Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинска ученичка завоюва първо място в конкурс за превод от френски език

Снимка: личен архив

Дванадесетокласничката Наталия Дамянова Викторова, която е ученичка от Професионалната гимназия по туризъм „Михалаки Георгиев“ във Видин, се класира на първо място в конкурса за превод на песни от френски на български език. Организатор на съревнованието е Министерството на външните работи на България, съвместно с Асоциацията на преподавателите по и на френски език в България и Катедра „Романистика“ към Софийски университет „Св. Климент Охридски“, в партньорство с Френския институт в България, Центъра на Международната организация на франкофонията за Централна и Източна Европа.


Наталия е изучавала френски език под ръководството на Стефка Лалова, заместник-директор и учител по френски език в училището. Момичето е с най-висока оценка на матурата по френски език в България - 5,97, казва Лалова:

" ... За конкурса тя сама е решила да участва, имаше известни притеснения, но решихме да опита и се включи в конкурса за превод на две песни от френски на български език... Спечели първо място и посещение в Париж в централата на франкофонията..."

Наталия превежда най-смислено две френски песни на български език. 

"Направих превод на две френски песни -  "Далеч" на Метра Жим (Maître Gims - певец и автор на песни - бел.ред.), а другата е "Слънчево изгаряне". Мой е преводът на Бон Aнтандьор (Bon Entendeur - музикална група, бел.ред.)... Изпълнителите са известни....Не ми беше лесно да превеждам, защото трябва да могат да се изпеят на езика, на който се превеждат. Трябва да има мелодичност, не може да се превежда буквално и да не се отдалечаваш от оригиналния френски текст...", разказва Наталия.

Наградата на видинската ученичка е посещение на Париж, в централата на Международната организация на франкофонията.

Наталия учи френски език от 9-и клас, като по-интензивно го изучава от 11-и клас. Тя вече е приета за студент във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", специалност "Приложна лингвистика с изучаване на френски и японски език".



Това е текстът на песента "Далеч" ("Loin") в превод на Наталия Викторова:


"Ако бяхме променили живота си? Затвори очи, забрави 

Ако бяхме се превърнали в обещаното? 

Щеше да е цяло богатство 

Ако бяхме отишли на остров? 

Или на празна планета 

Без значение цената 

Щяхме да сме по - силни 

Щеше да поемеш ядовете и мъките ми 

А аз твоите 

Ще бъда верен, верен, верен, верен 

Ще бъдеш моя, моя, моя, моя 

Щеше да поемеш ядовете и мъките ми 

А аз твоите Ще бъда верен, верен, верен, верен 

Ще бъдеш моя, моя, моя, моя 

И да любов моя, казах ти го вече 

Наблюдавай света и съзерцавай 

Изградихме си наша империя 

Която ни отразява 

Мислехме се за свободни 

Без дори да обърнем страницата 

Само доказва, че всичко е възможно 

Спряхме времето 

Ще бъда верен, верен, верен, верен 

Ще бъдеш моя, моя, моя, моя 

Не, не е сън 

Не, не е сън 

Виж ме 

Докосни ме, хвани ръката ми 

Ела 

Не, не се връщай 

Не, не е сън 

Не, не е сън 

Ела 

Хвани ме 

За един последен танц 

Преди всичко да потъне в мрак."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46