Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Смирненски: С днешната държавна политика за селата, те нямат бъдеще

Днес ще посетим село Смирненски, в община Брусарци. Преди време местните жители се оплакаха от тежкия трафик през селото им- върволици от ТИР-ове преминаваха ежедневно по главната му улица, избягвайки официалния път, за да не плащат такси. Днес основният проблем на селото е друг. Обезлюдяването и поройните дъждове са оставили и тук своя негативен отпечатък. 

"В селото вече са останали около 320 души", обяснява кметът на Смирненски, Димитър Димитров

"Това е и основният ни проблем- населението намалява. Преобладаващата част от него е на възраст над 70 години. Имаме много пустеещи къщи, улици запустяват, ние не можем да смогнем да чистим. Трябва да се помисли за техника, която да може да реже храстите, защото е израстнала гора вече. От година на година все по-зле става. Просто тук си трябва непрестанна поддръжка. А аз имам на разположение само един човек към кметството и той е на граждански договор. Имаме 29-годишни, но те не искат да работят. А и тези младите, нито разбират от технтика, нито от нищо. И машина да им дадеш за косене- те просто нямат желание. Не искат. Отказват. Имаме машини тук, питам кой ще коси - никой не иска. Отказаха се и от тези програми за 29-годишните. Миналата година работиха, тази отказаха. Не искат да работят. Сега, как да помогнеш на човек, който не иска да работи! Не питат има ли работа, а питат има ли програма. Това значи, че няма желание да работи..."

Дъждовната пролет и притеснителната прогноза за времето също е предизвикала доста страхове у местните.

И не случайно. До селото се намира третият по големина язовир в област Монтана - язовир "Христо Смирненски". Собственост е на държавното дружество "Напоителни системи" ЕАД. На него има изградена и Водно-електрическа централа. Заради неизплатени банкови кредити за над 8,5 млн. лева през 2016 година съдия изпълнител обяви за продажба ВЕЦ-а. Заедно с нея за продан са изнесени и близо 61 дка земя, в която са включени шахтите на основния изпускател, тръбопроводи, канал и  четири крана, които регулират изпусканите водни количества от язовира, които вече са чужда собственост. Така водоемът се превърна в потенциално опасен обект и при неправилна експлоатация може да застраши населените места и хората в района, предупреждават специалисти. 

"Язовирът се контролира, вече три седмици се изпуска", опроверга страховете кметът.

"Преливникът може и да прелее, но това зависи от дъждовете. Никой не може да каже колко дъжд ще падне и каква вълна ще дойде. Единствено от преливника може да дойде проблем, но той си минава през реката... Важното е, че язовира се контролира вече от няколко години. Има си човек, който всяка сутрин ходи, замерва нивото и дава доклади до Напоителни системи Монтана. Дори ако нещо се случи, водата няма да дойде към селото, а ще се оттече към нивите. Селото е по- нависоко. Ние имаме единствено опасения от долищата, които са зад селото. Те се пълнят с вода от поройните дъждове. Оттам може да дойде вода. Има канали, които ние си почистваме редовно и поддържаме, обаче природата никой не може да предвиди. Ти не можеш да прецениш какво количество дъжд ще дойде, а и досега такива моменти не е имало.Това е от няколко години насам. Мостовете и каналите, които са правени, са от преди много години. А за да се направи един канал, се взимат данните от 10 години назад. Това означава, че тогава не е имало такива дъждове. Сега нещата коренно са променени. Ние виждаме, че три месеца вече не е спряло да вали. При нас е започнало от трети март. Имаше един период от една седмица, в който спря и после пак- всеки ден и всеки ден. Земята вече се е пренаситила. Тя не може и да поема повече вода... "

Според Димитър Димитров, селата от Северозапада нямат бъдеще с държавна политика, като днешната:

"Като се има предвид какво се случва със селата и градовете днес, означава, че държавната ни политика не е на ниво. Просто тя е в съвсем друга посока. Трябва да се промени политиката на държавата за петилетки, както се казва. Едно време се работеше на петилетки- за 5 години се прави това, след 5 години се прави друго и т.н.- да има някаква перспектива, която да се гони. А ние това нещо изобщо сме го изключили и то вече от 20 години е така. 

И всичко взимат. Ето например, ние имахме бюджет и го взеха от Общината. А колкото повече окрупняваш нещо, толкова повече периферията затъва. Създава се някаква администрация, тя си работи там, а периферията вече приключва. никой не се грижи за селата и градовете, които остават с малко население. И повече внимание трябва към обикновения човек. Ти ако обърнеш внимание на селото и човекът ще е доволен. А след като не обръщаш внимание на населените места, хората как да са доволни? И постоянно се коментира по върховете, че населението не усещало усилията им. Е как ще го усети населението, като то нищо не се прави за населението. Значи ти първо трябва да достигнеш до обикновения човек, той да е доволен и тогава вече нещата ще бъдат добре. Те хората вече спряха и да гласуват. А това е един критерий, който ясно показва, че държавата не се справя с нещата, политиците по-точно. И въпросите трябва да се отнасят към политиците. И когато един политик тръгне да става депутат, да му се зададе въпроса, защо иска да стане депутат. Да каже конкретното нещо и след като не го изпълни, тогава да му се търси отговорност. Да му са задава непрекъснато този въпрос- Вие обещахте това, защо не го изпълнихте? И след като обещаеш нещо и не го направиш, това значи, че лъжеш. Автоматически ставаш лъжец. И защо ти е втори мандат, след като не си направил нищо през първия? И това е голям проблем. Това е най-големият ни проблем." 

Цялото интервю с кмета Димитър Димитров и мнения на жители на село Смириненски как преживяват в условия на криза и политически неразбирателства- в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45