Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стилиян Каменов: Занаятчийските камари останаха в безтегловност след промяната на Закона

8
Стилиян Каменов
Снимка: Радио ВИДИН Архив




Двадесет и девети юни е Празник на българските занаятчии. Определен е с решение на Настоятелството на Националната занаятчийска камара. Отбелязва се от българските занаятчии на църковния празник Петровден.

Във врачанския музей се организират работилници, показващи на децата българските занаяти. Дава им се и възможност да се докоснат до тях, изработвайки артикули от различни материали, разказва Силвия Гарванска, етнограф в музея. 

"Ролята на всички ни е да съхраним и предадем тези свои знания и опит на по-младите, защото това е част от нашата идентичност. Радвам се, че има такава традиция - има все повече и повече деца, които се интересуват от направата на най-различни предмети, било то от вълна, било то от глина или от някакви други природни материали. Интересни са им дейностите, които извършват нашите майстори. Ателиетата ни са пълни целогодишно и ние се учим от тях и така тази традиция се предава."

Председателят на Регионалната занаятчийска камара в Монтана, Стилиян Каменов, обясни за Радио ВИДИН, че някои от занаятите у нас са вече или съвсем изчезнали, или пред изчезване. И за разлика от други години, през тази няма да отбележат празника със специална програма.

"За съжаление, днешният ден не включва никаква програма, тъй като ние сме в намален състав. След промяната на Закона за занаятите, занаятчийските камари останаха в една безтегловност, а и в последните няколко години въобще на никой не му е до занаятчийството в България. В годините ние сме правили подобаващи тържества, но точно тази година няма да го отбележим по подходящ начин."

Около 876 души са занаятчиите в Регионалната занаятчийска камара в Монтана при последното преброяване, казва още Каменов. В редиците им постъпват не много майстори, някои занаяти дори вече изчезват, казва  още той. 

Стела и нейната дъщеря
Противоположен пример е Стела от Видин, която обработва кожа, прави кожени изделия, като скоро ще започне да изработва и цървули. Занимава се с бродерия и вярва, че най-хубавите творения са тези, в които влагаш себе си. А за да не загуби себе си след години, както тя самата споделя, прави участник във всичко това и 5-годишната ѝ дъщеря. И вярва, че щом порасне, тя ще продължи делото ѝ. 

"Виждайки ме да правя тези неща, иска и тя. Тя е на 5 години, но обича да работи с ръцете си. Затова ѝ купих и детско грънчарско колело, с което може да се обработва глина. Много ѝ харесва, но много зависи и от самия родител - как възприема тези традиции и дали ще гледа на тях като нещо преходно, или ще иска децата му да запазят и да знаят за какво служат и какво представляват тези традиции."





Повече по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46