Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Долна и Горна Бела речка - кътчета от рая

Проблем е автобусният транспорт, има автобус само до Вършец два дни в седмицата.

16
Снимка: радио Видин

Днес ще ви отведем в две прекрасни планински селца, които носят едно и също име, това са Долна Бела речка и Горна Бела речка.  Намират се на километър разстояние едно от друго в северозападната част на Стара планина, на 500 м надморска височина, по пътя между Вършец и гара Лакатник. 
Районът е планински, реката, която тече тук също е планинска, буйна и пенлива, в летните дни разпръсква прохлада и чистота. Пътят ни минава по красивия каменен мост "Бърдара". Този път води до София през Лакатник, само на 70 км е столицата. 
Имената на двете села идват от река Бела речка (по цвета на водата), приток на река Ботуня. Част от прилежащата територия на Долна Бела речка попада в защитената територия Врачански Балкан на "Натура 2000“.

Долна Бела речка е родното място на известния писател и фолклорист Димитър Осинин, един от инициаторите за организирането на популярния през 70-те год. на ХХ в. събор на народното творчество в Северозападна България "От Тимок до Искър”, провеждан в Белоградчик. 
 Днес в двете села са останали общо 130 жители, 80 в Долна, 50 в Горна Бела речка, предимно възрастни хора. 
Валери Тодоров е кметски наместник вече 12 години на двете села, той е роден тук, живее тук и е основният помощник на местните хора и основният организатор на всички празници, които се отбелязват от населението. 
"Летният сезон са повече хората, идват си от градовете...Сред Чипровското въстание са се преселили тук хората...Реката ни е планинска, не е опасна, няма наводнения даже, коритата се почистват...Хората тук са над 65 години...Работа се намира в София, във Враца...Поддържаме гробищния парк, църквата, косим...Вторник и петък идва автобус, който кара хората до Вършец..."


Храмовият празник на село Долна Бела речка е на 26 декември, на Димитровден, църквата "Свети Димитър" е строена преди 100 години, през 1863 г., красива, каменна и днес на храмовия празник събира хората от селото. Всяка година се прави курбан на Димитровден. 


Хората тук не могат и да си мечтаят за истинско здравеопазване, защото достъп до болница и поликлиника нямат, все пак идва 2 пъти в седмицата фелдшер, има и медицинска сестра, това е Ванчето, която се отзовава, когато имат нужда от нея, хората тук имат късмет с нея:
 "Няма къща, в която да не съм влезла, за превръзка, за инжекция, рани превръзвам..Няма кой да дойде, няма кой. Който ме помоли , не съм отказала на никого...Въпросът е, че няма кой да помага на хората, мен , ако ме няма ,на тия хора кой ще помага?"
В близкото минало в селата е кипял живот, имало е 500 -600 жители, и затова през 80-те години се строят големи сгради -  кметството, голям универсален магазин, имало е и училище, селото е било общински център. Хората са работили в кравеферми и овцеферми, в земеделието и горското стопанство, обяснява кметският наместник.
Основен проблем на селото са бездомните кучета, които са подхвърлени тук, а днес те се размножават и хората ги хранят. Община Вършец трябва да кастрира кучетата, смятат хората. 


 Купувачи на имоти не липсват,  цените варират от 20 до 40 хил. лв. в зависимост от състоянието на къщите. Селото е чисто и спокойно. 
Хората от Долна Бела речка  ни чакаха пред малкото магазинче, от което те редовно се снабдяват с продукти. Срещаме се със  семейство сравнително млади хора, които гледат внуците си тук, жена, която работи като пощаджийка и кака Ванче, медицинската сестра, която помага на хората при здравни проблеми. Ето какво споделят те:
" Четвърта година сме си тука на Бела речка, не е добре, защото пенсиите са малки, вересии имаме ...Животът е спокоен, работим, внуци гледаме, имаме магазинче ...Автобусът ни е проблем...С коли или такси ходим до Монтана, до Враца...Леля Ванче ни помага, ако някой закъса ...Децата ни помагат, само с пенсиите не става ...Аз съм пощальон, на мен животът ми е минал в Бела речка, тъжно ми е, защото знам какъв е бил животът тогава и какъв е сега...Тъжно ми е...Запада ни селото..."

Посетихме и Горна Бела речка, още по-нависоко, още по-диво, още по-зелено и с още по-буйна  река. Тук е и вторият офис на кметския  наместник, в бившето училище- сграда красива и достолепна, запазила спомените от миналото хубаво време. 
Срещаме се с Красимира, възрастна жена, родена в това село, дълги години живяла в София. Цяло лято тя си е на село, направила е всички удобства за една селска къща, убедена е, че това е "кътче от рая" . В което се убедихме и ние. 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42