Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Долно Озирово - пристан за белоглавите лешояди

22
Снимка: Радио ВИДИН

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Долно Озирово. Едно красиво и голямо село, с прекрасна природа и трудолюбиви и горди хора. Край селото минават две реки - Ботуня и Черна. 
Долно Озирово се намира на 6 км от курорта Вършец, и на 25 км от областните градове Враца и Монтана.
Разположено е в полите на Врачанска планина и е известно като специфичен район, в който гнездят  белоглави лешояди. Затова е известно и сред природолюбителите не само в страната, а и в чужбина. 
Тук се намира една от най-големите волиери за отглеждане на белоглави лешояди. От няколко години Дружеството за защита на хищните птици работи по програма за възстановяване на белоглавия лешояд като гнездящ вид във Врачанска планина. През 2004 г. над селото се изгражда първата площадка за изкуствено подхранване на лешояди в Северна България, а през 2008 г. - волиера за реинтродукция на птиците. В момента вече гнездят двойки лешояди и има местна популация от тях. 

Смята се, че наименованието на селото идва от славянската дума „озеро“. Предание разказва за образуването на двете селища. Чумна епидемия принуждава населението да се спасява и то се разделило на две - едните тръгнали на север и основали днешното село Долно Озирово, а другите се спрели на юг, в местността Голяк и образували ново село - Горно Озирово. Селото до 1975 година е било община. Днес в него живеят 400 души.
Кмет на село Долно Озирово е Ангел Петров, пети мандат, от 2003 година до сега. Роден 1953 година, в село Долно Озирово, родословието му е от това село. До 2003 г. работи като началник на пощата във Вършец. Обича родното си място и се гордее с него, неговата история и жители. 

Голяма и здрава е сградата на кметството, строена през 1930 година от строителя Гроздан. Тук намират подслон библиотеката, пенсионерски клуб, здравен кабинет, пощенски клон. До кметството е детската градина,  която е посещавана от над 15 деца.
Най-голямата гордост за селото е построеният църковен храм "Свети пророк Илия". Стойността на църквата е около 300 хил. лв.. Изографисана е от Явор Петков от Враца и Жечо Попов от Бургас по каноните на църквата, казва кметът Ангел Петров:

"Селото е живо село, имаме детска градина, здравен пункт, населението е на средна възраст... Никога не сме имали църква в селото. Аз се амбицирах и реализирах този проект. Трудно беше. Започнахме го 2007-а и близо 8 години го строихме... Храмът ни работи и е действащ сега... Имахме най-модерния киносалон в общината, но беше унищожен... С демонстрационен проект го възстановихме и сега го ползваме... Имахме проблеми с мостовете на реката и от последните преливания на реката водата го отнесе..."

Няколко са проблемите, които трябва да бъдат решени в селото. Край село Долно Озирово съществува складът за пестициди, който е останал отпреди, трябва да бъде затворен и отровите да бъдат преместени. Все още се чака процедура, с която да се премахне този опасен склад. Инфраструктурата е необходимо да бъде подобрена. Освен това често има аварии по водопроводната мрежа, която е много стара и създава проблеми. 
Общо 2 милиона и 200 хиляди лева са необходими да бъде подменена старата ВиК мрежа в селото, но докато има два ВиК оператора, не може да се кандидатства по проекти. 
По програма "Чиста околна среда" е спечелен проект, изградена е открита сцена за 15 хил. лв. в центъра на селото. В близост е училището, което се руши, затова са сложени плакати и изображения, които да създават по-уютна обстановка. В момента изграждат навес в гробищния парк, в който да се събират хората по различни поводи.

Селото е известно като единствен производител на вар по ръчен метод още от римско време. Смята се, че варта тук е с изключително добри качества. В миналото местните хора така са си изкарвали прехраната, казва кметът Ангел Петров 

Читалището в село Долно Озирово има богата и разнообразна дейност. Певческата група от 11 жени пее почти професионално, казва Цветанка Митрова, секретар в библиотеката. 

Срещаме много хора пред кметството и пред здравната служба. Дошъл е лекарят, и от плевенска частна болница да преглеждат хората. Питаме ги как се живее  в село Долно Озирово.

"Хубаво се живее тук. Всичко ми харесва в селото, работи се много... Превоз нямаме до големите градове, който няма лична кола, загива... Постоянно идва лекар... Пенсионери сме, тук сме се родили и тук живеем... В пощата идват хората да си плащат сметките, абонират се за вестници..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00