Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъде ли компенсирана инфлацията в държавния сектор?

Снимка: Радио Видин

В най-кратки срокове Народното събрание трябва да приеме ключовия Закон за бюджета. След като депутатите одобриха действието на стария бюджет до края на юли, синдикатите и по-специално от КНСБ предупредиха, че започват да подготвят стачни действия, ако не бъдат приети техните искания. Те настояват заплатите в бюджетната сфера да наваксат инфлацията и представиха предложенията си за данъчна реформа. Според синдиката трябва да бъдат затворени всички данъчни дупки, които бяха отворени и всяко ДДС да бъде върнато на ставката си. Размер от 1000 лева на минималната работна заплата е реалистично и законосъобразно, е мнението на Пламен Димитров, президент на КНСБ, според който целта е кумулативната инфлация от 2022-ра и от 2023 година да бъде компенсирана и в държавния, и в частния сектор, а тази седмица ще бъде решаваща, защото предстоят срещи на всякакво ниво и след това ще се реши дали и какви протести ще има. В крайна сметка ще бъде ли компенсирана инфлацията в държавния и частния сектор и в готовност ли са синдикатите за протестни действия? Заложените в бюджета над 10 млрд. лева капиталови разходи няма да бъдат изпълнени поне с 2 млрд. лева, което дава възможност за друг размер на разходите. Има още пера, в които могат да бъдат направени икономии, за да се намерят парите, които искаме, за да бъдат заложени в разходната част за увеличение на заплатите на тези, на които плаща правителството, за да се компенсира продължаващата инфлация. На годишна база тя продължава да е двуцифрена. Това каза за БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров и допълни, че рецесията у нас ще се забави в сравнение с други страни в Европейския съюз. 

"Това, което всички ние искаме в момента или поне по-голямата част от обществото е да запазим перспективата за влизане на България в еврозоната от 1 януари 2025 година и поради тази причина се поставя и целта за не повече от 3% дефицит ... От внесения проект за бюджет на Росица Велкова е ясно, че могат да бъдат намалени капиталови разходи, които са абсолютно несериозно разписани и всички анализатори са съгласни с това. Ние в България нямаме изпълнение по- голямо от 7.5 млрд. на капиталови разходи и това е 2019 година, когато се вършеха същите оперативни програми. Сега е подобен периодът, но поради това, че нямаше дълго време стабилна власт, всъщност нямаме тази готовност и заложените над 10 млрд. лева капиталови разходи няма да бъдат изпълнени поне с 2- 2,5 млрд. лева."

Реалистично ли е искането за 1000 лева минимална работна заплата от новите управляващи, при положение, че все още не са удовлетворени исканията на КНСБ за тази година?

"Движението на минималните доходи трябва да следва също инфлационния натиск. Всички знаем, че на хората с най-ниски доходи инфлацията се отразява най-силно и те я понасят най-тежко. Поради тази причина и компенсаторните мерки към тях трябва да бъдат най-видими и най-резултатни. От тази гледна точка няма как да не компенсираме поне инфлацията на годишна база през 2023 година, защото 2022-ра не я компенсирахме. Ще припомня, че ръстът на ниво на заплата беше 10%, а инфлацията беше близо 17%." 

Пламен Димитров посочи още, че в сектор "образование" има най-голяма опасност от протести, но готовност за отпор има и в редица части на администрацията. В готовност ли са от КНСБ?

"Тази седмица е решаваща, тъй като имаме срещи на всякакво ниво, официални и неофициални. Много зависи от това каква е рамката, която е сметнал г-н Василев. Силно се надявам тя да включва в себе си освен 12% увеличение на пенсиите и глътка въздух за всички, които очакват средства от бюджета, освен за заплатите си и за своята работа."

В готовност ли са за стачни действия българските учители, ако не бъдат повишени месечните им възнаграждения- това попитахме д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".

"Ние обявихме стачна готовност и тя не е снемана. Много внимателно следим какво се случва с бюджета. Поискали сме среща с министър Асен Василев заради разчетите, които сме подали, за да могат да се спазват или да се вземат предвид при изготвянето на бюджета... Настроенията в бранша са доста взривоопасни. Ние на този етап се опитваме да обясним на колегията, че все пак сме в режим на преговори двете конфедерации. Възможно е даже да не се свърши учебната година, възможно е да не се започне и другата, възможно е да има ефективна стачка, възможно е и да има предупредителна стачка. Много са лостовете, с които бихме искали да напомним на управляващите политици, че образованието е много важно"- обясни Юлиян Петров.
 
Оптимисти ли са видинчани за евентуално повишаване на заплатите в държавния сектор- това проверихме в анкета:

"За социалните плащания би трябвало да има средства. За всички служители, тъй като инфлацията все още ни гони, би трябвало да има... За нас, бедните българи, еврозоната не е чак толкова препоръчителна... Така, както се развива икономиката ни с по-високи приходи от ДДС, някои ставки могат да се върнат междувременно. Някои сектори бяха облагодетелствани, заради COVID-19 мерките, но вече смятам, че могат да се върнат тези ставки на предишните им стойности... Наложително е да се повишат доходите ни, особено в социалната сфера."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Замфирово - със спомен за миналото и поглед в бъдещето

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Замфирово. Едно прекрасно село, с големи къщи и просторни дворове, с плодородна земя, с прекрасни природни дадености, с трудолюбиви хора.  Замфирово е в община Берковица. Намира се на 340 м надморска височина, на 18 км от Берковица и на 18 км от Монтана.  Старото име на селото е Гушанци. На 24 септември..

публикувано на 23.08.24 в 12:00

22 август - Световен ден на фолклора

22 август е Световен ден на фолклора. Отбелязва се денят, когато британският учен Уилям Г. Томс създава думата „фолклор“ в писмо до списание "Athenaeum"през 1846 год. Фолклорът или нематериалното културно наследство се отнася до многообразните начини за изразяване на културата, включително музика, танци, изкуство, дизайни, имена, символи и знаци,..

публикувано на 22.08.24 в 11:50

Минималната работна заплата се повишава - ще има ли пари за работещите българи

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да се повиши с 15% и вече да е 1078 лв. Според действащите в момента текстове от Кодекса за социално осигуряване минималното възнаграждение трябва да бъде в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на..

публикувано на 21.08.24 в 10:45

Има ли край политическата криза?

Все по-сложна става политическата ситуация у нас, криза се задълбочава, а изход засега не се вижда. Освен че парламентът не успя да излъчи редовно правителство, се оказва, че дори и служебно не може да бъде назначено безпрепятствено. Датата на новите предсрочни парламентарни избори не е ясна, след като вчера президентът Радев отказа да приеме..

публикувано на 20.08.24 в 13:32

Какви са последствията от горските пожари

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди..

публикувано на 19.08.24 в 14:55

Промени в Закона за горите предлагат от "Възраждане"

"Възраждане" предлагат промени в Закона за горите. С промените ще бъде затворена "вратичка", с която общините могат да продадат изгорели гори за изграждане на фотоволтаични системи.  " Тази година, 2024-а, е рекордна и по отношение брой възникнали горски пожари и по отношение на площ изгорели гори. Предполагам, както и Вие така и ние срещаме..

публикувано на 19.08.24 в 14:52

Ясен: Малкото село с големите хора

В рубриката "Добро утро, кмете" днес ви отвеждаме във видинското село Ясен . То се намира в община Ново село и е на 15 километра от областния град. Вчера жителите на селото отбелязаха своя храмов празник - Успение на света Богородица с тържествена литургия, беше отслужен и курбан за здраве, традицията за който е възобновена от местното..

публикувано на 16.08.24 в 13:21