Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Второ издание на фестивала "Врата към Враца"

3
Снимка: Радио ВИДИН

Светла Буюклийска е цигулар, обиколил света с таланта си. Живяла е в Мексико, Швеция, Франция и Испания, а след пенсионирането си решава да се прибере в родния си град Враца. Днес тя е председател на сдружение "Врачанските къщи", което е създадено с цел опазване на старите къщи от градски тип в града под Околчица. По този повод те организират и Фестивал на културното наследство "Врата към Враца", чиято идея е по атрактивен начин да се насочи вниманието на обществото към опазването на това наследство и привличане на по-младите поколения към идеята. За първи път той бе организиран миналата година, след което сдружението получава наградата "Будител на годината". Второто му издание започва утре, на 1 юли. За програмата научаваме от Светла Буюклийска:

"Фестивалът тази година ще бъде оцветен изцяло с картини на врачански художници. Освен тази палитра на картини, ще има едни изключително важни изложби, които са продукция на "Врачанските къщи" и на нашите историци. Едната е свързана с архитект Петър Дограмаджиев, който е маркирал архитектурния облик на града. Другата изложба, на която наблягаме, това е - "Страшната дата за Враца", пожарът 1923 година. Имаме още няколко табла, с които даваме предложение за възстановка на стария паметник на Христо Ботев, който е първият в България. Издигнат е 1890 година в присъствието на майката на Христо Ботев и на дъщерята. Имаме също така една среща разговор с големия експерт в недвижимите културни ценности, арх. Мария Каразлатева. Ще завършим вечерта с един младежки състав, който ще свири бразилска музика. На другия ден отново ще има архитектурни работилници за деца и рисуване на открито, съпроводено с чаша вино, под надзора на доц. д-р Мариета Савчева, от Софийския университет "Свети Климент Охридски", художник-реставратор. Да се забавляваме, освен че ще бъде красиво и приятно. Каним, разбира се, от Видин да ни посетят."

Сдружение "Врачанските къщи" подготвя промени в Закона за културното наследство. Светла Буюклийска обясни, че до идеята се е стигнало след установяване на пропуски, свързани с опазването на градските къщи, строени след Освобождението.

"Искаме да се кооперираме с Видин, на тази тема да се обединим, всички депутати от Северозапада, защото ние искаме да внесем искане за поправка на Закона за културното наследство, защото един от най-засегнатите райони е Северозападът и на тази тема, освен на всички останали. Ние на миналия фестивал направихме една подписка, спонтанно призовахме гражданите да се подпишат и беше въпросът да спасим красивите градски къщи от загиване. Хората стояха на опашка да се подпишат, ние отворихме подписката за 3 часа, подписаха се 300 души. Точно тази подписка искаме да внесем в Народното събрание. Всички сме засегнати от този упадък на сградите, това е недопустимо, защото тези красиви сгради, няма да се повторят. Ще се построят нови сгради, които може да са красиви - не отричам, но ще изчезне цяла епоха, историческа, архитектурна, която всъщност показва, колко сме близко до Европа. Какво по-европейско от тази архитектура - сецесион и модерен, като стилове. И ние не трябва да допускаме това нещо, защото всъщност предаваме красивата атмосфера и имиджа на нашите градове по този начин."

В събота програмата започва с архитектурна работилница за деца под ръководството на Тихомир Машов от историческия музей във Враца:

"Ние ще направим работилничка, която е тип "фотоколаж". Участниците в работилничката посредством различни орнаменти, характеристики ще направят тези сгради, сгради, които са много характерни за град Враца, известни. Идеята е тук, самите те да си изберат елементи, да научат повече за тях. Съответно, ще има кратка информация за някоя от къщите, за стила сецесион. Примерно Скачоковата къща, къщата на Стефанаки Савов, ханът, който е, на Бобошевски къщата. Дечицата на тези шаблони ще направят, чрез своето въображение, къща тип "сецесион"."

Фестивалът започва утре при паметника на Софроний Врачански от 10:00 часа и ще продължи до 19:30 ч. В неделя продължава от 10:00 ч. до 13:00 ч. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46

Отбелязваме Деня на програмиста

В Деня на програмиста, 12 септември, разговаряме с Емилиян Кадийски от Враца. Той се занимава с програмиране, организира курсове по специалността, участва и в софтуерни компании, част е от екипа на Враца софтуер общество. По думите му, продуктите създадени от програмисти може да бъдат срещнати във всяка една сфера. Въпреки че интересът към..

публикувано на 12.09.24 в 11:30

В "Музикална зона" на 12 септември 2024 слушаме Бари Уайт

На 12 септември се навършват 80 години от рождението на американската диско – соул звезда Бари Уайт. Дълбокият му "кадифен" глас и до днес докосва всяко женско сърце. Казват, че ако шоколадовата торта можеше да пее, щеше да звучи като Бари Уайт. През 70-те и 80-те години на миналото столетие създава редица хитове, които до момента са в плейлистите..

публикувано на 12.09.24 в 09:00

Видинските училища са готови за новата учебна година

Броени дни преди откриването на новата учебна година, в училищата кипи трескава подготовка. Довършителни ремонти и последни приготовления за първия учебен ден са в ход на много места.  Във видинското Основно училище "Иван Вазов" планираните ремонти са изпълнени. Учебното заведение започва новата учебна година с готов проект за нов физкултурен..

публикувано на 11.09.24 в 15:27