Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от СУ "Христо Ботев" изнесоха открит урок по лозаро-винарство и озеленяване

Открита учебна работилница по лозарство в училището в Арчар

Как единайсетокласници мотивираха седмокласници да се запишат в паралелка по лозарство

13
Снимка: Радио Видин


Единадесетокласници от СУ "Христо Ботев"-село Арчар с профили лозаро-винарство и озеленяване изнесоха открит урок пред ученици от седми клас в лозовото насаждение на училището. В заниманията се включиха ученици от всички паралелки. Инициативата е по повод Седмицата на професионалните умения, а идеята е да се представят професиите, по които ще се обучават бъдещите осмокласници. 

Целта на  "Учебна работилница на открито в лозовото насаждение" бе на практика да се покаже как се провежда растителна защита на лозовите масиви. Ръководител на практическите уроци беше преподавателят по лозаровинарство и озеленяване Красимира Владимирова, която обясни нагледно кои са болестите по лозите и каква е спецификата на професията: 

"Понеже годината е много дъждовна, това предизвиква много гъбни болести и съответно по-честа растителна защита... Винаги гъбните болести нападат от долната страна. Ние сме допуснали зараза за да видите как изглежда една обикновена мана... Тук имаме малко нападение от насекоми и те са гризещи щом имаме дупчици. Имаме и лека градушка. Това разкъсване на листа е показател за лека градушка, а това изсветляване е показател за т.н. атипична хлороза, което значи, че растенията нямат достатъчно желязо и са гладни... Нямат достатъчно хранителни вещества.. Самото третиране се прави винаги от долната страна на листа.. Общо взето растенията в цял свят се гледат по един и същ начин, различни сортове-да, има навсякъде, но лозата е лоза и в цял свят се отглежда. Знаете колко е модерно да се пие вино от различни региони. Например ние сме известни с нашата Гъмза, която е най-добрата в България.. Аз съм казвала и на учениците, с които работя, на агрономите винаги им се издава една диплома на български и една на английски. Вие сте международни специалисти. Болестите са едни и същи, насекомите са едни и същи, сортовете вече започнаха да се гледат в световен мащаб...така че вие сте едни граждани на света, ако сте агрономи, ако сте лозари..."

Албена е в 11 клас и изучава лозаровинаство. Тя се включи активно в заниманията, показа знания, свързани с отглеждането на масивите и сподели, че това е професията, в която иска да се развива в бъдеще.

"Професията е практична за нас специално, защото в нашето село има доста региони с лозя... Освен това ни е познато.. За нас това е интересно, на нас ни харесва и затова го правим с желание.. ", каза Албена и пожела на бъдещите осмокласници:
"... да слушат госпожата какво говори най-вече, защото тя ни дава най-основното и ние вече нагоре продължаваме. И аз искам да продължа с тази професия..."

Алекс, от профил озеленяване, също се включи в дейностите по подръжката на лозята. Той съдейства при подготвянето на разтвора за растителна защита и лично демонстрира как се извършва пръскането. Алекс посъветва бъдещите озеленители да се впуснат смело в изучаването на тази професия, така, както и самият той е направил. Знае, че е важно човек да остави след себе си следа...

Сред бъдещите осмокласници, заявили желание да изучават професията лозаровинарство са и близначките Илияна и Лъчезара. Споделят, че мечтата им е да станат агрономи. 

"Всичко ни е интересно, доста е практично за нас, понеже догодина и ние ще практикуваме.. Мисля да практикувам професията и след завършване." - казва Илияна. 

Лозовите масиви в двора на училището, както и всички зелени площи се подържат от децата. До 17-ти юли с учениците от 10-ти и 11-ти класе се провежда и задължителна производствена практика. Като истински ценител на лозята, излизайки от ролята на учител, Красимира Владимирова обясни, че предназначението на лозята и гроздето не е само в производството на вино или пряката консумация на плодовете. Те са нещо много повече... 

"Защо гледаме животни? Защо гледаме растения? Всичко е в името на изхранването на населението. Това е една изключително благородна професия. Аз съм го казвала много пъти-влизайки в църква, влизайки в манастир, какво се оказва? Това е най-божието растение. Единственото, което го има навсякъде-на икони, на дърворезби и т.н. Това са едни изключително благодарни растения..." -обясни преподавателят. 

Според традиционната народна култура, лозата е създадена от Бога, а виното е символ на здраве, живот и плодородие. Децата от Средно училище "Христо Ботев" в Арчар също знаят това, затова и се опитаха да предадат знанията и уменията си на тези след тях. Защото отглеждането на лозята е било поминък за нашите предци, съхраняван години наред, а ние сме длъжни да го запазим и предадем на поколенията след нас. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01