Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Механичният прираст може ли да спре стопяването на населението

Снимка: Радио ВИДИН

В резултат от пандемията през 2020 година много хора напуснаха големите градове, върнаха се и работещи в чужбина. Сега, две години по- късно динамиката на вътрешната миграция към големите градове се обърна. Вече втора поредна година движението на населението в страната се връща към предишната закономерност. 

Според видинчани Видин продължава да обезлюдява:

"Градът обезлюдява, ама по- добре, че обезлюдява. Защото тръгват тези, където не могат да намерят препитание. Работа има навсякъде... Нашите отиват по чужбина, за да печелят... Няма работа във Видин и никой не се връща... Имаше по време на пандемията хора, но пак тръгнаха по чужбина", заявиха видинчани.

Механичният прираст е висок, но не може да спре стопяването на населението. Изводът прави Зорница Славова от Института за пазарна икономика. През 2022 година най- много нови жители е привлякла столицата - над 10 хиляди, следвана от общините Пловдив с 3 917 души и Варна с 2 430 души. 

"Сега вече след като преминаха и ограниченията, виждаме отново, че си  влиза в руслото движението на населението и отново големите градове привличат повече население чисто механично", каза Зорница Славова. 

Положителен е прирастът в 136 от общини, миналата година беше едва в 92. Общото нарастване на жителите в тях надхвърля 32 хиляди души. Общините с отрицателен механичен прираст пък губят близо 5 хиляди души. Причините хората да се местят в по- големите градове са търсене на работа и социален живот, посочи Зорница Славова.

В община Криводол хората, които са били по време на пандемията по родните си места, са заминали пак, заяви кметът Христо Доков:

"Според мен трябва да мине поколение, за да може да обърне тази тенденция. Няма да стане за 5 години. Защото ето, аз имам познати, които отидоха 1998-1997 година в Испания, Гърция. Децата им там се родиха, там изучиха. Кога ще се върнат тези деца в нашите населени места? Аз не мисля, че въобще ще се върнат тук. Което е много жалко. Инвеститори ние ще ги търсим, но кой ще работи?"

Стандартът на живот на хората от Белоградчик е най- висок от другите общини във Видинска област и това спря миграционните процеси, смята кметът Борис Николов:

"Това е един от най- големите проблеми на Северозападна България, включително и на община Белоградчик, с миграцията на населението. И основно това са работоспособно, жизнено население, което мигрира в големите градове и страните в Европа. Тоци процес почти спря в община Белоградчик. Защото стандартът вече по различни оценки, по Плана за развитие се направи един голям анализ и се оценява, че стандартът на живот на населението в Белоградчик е най- висок сравнено с 11-е общини във Видинска област. Това спря тези миграционни процеси. Имаме частично закупуване на имоти в по- атрактивните, по- хубавите населени места, където не се заселват трайно, а ползват ги за ваканции... Основната причина е, че в Белоградчик почти няма семейство, където двамата да не са на работа. С изключение на малцинствените групи. Но, те пък за сметка на това пътуват често за по три- четири месеца в западните европейски страни, осигуряват си един добър доход и се връщат да си харчат парите в Белоградчик."

В Белоградчик заетите основно са в туризма, в държавните и общински структури, над 130 човека работят в деветте социални заведения. 

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45