Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво трябва да знаем за зъбните импланти

Снимка: архив

Поставянето на зъбни импланти е една от най-предпочитаните и иновативни дентални процедури, когато искаме да възстановим липсващ зъб или група от зъби. Тоест, когато един пациент е изгубил зъб, чрез зъбния имплант се получава това възстановяване, обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист - ортодонт в най-голямата стоматологична клиника в Португалия.

"Говорим за т. нар. имедиатно имплантиране, чрез което веднага след премахването на зъба, може да се постави и зъбният имплант. Има случаи, когато имплантът не може да се постави веднага, трябва да изчакаме заздравителен процес, образуване на кост и тогава говорим за т. нар. късно поставяне на импланта. Възстановяването на цяла челюст е една концепция, наречена "Всичко върху четири". Това е един чудесен метод за възстановяване на изцяло обеззъбени пациенти или в случаите, когато имаме пародонтозни зъби, които не могат да бъдат спасени и съответно трябва да се извадят и да се възстанови това място. Интересното е, че се поставят само 4 зъбни импланта -  два, които са прави, и два наклонени под определен ъгъл, след което възстановяваме изцяло 10-те зъба, първоначално с една временна, но напълно функционална конструкция и след 6 месеца може да се пристъпи към окончателната зъбна конструкция. Най-хубавото на този метод е, че с едно посещение се поставят зъбните импланти и зъбната конструкция. Едно от предимствата на тази техника е, че пациентът не се нуждае от много зъбни импланти, напълно доказано е, че тези 4 импланти могат да носят постоянната конструкция от 10 зъба. Това е много голямо предимство за пациентите и също така, че в деня пациентът си тръгва с тези зъби, тоест не трябва да се изчакват 4, 5 месеца. Другото голямо предимство е, че когато имаме пациент, който прекалено дълго време е бил обеззъбен, тогава костта се стопява и трябва да направим други хирургични интервенции, като поставяне на костно-заместителни вещества и други. А пък при техниката "Всичко върху четири" тези наклонени импланти ги поставяме на мястото, където нямаме кост."
 
Пациентите е необходимо да се грижат за зъбните импланти така, както го правят за собствените си зъби, обясни д-р Борисова:

"Както ние трябва да се грижим за нашите естествени зъби, така трябва да се грижим и за имплантите. Редовното посещение на стоматолог за почистване на зъбен камък трябва да се осъществява и в случаите, когато вече имаме зъбни импланти. Правят се контролни рентгенографии. Изключително важна е хигиената, изключително важни са рентгенографиите, за да видим дали има някакво възпаление на зъбния имплант. При пациенти, при които нямаме някакви заболявани, един контролен преглед на 6 месеца е напълно достатъчен."
 
При някои заболявания към поставянето на зъбни импланти трябва да се подходи много внимателно, каза специалистът:

"Инсулинозависим диабет, когато имаме, автоимунни заболявания, пациент със СПИН, тогава наистина трябва да е контролирано и с по-голямо внимание да се извърши хирургичната интервенция. Също така, когато пациентът има пародонтозни зъби. Представете си, ако поставим имплант между два пародонтозни зъба, съответно този имплант има по-голяма вероятност да развие възпаление, ако пациентът не ходи на контролни прегледи, не премахва зъбната плака и зъбния камък. Но при заболяванията, които споменах, всичко трябва да е контролирано от стоматолога."
 
Процедурата по поставяне на зъбен имплант се счита за успешна, когато 7 години след нейното извършване, не се наблюдава никакъв проблем. По думите на д-р Борисова млад човек, на който е поставен зъбен имплант, може да изкара с него до 60-70-годишна възраст и дори повече.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07