Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доклад посочва предизвикателствата пред уязвимите групи във Видин

Снимка: Личен архив: Таня Кълцева

Доклад, изготвен от сдружение "Организация Дром" изследва на местно ниво предизвикателствата, които срещат уязвимите групи във Видин- прояви на дискриминация, нетолерантност, език на омразата и престъпления от предразсъдъци. Проучването е сред инициативите на консорциум, координиран от Български хелзинкски комитет в партньорство със сдружението и още четири неправителствени организации- "Ромска академия за култура и образование", "Асоциация ИНТЕГРО", Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение, Младежка ЛГБТ организация "Действие". Изпълнява се с подкрепата на програмата на Европейския съюз "Граждани, равенство, права и ценности". Целта е да се утвърди ролята на граждански организации, които представляват интересите на уязвими общности в България. Докладът е насочен към изследване на състоянието на обществените нагласи, каза експертът от "Организация Дром" Таня Кълцева.

"Установи се, че най-уязвимите групи са тези, които са защитени от Закона за защита от дискриминация. Това са групите, които се различават по своята етническа принадлежност, по своята сексуална ориентация, по своята религиозна принадлежност и още много. Конкретно за Видин и региона, изследването се фокусира върху ромската етническа общност, защото това е най- добре оформената група, различна от хората с български етнически произход."

Анкетирани са 17 души, всеки от които е експерт в своята област. Проучването се фокусира върху образованието и социалните дейности в региона.  

"Обстановката в града е толерантна към различните. Подчертавам, че различните в случая с нашето конкретно изследване са в голямата си част ромската етническа общност. Има промяна в отношението и промяната е към добро. От чисто сегрегирана група, отделена в собствения си квартал, в собственото си училище, ромите в момента са една нормална част от населението на град Видин и региона, по нищо неразличаваща се, като изключим етническата принадлежност. Градът е станал по-толерантен, нещата вървят към добро. Това е генералният извод, макар че има мнения, че дискриминация съществува на всяко едно ниво, във всяка една институция, във всеки един момент от ежедневието и тя е видима и усещаща се, както и има мнения, че няма никакви проблеми и всичко е наред. Двата полюса присъстват, но като цяло изводът е, че градът е толерантен."

Прояви на нетолерантност има, но те са във все по-малка степен и засягат все по-малко хора. 

"Дискриминацията все пак е обществено явление. Тя не може да бъде изкоренена. В много голяма част от случаите става въпрос за лично усещане и за едно лично възприятие на неправилно третиране. Дали е дискриминация, това вече е отделен въпрос и не е толкова лесно едно поведение да бъде определено като дискриминационно и нетолерантно. По тези въпроси трябва да се говори. Всеобщо е мнението и тук почти няма някой да се отделя от мнението на групата, че не се говори достатъчно. Едно по-обширно говорене. Едно възпитание по темата би направило по-лесно разпознаването на подобно поведение, защото дискриминацията, езикът на омразата, нетолерантността предполагат едно поведение, което е трудно да бъде първоначално определено. Затова случаите на непряка дискриминация, тази, която е скрита, доста трудно  биват установявани и доказвани."

Промяната в отношението е трудна, защото съпротивата към различията е първата човешка реакция, но информираността и знанието дават инструменти тя да бъде потушена, казват от "Организация Дром". Докладът показва добри и лоши примери. Посочва се казус с младеж от ромски произход, който първо е назначен на работа, а след това освободен именно заради предразсъдъци към тази етническа група.

Друг случай, който описват в доклада, е отказано обслужване на човек с увреждане в клон на телекомуникационна компания. Мотивът е, че заради увреждането си той не може да се възползва от дадената услуга. Комисията за защита от дискриминация се произнася в негова полза.

От неправителствената организация посочват в доклада и примери, които са обнадеждаващи. Сред тях е практиката на здравните медиатори. Освен преките си задължения, те същевременно помагат на хора, които не могат да четат и пишат за попълване на документи за социални помощи. Здравните медиатори дори прехвърлят случаи на социалните работници и обратното се случва. Такова сътрудничество е само в помощ и подкрепа на хората, посочват от "Организация Дром". 

Положителен пример е десегрегацията в образованието, за което "Организация Дром" работи в продължение на години, припомнят в доклада. 

Целта на инициативата, в която участват шестте неправителствени организации, е на базата на изготвените анализи да се намерят начини темите, свързани с дискриминацията да бъдат така представени, че да са ясни за хората:

"Да могат те да определят що е то дискриминация, що е то е нетолерантност, как да се отнасяме към такива случаи и как да не ги предизвикваме, и как да се борим с тях, когато ги има."

В заключение от неправителствената организация посочват, че усилията за борба с дискриминацията са ефективни само когато се градят върху стабилната основа на сериозно поетия ангажимент от страна на институциите, неправителствените организации, гражданското общество, както и всеки отделен човек. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00