Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролет Цолова: Патриотизмът трябва да е всекидневен

2
Снимка: Радио ВИДИН

Важно е историческата памет да бъде съхранявана и предавана на идните поколения. Това е и една от мисиите на читалищата. Много често именно читалището в едно село е институцията, която е в основата на организирането на честванията, свързани с паметните за населеното място дати и събития. Така е и във видинското село Градец, където вече близо век Народно читалище "Просвета" изпълнява тази мисия.

Датите, събитията и личностите от миналото - това е един малък космос, който ние трябва да опазим и завещаем на идните поколения, казва секретарят на културното средище Пролет Цолова. Тя разказва, че макар населението да намалява, има събития, които всяка години събират малки и големи заедно, за да си припомнят миналото и да почетат героите. Така ежегодно на 1 юни жителите на Градец отиват в местността "Драката" и се прекланят пред паметта на загиналите на това място четници, участници във въстанието в Северозападна България от 1850 година, известно в Градец като Пашапетковата размирица. Именно към събитията от това време отново ни връща разказът на Пролет Цолова. 

Преди повече от 173 години в местността Драката са изклани около 300 въстаници. Бунтовниците са предвождани от Петко Маринов - паша Петко, поради което в Градец наричат въстанието Пашапетковата размирица. 

"Това наистина е едно много добре планирано и организирано въстание - то удивява със своята тактика, по начина, по който е било организирано. Знаете и Раковишкия манастир, където комитетът се събира, където се вземат тези важни решения. И всичко това всъщност се оказва, че е едно от най-големите и мащабни въстания за времето си. То не е възпято като нашата Априлска епопея, но всъщност е не по-малко значимо от това, което става през Априлското въстание. И още по-впечатляващото е това, че богатите, успелите хора, князете на селата вдигат раята, вдигат бедното население да въстане, за да имат първо оземляване, първи училища, първи църкви по българските земи, което хич не е малко", обясни Пролет Цолова

През 1937 година в Градец е поставена паметна плоча в чест на загиналите, а с указ на цар Борис I е наградена баба Йона Първянкина, чиито наследници често се връщат, за да присъстват на възпоменателните чествания. 

Важно е да бъде съхранена историческата памет и тя да се предава на младите, категорична е Пролет Цолова. Именно това се опитват и да направят в Градец с отбелязване не само на важните дати от националната история, но и на събития като Пашапетковата размирица. 

"Ние сме поколения наред, които се опитваме тези празници да ги запомним, да ги отбележим, да ги почитаме, което всъщност не е малко за времето, в което живеем... Имаме толкова неща, които можем да кажем тук - и за войните в Сръбско, и за нашите Покрайнини, и за нашия фолклор, бит и култура. Така че това е наистина един космос, който ние трябва да опознаем и да завещаем на нашите деца. Хубаво е, че пътуват децата ни по нашата България, но родината всъщност е и тук - малкото селце, малкия забравен край, в който ние трябва да възпитаваме нашите деца, че оттук тръгва нашият живот, нашият корен и винаги ще се връщаме към него. Независимо къде ще бъдем, в кой мегаполис ще живеем по света, ние ще се връщаме точно към онова малко, полузабравено или обезлюдено селце, от което сме тръгнали. Нека да уважаваме тези паметни дати, защото времената, в които живеем, това, което се случва ежедневно - помията, която ни помита, трябва да има и такива "острови", в които душата ни просто да бъде пречистена. Защото като си представим колко млади живота са отишли, точно за да живеем в едно по-добро време, е някак си непростимо да се занимаваме с тези ежедневни злободневки, които не носят нищо - нито на нас, нито на нашите деца, нито на поколенията и, най-важно, на тая България", посочи секретарят на читалището в село Градец. 

Патриотизмът не трябва да е само на 3-ти март, той трябва да е всекидневен, казва Пролет Цолова. И допълва, че това осмисля и съществуването ни на този свят. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Васильовден: Традиции и обичаи от Северозапада

Васильовден , или Банго Васили (буквално "Куцият Васил"), се празнува от всички ромски групи в България. Известен е и като ромската Нова Година. Празнуването му е свързано с няколко легенди сред общността. В първата Банго Васил е свети Васил - застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, по който те преминават, след като този мост е бил..

публикувано на 14.01.25 в 14:43

Ученици помагат на бездомни животни във Видин

Благотворителна кауза в помощ на бездомните животни организираха учениците от IV "б" клас на СУ "Петко Рачов Славейков" във Видин.  Парите, предназначени за подаръци за Коледа и Нова година те дадоха за закупуването на храна за бездомните кучета, за които се грижат от Сдружение за защита на животните "Добрина, Хуманност, Състрадание" в града...

публикувано на 14.01.25 в 14:05

Фондация ще събира средства за талантливи деца във Видинско

Фондация за млади музикални надежди за Видин е създадена в крайдунавския град.  Организацията е по инициатива на  Николай Илиев,  учител по музика и духови и ударни инструменти  във видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий" . Фондацията има за цел да подпомага финансово ученици с музикални заложби за тяхното бъдещо..

публикувано на 14.01.25 в 13:00

Ще го има ли градският плаж "Баба Вида" във Видин

Какво се случва с градския плаж "Баба Вида" във Видин? Ще го има ли мястото за плажуване или не?  Почти една година измина от момента, когато започнаха реставрационните дейности на крепостните стени на средновековния замък "Баба Вида", където е разположен и видинският плаж. Наскоро видео, заснето от дрон от Радио ВИДИН показа новия вид на..

публикувано на 14.01.25 в 12:05

С видеоклип организация от Враца насърчава профилактиката на рака на гърдата

Видеоклип, насърчаващ профилактиката на рака на гърдата, създаде неправителствена организация от Враца. Идеята е отпреди 4 години, но едва сега председателят на Инициативния клуб за борба с рака на гърдата Албена Кисьова намира съмишленици в екипа на една от водещите български компании, участвали в създаването на някои от най-популярните..

публикувано на 13.01.25 в 17:25

Как да се храним здравословно след новогодишните празници?

Отминалите новогодишни празници винаги са дългоочаквани за много хора по света. Те предполагат добро настроение, приятно прекарано време и разбира се обилни трапези, пълни с вкусни традиционни празнични ястия. Събирането със семействата и приятелите на трапезата и вкусното похапване в повечето случаи означава едно - сериозно преяждане...

публикувано на 13.01.25 в 17:00

Знаменитостите и модата: Как стилът им вдъхновява света

Модата винаги е била свързана със знаменитостите, които диктуват тенденции, вдъхновяват милиони хора и превръщат личния си стил в културен феномен . От легендарните фигури на миналото като Одри Хепбърн и Джаки Кенеди до съвременните модни икони като Риана, Хари Стайлс и Зендая, тези личности вдъхват живот на модните идеи и ги правят достъпни за..

публикувано на 13.01.25 в 16:30