Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна вторият етап от програмата за саниране, но вече не е безплатна

Снимка: Радио ВИДИН

От началото на юни вече е отворен вторият етап на мярката за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради по Националния план за възстановяване и устойчивост.  Започва подготовката и подаването на документи. Процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап II" вече е отворена за кандидатстване, а насоките са публикувани на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Крайният срок за кандидатстване е 16.01.2024 г., като средствата по процедурата са в размер на 282 470 400 лева с ДДС, съобщават от регионалното министерство. Одобрените сгради ще получат до 80% безвъзмездна финансова помощ. Всяко сдружение на собствениците ще трябва да осигури самоучастие чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи по проекта.

Документите за кандидатстване се подават отново чрез общинските или районните администрации. Допустими за участие са всички многофамилни жилищни сгради в страната, управлявани по реда на Закона за управление на етажната собственост /ЗУЕС/ и проектирани преди 26 април 1999 г. 

Целта е да се подобрят енергийните характеристики на многофамилните жилищни сгради и достигане на клас на енергопотребление "В". Цели се и намаление на енергийното потребление на страната, редуциране на емисиите на парникови газове, 30% спестяване на първична енергия за всеки обект от жилищния сграден фонд, намаляване на енергийната бедност чрез намаляване на разходите за енергия, модернизиране на сградния фонд.

И така, както вече стана ясно, във втория етап от това енергийно подновяване на жилищата, всяко сдружение на собствениците ще трябва да плати 20% от стойността на допустимите разходи по проекта- с една дума, санирането вече няма да е безплатно. 

Това, разбира се, не е по възможностите на всеки и именно за това тук може да се ползва посредник, който да поеме разходите ни и с когото може да бъде сключен договор, в който да е посочено как да му бъдат върнати средствата. Тези посредници в случая са т.нар. ЕСКО компании (от англ.- Energy Service Company)- това е компания предоставяща енергийни услуги, ориентирана към иновациите, ефективното използване на ресурсите и екологията. Това уточни за Радио ВИДИН Кирил Райчев, председател на Алианс за енергийна ефективност - асоциация на ЕСКО компании:

"Това са компании, които имат за цел да предоставят енергоефективни услуги на своите клиенти, като в допълнение те могат и да финансират изпълнението на тези енергийни услуги, както и да ги гарантират. 

ЕСКО договорите са по-популярни в България в публичния сектор. У нас има натрупана близо 30-годишна практика предимно в публичния сектор. Сега вече се отваря възможност този модел да бъде прилаган и в сектора на многофамилните жилищни сгради. 

Във втория етап от програмата има изискване за 20% самоучастие от страна на етажната собственост. Именно ЕСКО компаниите могат да покрият тези 20% и да инвестират те, вместо етажната собственост. В допълнение, ЕСКО компаниите могат да гарантират икономиите на енергия, защото така да се получи в бюджетите на домакинствата, да има осигурени пари, с които да могат да изплатят така направената от ЕСКО компаниите инвестиция. 

Ако бъде избрана ЕСКО фирма да изпълнява реновацията на блока, ЕСКО компанията може да инвестира 20% вместо собствениците на апартаменти, за да могат да се усвоят и останалите 80% безвъзмездна финансова помощ по линия на програмата за обновяване...

Така домакинствата получават 80% безплатно финансиране, защото идва по линия на безвъзмездната финансова помощ, а останалите 20% първоначално се инвестират от ЕСКО компаниите и домакинствата с помощта на генерираните икономии на енергия могат да изплатят тази инвестиция към ЕСКО компанията във времето. Това може да стане за период от 2-3-4 и 5 години, като зависи от конкретния случай. 

Мога да дам пример. Ако на едно домакинство средната сметка за комунални услуги на месец е 100 лева, след като ЕСКО компанията реализира енергоспестяващите мерки, сметките за топло и електроенергия от 100 лева, ще спадне примерно на 80. Със спестените 20 лева домакинството ще може да изплати към ЕСКО компанията във времето направената от нея инвестиция. 

Характерното в случая е, че ЕСКО компанията гарантира във времето тази икономия и в случай на нейното непостигане, тя търпи финансови санкции- домакинството ще плати вместо 20, 10 лева, ако икономиите не бъдат постигнати. В този смисъл домакинствата са защитени..." 

За да гарантира възвръщаемостта на инвестираните си средства от домакинствата, ЕСКО компанията чрез своите фирми изпълнява строително-монтажните работи, също така извършва поддръжката, мониторинга, отстранява нередностите и това става за целия срок на договора, допълни Кирил Райчев. 

"ЕСКО компанията има за цел икономиите да бъдат постигнати, за да не търпи финансови санкции от нейните клиенти. В този смисъл, ако има некачествена работа или има непостигане на икономиите ЕСКО компанията е длъжна да отстрани съответните нередности, за да могат икономиите да бъдат постигнати. Иначе тя не може да си възвърне инвестицията..."   

Освен тази възможност, при която да се ползва като посредник ЕСКО компания при плащане на санирането, могат ли да се ползват и други инструменти за плащане? Отговор на този и други въпроси, целия разговор с Кирил Райчев, както и полезни съвети преди кандидатстване от Валентина Узунова, председател на Камарата на енергийните одитори в България- в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45