Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Смирненски: С днешната държавна политика за селата, те нямат бъдеще

Днес ще посетим село Смирненски, в община Брусарци. Преди време местните жители се оплакаха от тежкия трафик през селото им- върволици от ТИР-ове преминаваха ежедневно по главната му улица, избягвайки официалния път, за да не плащат такси. Днес основният проблем на селото е друг. Обезлюдяването и поройните дъждове са оставили и тук своя негативен отпечатък. 

"В селото вече са останали около 320 души", обяснява кметът на Смирненски, Димитър Димитров

"Това е и основният ни проблем- населението намалява. Преобладаващата част от него е на възраст над 70 години. Имаме много пустеещи къщи, улици запустяват, ние не можем да смогнем да чистим. Трябва да се помисли за техника, която да може да реже храстите, защото е израстнала гора вече. От година на година все по-зле става. Просто тук си трябва непрестанна поддръжка. А аз имам на разположение само един човек към кметството и той е на граждански договор. Имаме 29-годишни, но те не искат да работят. А и тези младите, нито разбират от технтика, нито от нищо. И машина да им дадеш за косене- те просто нямат желание. Не искат. Отказват. Имаме машини тук, питам кой ще коси - никой не иска. Отказаха се и от тези програми за 29-годишните. Миналата година работиха, тази отказаха. Не искат да работят. Сега, как да помогнеш на човек, който не иска да работи! Не питат има ли работа, а питат има ли програма. Това значи, че няма желание да работи..."

Дъждовната пролет и притеснителната прогноза за времето също е предизвикала доста страхове у местните.

И не случайно. До селото се намира третият по големина язовир в област Монтана - язовир "Христо Смирненски". Собственост е на държавното дружество "Напоителни системи" ЕАД. На него има изградена и Водно-електрическа централа. Заради неизплатени банкови кредити за над 8,5 млн. лева през 2016 година съдия изпълнител обяви за продажба ВЕЦ-а. Заедно с нея за продан са изнесени и близо 61 дка земя, в която са включени шахтите на основния изпускател, тръбопроводи, канал и  четири крана, които регулират изпусканите водни количества от язовира, които вече са чужда собственост. Така водоемът се превърна в потенциално опасен обект и при неправилна експлоатация може да застраши населените места и хората в района, предупреждават специалисти. 

"Язовирът се контролира, вече три седмици се изпуска", опроверга страховете кметът.

"Преливникът може и да прелее, но това зависи от дъждовете. Никой не може да каже колко дъжд ще падне и каква вълна ще дойде. Единствено от преливника може да дойде проблем, но той си минава през реката... Важното е, че язовира се контролира вече от няколко години. Има си човек, който всяка сутрин ходи, замерва нивото и дава доклади до Напоителни системи Монтана. Дори ако нещо се случи, водата няма да дойде към селото, а ще се оттече към нивите. Селото е по- нависоко. Ние имаме единствено опасения от долищата, които са зад селото. Те се пълнят с вода от поройните дъждове. Оттам може да дойде вода. Има канали, които ние си почистваме редовно и поддържаме, обаче природата никой не може да предвиди. Ти не можеш да прецениш какво количество дъжд ще дойде, а и досега такива моменти не е имало.Това е от няколко години насам. Мостовете и каналите, които са правени, са от преди много години. А за да се направи един канал, се взимат данните от 10 години назад. Това означава, че тогава не е имало такива дъждове. Сега нещата коренно са променени. Ние виждаме, че три месеца вече не е спряло да вали. При нас е започнало от трети март. Имаше един период от една седмица, в който спря и после пак- всеки ден и всеки ден. Земята вече се е пренаситила. Тя не може и да поема повече вода... "

Според Димитър Димитров, селата от Северозапада нямат бъдеще с държавна политика, като днешната:

"Като се има предвид какво се случва със селата и градовете днес, означава, че държавната ни политика не е на ниво. Просто тя е в съвсем друга посока. Трябва да се промени политиката на държавата за петилетки, както се казва. Едно време се работеше на петилетки- за 5 години се прави това, след 5 години се прави друго и т.н.- да има някаква перспектива, която да се гони. А ние това нещо изобщо сме го изключили и то вече от 20 години е така. 

И всичко взимат. Ето например, ние имахме бюджет и го взеха от Общината. А колкото повече окрупняваш нещо, толкова повече периферията затъва. Създава се някаква администрация, тя си работи там, а периферията вече приключва. никой не се грижи за селата и градовете, които остават с малко население. И повече внимание трябва към обикновения човек. Ти ако обърнеш внимание на селото и човекът ще е доволен. А след като не обръщаш внимание на населените места, хората как да са доволни? И постоянно се коментира по върховете, че населението не усещало усилията им. Е как ще го усети населението, като то нищо не се прави за населението. Значи ти първо трябва да достигнеш до обикновения човек, той да е доволен и тогава вече нещата ще бъдат добре. Те хората вече спряха и да гласуват. А това е един критерий, който ясно показва, че държавата не се справя с нещата, политиците по-точно. И въпросите трябва да се отнасят към политиците. И когато един политик тръгне да става депутат, да му се зададе въпроса, защо иска да стане депутат. Да каже конкретното нещо и след като не го изпълни, тогава да му се търси отговорност. Да му са задава непрекъснато този въпрос- Вие обещахте това, защо не го изпълнихте? И след като обещаеш нещо и не го направиш, това значи, че лъжеш. Автоматически ставаш лъжец. И защо ти е втори мандат, след като не си направил нищо през първия? И това е голям проблем. Това е най-големият ни проблем." 

Цялото интервю с кмета Димитър Димитров и мнения на жители на село Смириненски как преживяват в условия на криза и политически неразбирателства- в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00