Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След резултатите от Националното външно оценяване: На командно дишане ли е образованието

Снимка: Радио Видин

Преди дни бяха оповестени резултатите от Националното външно оценяване на седмокласници и десетокласници по български език и литература и математика. Средният резултат по БЕЛ за 7. клас е 55,04 точки, а по математика - 35,29 точки. В долната част на класацията е и област Видин със среден резултат от 45,91 точки. С най-ниски резултати по математика са седмокласниците от регионите Видин (25,43 т.), Разград и Сливен. С най-ниски резултати на изпитите след десети клас са учениците от регионите Враца, Видин (26,15 т.) и Перник. Що се отнася за изпита по БЕЛ, видинските ученици са с резултати, близки до средните за страната - 46,95 точки.

Според преподавателя по математика във видинската математическа гимназия, Емил Стоянов, качественото образование в България е съсредоточено основно към елитните училища, най-вече в математическите гимназии. По подразбиране, в големите градове обучението е най-добро, коментира още той, а причината за това е големият подбор на ученици. 


"В София за едно място кандидатстват около 10 човека, докато при нас, във Видин и в другите малки градове, положението откъм подбор е направо трагично. Във Видин мога да ви кажа, че за три места кандидатстват двама ученика. Ние даже имаме недостиг на ученици. Затова не може да очакваме нещо качествено... Качествени учители от друга страна има навсякъде. Те дават всичко на което са способни, но когато няма отсрещен отговор и желание от обучавания, очаквано резултатите са слаби. Това е истината. Демографският проблем в малките градове води до слаби резултати... Не на последно място вина има и обществото, което издига чалгата и мутренския начин на живот в култ. Когато мислиш, че можеш да постигнеш някакъв стандарт на живот с измама и без труд, няма как да си добър в училище..."


Тея Дилова е седмокласничка от математическата гимназия във Видин. Емил Стоянов ѝ дава необходимото обучение в училище, което тя подплатява с усърдие и постоянство, така постига максималния брой точки (100т.) на Националното външно оценяване по математика.


Тея Дилова

"В училище господинът много ни подготвя, дава ни всички знания, които ни трябват. Разбира се е двустранно ученето. Трябва да полагаме училия и вкъщи. Господинът ни даваше задачи от различни източници, имахме и домашни... По време на изпита бях малко притеснена, но се вместих във времето. Бях решила всичко и след това, като бяха излезли резултатите си ги проверих и видях, че са ми верни, но си мислех, че при оценяването ще ми вземат малко точки, но не ми взеха нито една... Задачите ми бяха лесни, реших ги от първия път... Много е важно ученето вкъщи... Учителите, които ми преподават са много добри и аз когато слушам в час, после и вкъщи уча малко, така се съчетават двете неща и така постигам тези резултати.




Целите интервюта може да чуете в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25