Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли оскъпяване на ремонта на Синагогата във Видин

Снимка: Светослав Цветанов

Ремонтът на Синагогата във Видин е пред приключване. Над 2 години продължиха строителните дейности, които имат за цел да възстановят една от емблематичните сгради в града и да я превърнат в Културен център "Жул Паскин". 

Народният представител Любен Иванов отправи питане към регионалния министър има ли оскъпяване на проекта.

"Това питане отправих като резултат от проведена приемна във Видин. Постъпиха въпроси относно Синагогата, изпълнението на проекта, относно това, че Община Видин взима кредити, за да изпълнява строително- монтажните работи по проекта... В резултат на въпроса ми от отговора разбираме, че до настоящия момент Община Видин е депозирала единствено искане за авансово плащане, което е било одобрено на 21.02.2022 година от Управляващия орган, но все още не са отчетени дейностите като не са искани средства за възстановяване", каза Любен Иванов.

Установено е още, че допълнителната сграда, която се строи към Синагогата не е с безвъзмездна финансова помощ, а с кредитен ресурс, допълни Любен Иванов.

От Министерството на регионалното развитие пишат, че по Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г. е бил сключен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за реставрация на Синагогата и превръщането ѝ в туристически обект. Бенефициент е Община Видин, със срок на приключване 27 септември 2023 година. Към договора има допълнително споразумение за увеличаване стойността на парите за индексиране на разходите при инфлационни процеси с 492 783 лева и 10 стотинки. Така общата стойност на ремонта на Синагогата вече е 8 милиона 571 хиляди 374 лева и 54 ст. От регионалното министерство отбелязват и че бенефициентът не се е възползвал от максимално допустимото увеличение в размер на 15% от първоначалното заложените разходи. С оглед на това, че проектът се изпълнява с комбинирана подкрепа, коректната актуална стойност е малко над 10 милиона лева. От тях освен 8 и половина милиона лева безвъзмездна финансова помощ, 1 милион и половина е финансов инструмент и 15 хиляди лева собствен принос на Община Видин. Дейностите по проекта не са приключили. Бенефициентът е депозирал единствено искане за авансово плащане на 10 февруари 2022 година в размер на над 2 милиона и 700 хиляди лева. Процедурата по одобрение от Управляващия орган е приключила на 21 февруари 2022 година. Все още не е извършено отчитане на дейностите и не са искани средства за възстановяване на безвъзмездното финансиране. Управляващият орган не е извършвал проверки на място за физическото изпълнение и не разполага с документи по реализацията на дейностите. 

От пресцентъра на Община Видин отговориха писмено на въпросите на Радио ВИДИН във връзка с ремонта на синагогата.
Въпрос 1: Кога предстои да бъде открит обектът?
Отговор: Към настоящия момент не е определена конкретна дата за откриване на обекта. Срокът за приключване на проекта е 27.09.2023 г. и откриването на обекта ще се състои преди тази дата.
Въпрос 2: Каква е сумата, с която Община Видин участва във финансирането?
Отговор: С Решение на Общински съвет - Видин е одобрено финансиране по проекта от бюджета на Община Видин в размер до 30 000 лв. В момента собственото финансиране е в размер на 15 000 лв.
Проектът се изпълнява по Оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020, приоритетна ос 6 "Регионален туризъм", процедура на директно предоставяне BG16RFOP001-6.002 "Развитие на туристически атракции". Условие на процедурата е проектът да се реализира чрез комбинирано финансиране - безвъзмездна финансова помощ и финансов инструмент, като финансирането чрез средства от безвъзмездната финансова помощ не може да е повече от 85 % от общата стойност на проекта. Предвид това, за целите на изпълнение на проекта, е сключен договор за инвестиционен кредит с "Регионален фонд за градско развитие" АД и "Банка ДСК" АД на стойност 1 500 000 лв.
Въпрос 3: Има ли опасност да се завиши значително сумата, с която Община Видин участва в проекта?
Отговор: Няма такава опасност.
Въпрос 4: Завишен ли е двойно бюджетът за допълнителната сграда - информационен център с кафене? Ако да, с каква цел е направено това?
Отговор: Бюджетът за допълнителната сграда - информационен център с кафене е определен съгласно Количествено-стойностната сметка към инвестиционния проект за реставрация и консервация на Еврейската синагога и реконструкцията и адаптацията ѝ за Културен център "Жул Паскин", който предвижда изграждане на обслужващата сграда, съгласно заданието на Възложителя.
Направено е завишаване на този бюджет с 8% във връзка с прилагане на Методика за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация, приета с ПМС № 290 от 27 септември 2022 г. и съгласно Указанията на Управляващия орган на ОПРР 2014-2020 относно възможностите за увеличаване размера на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г. на основание индексиране на разходите по договори, сключени при условията на Закона за обществените поръчки, при инфлационни процеси, които предвиждат възможност за индексиране на разходите за строителство с 15 %.
Въпрос 5: Променени ли са размерите на тази сграда?
Отговор: Тази сграда не е съществувала. Изграждането ѝ е предвидено във Виза за проектиране, издадена от Главния архитект на Община Видин, с която е съобразено проектирането на обслужващата посетителите сграда.
Въпрос 6: Как е направена подмяната на архитектурния проект, с който е спечелено финансирането, с друг и има ли риск от корекции?
Отговор: В проектното предложение, неразделна част от Договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, дейността по реставрация и консервация на Синагогата и адаптацията ѝ за културен център е предвидена да се изпълнява като инженеринг, т.е. тя предвижда един изпълнител да изработи инвестиционен проект, в съответствие с който следва да се изпълнява строителството. Дейността не е предвидена като изпълнение само на строителство по вече изготвен инвестиционен проект. Управляващият орган на ОПРР 2014-2020 е одобрил дейността да бъде инженеринг - изработване на инвестиционен проект (проектиране), упражняване на авторски надзор и строителство, извършвани от един изпълнител. Преди изработването на инвестиционния проект, по който се реставрира Синагогата са извършени необходимите проучвания - инженерно-геоложко и хидроложко проучване и спасително теренно проучване. Инвестиционният проект е сългасуван и одобрен от всички компетентни органи, включително от Националния институт за недвижимо културно наследство, както и от Организацията на евреите в България "Шалом" и Сдружение „Регионална организация на евреите в България "Шалом" - Видин, дарили Синагогата на Община Видин. Надяваме се гражданите да се гордеят с реализирането на този значим за местната общност проект, който ще повиши както привлекателността на региона като предпочитана туристическа дестинация, така и ще привлече вниманието на повече инвеститори към областта.
Въпрос 7: Какви средства е получила до сега община Видин за реализирането на обекта?
Отговор: По договора за безвъзмездна финансова помощ са получени единствено авансови средства в размер на 2 739 139,75 лв., предвид това, че съгласно клаузите на договора условие за междинно плащане е наличието на Констативен акт за установяване годността за приемане на строежа (Приложение № 15 към Наредба № 3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството). С Кореспонденция от 23.02.2023 г. Управляващият орган даде възможност да се измени тази клауза. Към настоящия момент Община Видин е предприела действия за искане за верифициране на извършените разходи.
По договора за инвестиционен кредит са усвоени средствата, необходими за разплащане на извършените от изпълнителите дейности.
Въпрос 8: Какви са заплатените до сега суми на изпълнителите?
Отговор: По договора за инженеринг са разплатени  7 733 052,78 лв. общо за изработване на инвестиционен проект и изпълнение на строително-монтажни работи.
За изготвяне на комплексен доклад за оценка на съответствието на инвестиционния проект със съществените изисквания към строежите са платени 3 960 лв, а за упражняване на строителен надзор са изплатени 69 382,56 лв.
За организиране на официална церемония "Първа копка" и изработването на промоционални материали са платени 8 518,80 лв.
За доставка на обзавеждане и оборудване за обекта са платени 162 595,20 лв.
Общият размер на платените досега суми на изпълнителите е 7 977 509,34 лв.

Председателят на Общинския съвет във Видин Генади Велков заяви категорично, че няма да има допълнителни средства за ремонта на Синагогата:

"Всичко се извършва по проект. Няма да има допълнителни средства, гласувани от Общинския съвет. Допълнителни средства са това, което беше около 15% само за материалите и то не само за този проект, но за почти всички проекти, защото КСС-тата (количествено-стойностните сметки - бел.ред.) са правени преди 2-3 години, когато цените бяха по- различни."

По публикацията работи: Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10