важна обмяната на културата, защото аз съм роден в София, имам две села, но те са в друг регион и тук идвам и научавам много за местната култура и това е една цел на програмата... Аз участвам за втори път в "Резиденция Баба", като уча от тукашната култура и я прекарвам през моята призма на артист, направих няколко проекта, за да я популяризирам. Например, снимам един документален филм за моето преживяване в селото, с уеб страница и влог показвам някои от интересните къщи в село Делейна. Те имат много интересни стенописи, направени със стара техника, която никой не може да възпроизведе вече. С друга резидентка, Сара, която е фолклорист от Щатите, снимаме ръкоделията на бабите от техните гардероби и в изложба искаме да покажем колко са красиви и че не са старомодни, а могат и в днешно време да бъдат част от нашата идентичност... Научихме, че трябва да сме смирени пред природата, да бъдеш търпелив, да очакваш неочакваното, много мъдрости научихме. За едно село е много важно да има млади хора, без младите хора, селото няма как да продължи нататък. Младите помагат на възрастните, възрастните учат и помагат на младите, обществото така функционира. Когато си отидат младите, селото замира. И в село Делейна, това е доста видимо, много къщи са празни, в други живеят по един, двама възрастни, оплакват ни се колко им е мъчно, че децата им не са при тях. Ние виждаме потенциал в това село, затова сме тук, защото много ни харесва." 

Какви са предимствата за младите хора да живеят в малките населени места, защо са избрали да се впуснат в приключението да отидат в едно селце от Северозападна България? Научили ли са нещо за работата на село и какво очакват да се случи с артистичното пространство, което оставят на хората от Делейна, разказват още Стоян и Елена

"Например, ето тук виждаме децата се разхождат навсякъде, не се притесняваш дали ще ги сгази нещо, дали някой ще ги нападне. Общността е заедно и можеш да си спокоен, че децата са на открито, на чист въздух, играят си спокойно... Научихме как се чистят лозята, кога се прекопава градината... Един месец да прекарам с непознати хора, да опозная навиците, да събера нови истории, аз обичам да пиша. Трудно е да си поставим цели преди да дойдем, защото не знаем общите нужди на селото или конкретните на нашите домакини, как да помогнем. Също и артистичните цели не могат да бъдат дефинирани предварително. Ние се вдъхновяваме, като говорим с хората, първата седмица слушаме истории. Освен залата, която ремонтирахме и обособихме, като артистично пространство, боядисвахме бордюрите в селото и много други различни дейности. Надяваме се хората да го припознаят, като свое място и да започнат да го ползват за най-различни културни дейности. Би могло да се събират децата там да рисуват, може да се правят репетиции. Тъй като по програмата ще бъде закупен проектор за читалището, ще могат да се правят кино вечери. С това оборудване ще могат да се правят презентации, да се канят артисти, надявам се и ние пак да идваме, там има и място за пренощуване. Идеята е читалището да може да вика артисти или етнолози, който иска да работи по определени теми тук, да има къде да отседне. И веселби да стават, разбира се." 

Когато пристигнахме с екипа на Радио ВИДИН в Делейна, Елена и Стоян занимаваха децата там с рисуване в залата, която са оформили като артистично пространство. Една от младите майки, Калина, каза, че малките творци много им се радват и нямат търпение да общуват с тях. Елена е впечатлена и от танцовия състав на Делейна, в който Калина участва. Те с радост приобщават Елена и тя репетира с тях в читалището, дори се включва в тяхно участие на фолклорен фестивал в Чупрене. 

"Аз настоях и ѝ казах, събота и неделя смело с нас. Човек, който няма нищо общо с нашия фолклор, изведнъж да дойде и краката да му заиграят по такъв начин, не трябва да се изпуска. Тя ми каза, че не е сигурна в себе си, но аз съм сигурна в нея и в събота рамо до рамо, там...", разказа Калина.

"За мен е много хубаво и интересно чувството да съм част от един такъв фолклорен състав, където всички се хващат за ръце. Опитвам да си събера местна носия, ходихме на съботния пазар във Видин и от там си купих риза, сега една баба ще бродира нещо по нея, да я направи по-лична, дето се казва. Едни момчета миналата година, пък ми подариха престилки. Това за мен е някакво търсене на принадлежност, мисля", посочи Елена.

Местните хора са благодарни, че освен за развитието на културата, младите хора от "Резиденция Баба" помагат и материално на селото, каза Любен Еремиев от читалището : 
"Това е втората мисия на "Фабрика за идеи" и "Резиденция Баба" при нас в Делейна. Между другото, те ни вдъхновиха и ние решихме да направим един фолклорен фестивал, миналата година беше първото издание, "Делейняна-2022", в момента сме в последни приготовления за второто му издание. По време на Ковид, пак не сме прекъснали връзките с тях. От време на време идваха тук, помагаха ни, даже ни подариха два компютъра, които ги предоставихме на децата, които се обучаваха тук по време на Ковид кризата. Снощи имаше музикално-циркова програма, хубаво беше, хората са любопитни. Даже малко ни надценяват, поднасят ни авангардна култура, а ние не можем да я смиламе, малко като подарената демокрация на българите. Междувременно, финансово ни помогнаха, възстановихме тази зала, която беше запустяла. Ние сме благодарни, все пак малко живец в това село, старите хора нямат много контакт с града, с културата." 

Финалната изява на артистите ще се състои утре, на 13 юни, от 18:00 часа, на центъра в село Делейна.

Програмата включва:

18:00 ч. Откриване на фотографска изложба от проекта “Живота на делейнските чешми” на Сара Крейкрафт и артистична инсталация на Елена Стойчева, която включва документирани културни ценности от селото, но и разкрива личното ѝ преживяване в търсене на принадлежност;
18.45 ч. Моноспектакъл, сглобен от местни и лични истории, на Стоян Костадинов;
19.30 ч. Влашки песни и хора; 
20.30 ч. Духова музика на живо. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46