Едно от съпътстващите събития на 29 юни, когато Белоградчик отбелязва своя празник, е откриването на изложбата „Белоградчик - скалната столица на България“ в Художествената галерия „Вълчо Вълчев“. На нея ще бъдат изложени творби на деца от 6 до 16 години, участници във Втория национален конкурс за детска рисунка, който се организира от Исторически музей - Белоградчик, Художествена галерия „Вълчо Вълчев“ и Йоана Кемилева - съпруга на патрона на галерията и Теодора Вълчева - негова дъщеря.
Над 60 са представените творби на деца от цяла България. Сред тях са рисунки на Школа по изобразително изкуство от гр. Лом с ръководители Радостин Иванов и Мария Крумова, Детски арт център „Видима“ - Севлиево с ръководител Снежана Велчева, Школа по приложно изкуство към Младежки дом - Белоградчик, Арт школа „Колорит“ - Плевен с ръководител Мая Ананиева, Ателие за сухо и мокро плъстене към Исторически музей - Белоградчик с ръководител Светлана Велидонкова, както и множество индивидуални участници.
Целта на конкурса е да открива и стимулира млади таланти в областта на изобразителното изкуства, да изгражда творческо въображение и индивидуалност по зададените теми, да популяризира музикални празници и фестивали, които се организират и провеждат в Белоградчик, да популяризира Балонената фиеста, която се провежда ежегодно в Белоградчик и да провокира интерес към този бисер на природата - Белоградчишките скали. Участниците са разделени в три възрастови групи: от 6 до 9 год., от 10 до 13 год. и от 13 до 16 год. Освен награди за първите три места във всяка възрастова група, ще бъдат раздадени и специални награди - на Община Белоградчик, на ДГС - Белоградчик, на Център за обществена подкрепа - Белоградчик и на организаторите. В журито, което ще оценява и класира участниците, са Елена Джунинска - уредник в художествената галерия, както и съпругата и дъщерята на Вълчо Вълчев.
Изложбата ще бъде открита на 29 юни от 11:00 часа и ще може да се види до 30 юли.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..