Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистката Валентина Сеферинова: Музиката е едно богатство за мен

Снимка: Радио ВИДИН

В това издание на "Калейдоскоп" ни гостува една прекрасна талантлива, усмихната и позитивна дама, това е световноизвестната пианистка Валентина Сеферинова. И този невероятен талант е роден в нашия Северозапад.  За великденските празници  тя  подготви концерт съвместно с видинската Симфониета, в който изсвири втория клавирен концерт на Сен-Санс. 

Родена е по време на комунизма през 1969 година в красивия крайдунавски град  Видин, зодия рак е, оптимист по природа и в живота, музикант - пианист, преподавател по пиано, почитател на романтичната музика, и въобще на всяка музика, защото, както казва тя самата, без музика не може да живее. 
Майка ѝ е от Берковица, работила в радиосервиза в Михайловград, а баща ѝ от Мокреш - учител в Механотехникума в града. На 6 години се случва най-голямата чудо в живота на Валя, спомня си тя, в дома ѝ се появява пиано, щом го вижда, тя отсича съвсем уверено и непривично за едно малко дете: "Аз искам да стана пианист!"
След полагането на приемни изпити в читалище "Цвят" започва да ходи на уроци по пиано при Румяна  Гайдарова. След това нейн преподавател става Анелия Стоянова.  Редовно и с много желание учи тънкостите на свиренето на пиано, нейните преподаватели я учат, че талантът е 1%, а 99% е работа.  С много труд  Валя става толкова добра, че е избрана да представлява Видин на Първата детска Асамблея през 1979 година в София. 
Проф. д-р Любомир Динолов, виден пианист, педагог, музиковед, автор на многобройни клавирни транскрипции, изключителен ерудит  оказва силно влияние и помощ на малката пианистка. По онова време той често гостува във Видин, където изнася концерти и лектории. 
С много  постоянство и упоритост Валя успява да достигне и даже да надмине нивото на своите съученици по пиано. По отношение на свиренето и пианото тя е перфекционист, изпипва всичко до последния детайл и до последната нота. 

На 13 години заминава да учи в Музикалното училище в Русе. Школата е невероятна, изучават се много предмети, учениците получават перфектна подготовка. По-късно, когато идва в Англия, Валя може да направи съпоставка и вижда, че такава школа в Англия няма, затова тя е благодарна и признателна на това, което е получила като знания от българската музикална школа.
Завършва с отличен успех музикалното училище в Русе. Желанието ѝ е да стане пианист и решава да кандидатства в инструменталния факултет на Академията. Не я приемат. Връща се във Видин, където започва работа като преподавател по пиано и като корепетитор на хор "Боян Чонос". Работата ѝ носи удоволствие и радост и тя споделя, че това са едни от най-хубавите ѝ години. 




При второто си кандидатстване е приета в теоретичен факултет - музикален анализ при проф. Пенчо Стоянов. Дипломната ѝ работа е на тема "Интонационен строй и фактура в творчеството на Сергей Рахманинов". Тази тема предизвиква интерес у колегите ѝ в Англия, според Валя анализът ѝ е по-различен, защото анализира музика, която свири. 
През 1994 г завършва висшето си образование. Знае, че да се развие  един пианист, трябва да има много добра теоретична подготовка. Затова се явява на конкурс и започва работа  като асистент. 
През 1992 година участва в конкурс за пианисти в Англия, класира се на второ място, и се запознава с бъдещия си съпруг Майкъл. Запознанството им се случва в самолета, истинска съдбовна случайност, както казва Валя. Цели  6 години си пишат и се срещат, докато накрая създават семейство  и решават да живеят в Англия. Така Валя пристига в Англия през 1998 г., началото е трудно, но днес, след 25 години тя се смята за успяла и професионално реализирана личност. 
Днес тя е  клавирен педагог и преподава на студенти,  смята, че най-важното, на което трябва да научи своите студенти, е вярата в себе си. Окуражава ги и им вдъхва увереност, никога не започва първо с критиката, а първо с похвалата, въпросът е да се започне с позитивния момент, добавя тя.  
ПИАНОТО
"Повечето инструменти имат една линия, пианото има мелодия, има тембър, не е един глас, има хармония, ритъм, то е едно от най-богатите инструменти, свири много ноти в един момент и се получават акорди и хармонии, много богат инструмент, пианото е едно богатство, музиката е едно богатство за мен... Проф. Любомир Динолов ми каза: "Талантът има таван, даже да свириш по 6-7 часа, в един момент не можеш да надминеш този таван, за да се развиеш като пианист, трябва да имаш много добра теоретична основа" .

ЛЮБИМИ КОМПОЗИТОРИ 
"Първата ми детска любов, музикална любов беше Рахманинов, защото проф. Динолов ми даде да свиря Рахманинов за първи път на 11 години, "Баркарола" и тогава наистина почувствах силата на музиката и как този музикален език говори за себе си, не с думи, а с ноти и ти чувстваш в себе си точно какво ти казва. И разбира се, романтичната музика, тя е силата ми..."

ЗАБРАВЕНИТЕ КОМПОЗИТОРИ
"И другото, което направих в Англия, беше издирване на музика, която е забравена, през 2002 г. издадох компактдиск на Йоахим Раф... Забравени са и много еврейски композитори, такъв е Соломон Ядесън, вече имам 15 компактдиска на различни композитори, останали забравени днес. Много често записвам в Полша, записах Рожицки, Мошковски... Открих поколението композитори след втората половина на 19 век и началото на 20 век, това поколение го открих, с прекрасна музика, с  хармонии, чудни багри..." 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След 30 години чакане: Жители на Видин с нов достъп до домовете си

През октомври ви разказахме за дългогодишния проблем на жителите от няколко жилищни блока във Видин, които нямаха осигурен достъп до улица . С разрешаването на този казус се зае Мартин Цеков , един от жителите в засегнатите сгради, който успя да привлече вниманието на институциите. След месеци на усилия и забавяния, сред които и наложителен..

публикувано на 23.12.24 в 15:00

Инспектори засилват контрола върху храните за празниците

Подготовката за празниците върви с пълна сила - трапезите се пълнят, а пазаруването на храни достига своя пик. Магазините са оживени, пазарите - препълнени с хора, които търсят най-доброто за празничната си трапеза . Именно сега от Българската агенция по безопасност на храните засилват контрола върху предлаганите продукти. Целта е ясна - да..

публикувано на 23.12.24 в 13:59

В “Музикална зона” слушаме Коледните звънчета по света и у нас

  Чувате ли вече коледния звън на хиляди звънчета? Да, Коледа наближава, а празничното настроение вече е при нас! Сега е времето да се позабавляваме и да тръгнем на една коледна разходка по света. Ще разберем кой как празнува Коледа, дали навсякъде децата трепетно очакват идването на Дядо Коледа с пълния с подаръци чувал : ) А кои са най- хубавите Коледни..

публикувано на 23.12.24 в 09:00

"Неделник" от 22 декември 2024 година

Зима-Коледа- Нова година-Трифон Зарезан-Лозичка- Грозде - Вино. И "Неделник". Хайде първо "Неделник". Другото ще почака. "Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен...". Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със..

публикувано на 22.12.24 в 14:55

Преди Рождество Христово, нека изпълним сърцата си с вяра в Бога

Неделята, в която се намираме днес е Неделя пред Рождество Христово , в която се подготвяме за празника Рождество Христово. "Всички тия умряха с вяра, без да получат обещанията, а само отдалеч ги видяха и се увериха, приветствуваха ги и изповядаха, че са чужденци и пришълци на земята"  (Евр. 11:13). "Тъй говори апостолът..

публикувано на 22.12.24 в 08:00

"Българската Коледа" помага на 5-годишния Тихомир да проходи

Две поредни години "Българската Коледа" помага за рехабилитацията на 5-годишния Тихомир Тимчев от врачанското село Михайлово . Момченцето страда от спастична церебрална парализа и хидроцефалия и процедурите са единственият му шанс да може да ходи сам. Физиотерапия всеки месец е препоръчана след оперативно въздействие върху редица мускули...

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Благотворително четене организираха във видинското училище "Цар Симеон Велики"

Четене на откъси от любими произведения, както и на авторски творби събра ученици, родители и преподаватели във видинското училище "Цар Симеон Велики". Събитието е едно от тези, които в навечерието на Рождество Христово организираха с благотворителна цел в училището. Средствата от дарения ще са за изяви на талантливи деца, както и на ученици..

публикувано на 20.12.24 в 17:00