Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правната комисия отхвърли подписката на Възраждане срещу еврото

Депутатите ще обсъждат референдума за българския лев

Снимка: БГНЕС




Правната комисия в Народното събрание отхвърли предложението да бъде проведен референдум за запазване на българския лев като единствена официална валута до 2043 година.

"Против" провеждането на допитването през гласуваха от ПП-ДБ и ДПС, "за" се обявиха от "Възраждане", "БСП за България" и "Има такъв народ", а от ГЕРБ-СДС се въздържаха.

Документът ще бъде обсъден в пленарната зала утре, 7 юли. 

Ако Парламентът отхвърли идеята за провеждането на референдума, инициаторите ще обжалват решението, съобщи днес Костадин Костадинов.

"От "Възраждане" ще продължим борбата за запазване на българския лев. Ще предприемем редица действия, като поискаме разговор с президента, чиято е отговорността да опази законността и Конституцията, като свика референдума, въпреки незаконното решение на Народното събрание".

Ако референдумът не бъде гласуван, парламентът рискува конституционна криза, обясни икономистът Георги Вулджев, част от Експертния клуб за икономика и политика. 

От неправителствената организация призоваха за уважение към демократичния процес и законите на Републиката. Според експертите подобно решение с монументална важност за бъдещето на България може да бъде легитимно взето само след провеждането на национално допитване, в което всеки български гражданин може да изрази своята позиция конкретно по този въпрос.
 
"Не бих искал и аз да спекулирам по тази тема, надявам се все пак до края на седмицата да се гласува както е по закон, както е по процедурата в Закона за прякото участие на гражданите в държавната и местната власт. До края на тази седмица, понеже има над 400 хиляди внесени подписа, законът гласи, че Парламентът трябва да излезе с решение за насрочване на референдум по съответния въпрос. Срокът изтича тази седмица, по простата причина, че в Закона е написано, че след внасяне на подписката в Парламента, в рамките на 3 месеца се взима такова решение. Надявам се народните представители да спазят това, което пише в българския закон. Не трябва да забравяме, че правото на българския народ да упражнява власт чрез референдуми е вписано и в Конституцията, т.е това е конституционно дефинирано право. Ако то бъде отхвърлено, когато са спазени всички законови процедури, това означава, че имплицитно се отхвърля и реално от българската конституция. Това на практика би ни вкарало в най-тежката политическа и конституционна криза в новата ни държава след падането на комунистическия режим. Искренно се надявам здравият разум да надделее в Парламента. Изглежда там много партии се опитват или евентуално да отложат разглеждането на тази точка, или се чуват слухове, че мнозинството ще се опита да отхвърли тази точка. Последните новини от сряда, 5 юли, са че ще се гласува и в зала, в петък".

Според Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление референдуми не могат да се организират по въпроси, които са част от международни договори, вече приети и ратифицирани от България.

Въпросът, които е зад искания от "Възраждане" референдум, е дали той противоречи на присъединителния договор на България към ЕС, защото ако това е така, той не може да бъде свикан.

Към момента има разделение в мнението на юристите. Причината е формулировката на въпроса в инициираната от "Възраждане" подписка. Той е зададен така, че да опита да заобиколи ограничението на закона. Част от конституционалистите твърдят, че проблем във въпроса няма, защото той е от компетентност на Народното събрание, друга част обаче смятат, че специалистите по европейско право трябва да се занимаят с питането.

"Това е съвсем друга тема - дали е задължително или не. Вече дали трябва или не да се допитваме - вече е безпредметно, защото подписите ги има, имаме 470 хиляди валидни подписа. Установиха го проверките на Парламента и ГРАО. Вече дали трябва или не трябва да има - това е безпредметен спор. Законът казва, че щом има над 400 хиляди валидни подписа, референдум има. Може да има единствено спор и дебат по това дали самият въпрос е законен, дали не е противоконституционен. Има правен дебат по тази тема. Някои юристи твърдят, че този въпрос за референдума на практика касае ангажимент, който България е поела чрез международен договор, а в Конституцията пише, че ангажименти, приети от българската държавата по линия на международни договори не могат да бъдат подлагани на референдуми. Някои юристи твърдят, че по тази линия такъв референдум би бил противоконституционен. Аз съм говорил с не един юрист по тази тема: това е отделен казус от самото гласуване на самия референдум и неговото насрочване. Ако има съмнение в самия въпрос дали не е противоконституционен, то за тази цел трябва да се сезира КС и той да отсъди. Това не е нещо, което Парламентът може да отсъди. Парламентът би излязъл от своите конституционни правомощия и на практика би взел функцията на КС. Парламентът в тази ситуация неговите задължения по закон са много ясни - трябва да насрочи референдум, а докато трае самата подготовка, може да бъде сезиран КС и да бъде питан дали въпросът е допустим. Ако КС каже, че въпросът не е допустим, ясно, не може да има референдум според нашата Конституция. Ако пък КС каже, че е допустим - тогава се продължава организацията на референдума. По закон в такива ситуации КС има срок, в който трябва да се произнесе: той е един месец. Това е така, за да не се случи самият референдум преди да е излязло решението на КС за законосъобразността".

Вулджев е сред експертите, според които няма реални аргументи за приемането на еврото.

"Моето мнение, разбира е, е непроменено, базирано на моята експертиза като икономист. Еврозоната страда от много сериозни структурни проблеми, определени държави страдат от прекомерна задлъжнялост, което е риск за цялата Еврозона. В този паричен съюз не се осъществяват необходимите реформи, за да бъде той икономически устойчив в дългосрочен план. Докато не се случат поне някакви опити по-сериозни за реформи, които да адресират проблемите на Еврозоната, България трябва да седи на санитарна дистанция от общата валута".

Еврото като основна валута у нас дискутирахме с видинчани.

"Приемането на еврото - като всяка промяна, разбира се, има и негативи, и незативи. Търговията ще се улесни, но ще има криза... В Германия беше така - смениха марката с евро, а хората се оплакваха, че всичко е поскъпнало... Чудесна идея, подкрепям я... Аз смятам, че няма да се стигне до кризи, защото левът е закачен за еврото..."

Гуверньорът на Българската народна банка Димитър Радев щрихира основните негативи за България от евентуалното провеждане на референдума, без значение от неговия резултат. Според него допитването би довело до "много неблагоприятни последици". Сред тях са силно влошаване на условията на финансиране, т.е. повишаване на лихвите по заемите както за държавата, така и за бизнеса и гражданите.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици и преподаватели се хранят в учебен ресторант

  В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците  приготвят обедно меню по време на  часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който  иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..

публикувано на 05.11.24 в 14:00

Видинчани дават идеи за градинката пред мола в града

Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра като основен елемент остава паметникът на  загиналите воини във Втората световна война. Оградата е запазена, но на някои места липсва, и това дава възможност вътре да се влиза и да се нарушава..

публикувано на 05.11.24 в 13:00

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00

Подгответе автомобила за предстоящата зима

От 11-и до 15 ноември шофьорите ще могат да проверят напълно безплатно готовността на своя автомобил за зимата в пунктовете на Съюза на българските автомобилисти (СБА) във Видин и Белоградчик.  Прегледите са спомагателна част от традиционните полицейски операции и засилен контрол по пътищата - т.нар. акция "Зима". Тя ще протече в традиционните..

публикувано на 04.11.24 в 14:23

Лука Йоцов: Един по-малко познат будител от Северозапада

Днес си припомняме личността на проф. Лука Йоцов , който е родом от Враца . Поводът да ви разкажем за него е 145-годишнината от рождението му, която се навърши в края на миналия месец. За корените на неговото семейство научаваме от  Мая Антова от отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Враца: "Той принадлежи от голямата..

публикувано на 04.11.24 в 14:00

Потребители получиха две сметки за ток заради промяна в отчитането

Слушатели сигнализираха в Радио ВИДИН, че за октомври са заплатили две сметки за ток.  Проверихме в анкета сред видинчани получили ли са две фактури за използваната електроенергия миналия месец и дали са информирани предварително за това: "Този месец съм платила две сметки за ток... Две платих... Не знам, не го плащам аз у дома... Получила съм..

публикувано на 04.11.24 в 13:00