Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чрез Божията благодат да носим светлината на Преображението в света

Едно от най-славните евангелски събития от земния живот на Господ Иисус Христос e Преображение Господне. Затова този празник е установен още в първите векове на християнството и възпоменава явяването на Спасителя в божествена слава пред трима от учениците Си. В какво се е изразило това Преображение, ние научаваме от повествованието на литургийното евангелие от св. ап. Матей (17:1-9).

В него се казва, че лицето на Спасителя засияло като слънце, а дрехите Му станали "бели като светлина". Това се случило на планината Тавор, когато Христос се молел (Лука9:29). Там присъствали трима от Господните ученици: апостолите Петър, Иаков и Иоан,като представители на земния свят, а като представители на небесния се явили пророците Моисей и Илия, които разговаряли с Божия Син. Светъл облак ги засенил и се чул глас: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение; Него слушайте" (Мат. 17:5). Не трепват ли сърцата ни пред тази картина? Не се ли просветляват душите ни от тази небесна светлина?

Но защо е трябвало да стане това преобразяване на Спасителя? То е било необходимо не за Самия Него, а за светите апостоли, за да се утвърди вярата им в Него, че Той е обещания Месия, за Когото са писали Мойсей и пророците; че е наистина "сияние" и "образ на Божията ипостас" (Евр. 1:3), че е Божи Син, а не обикновен човек. Това събитие било предназначено още да предпази апостолите от униние и съмнение при Господните страдания и да укрепи вярата им. Наистина св. апостоли били винаги със своя Божествен Учител, постоянно слушали словото Му, но все още не могли да се освободят от иудейските мечтания, че Месията трябвало да е силен земен цар, който да ги освободи от римското робство и да основе могъщо еврейско царство. И тъй, Спасителят се преобразил, за да могат Неговите ученици, доколкото е възможно за тях, да видят божествената Му слава, а по-късно, когато Го видят разпнат на кръст, да разберат Неговите спасителни страдания и доброволна смърт. Но Преображението Господне е поука и за нас. То недвусмислено ни говори, че е потребно и ние самите да се преобразяваме, да станем по думите на св. ап. Павел "нова твар" в Христа (Гал. 6:15), да отхвърлим от себе си "ветхия човек", да се обновим духовно и да се облечем “в новия човек, създаден по Бога в правда и святост” (Еф.4:2).

Трябва и ние да подражаваме на св. ап. Петър като знаем, че за нас ще бъде добре само тогава, когато сме заедно със Спасителя и съзерцаваме Неговата божествена слава и светлина. Защото той е светлината на света и който Го последва, той не ще ходи в мрака, а ще има светлината на живота (Иоан 8:12). Затова, като празнуваме Преображението Господне, да възкликнем с едно сърце и с едни уста: "Да възсияе, по молитвите на Богородица, за нас грешните Твоята светлина, Светодавче, слава на Тебе", та и ние да преобразим сърцата си със светлина! Амин!

В рубриката "Съвременна Библия" – ще споделя искрени размишления за лицемерието. Вече векове наред, учени и неучени хора обвиняват Църквата в лицемерие. Лицемерие има навсякъде, но къде има спасение?

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

140 години от построяването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха в Синаговци

Храмов празник и 140 години от създаването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха във Видинското село Синаговци. Кметът на селото Иван Иванов приготви курбан - боб по манастирски за всички дошли на храмовия празник. "Храмът ни е много стар и е традиция на празника да се събираме", обясни Иван Иванов: "Всяка година си честваме..

публикувано на 21.05.25 в 17:50

Зрелостници: Лесна матура, очакваме добри резултати

Интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев или есе - "Животът - колело или стълба", бяха вариантите, между които зрелостниците можеха да избират на днешната задължителна матура по български език и литература. Създаването на текст бе последната от задачите на днешния изпит.  Голяма..

публикувано на 21.05.25 в 17:02

Нов сборник с разкази представя Зорница Климентова

Зорница Климентова ще представи новата си книга "Пъстролика река" тази вечер във Видин. Книгата идва седем години след "N-измеримо" . В нея са събрани 18 разказа, които засягат философски въпроси за това кое е най-голямото зло и кое е същественото, стойностното, безценното в живота.  "Реката всъщност е метафора на времето, това време, което..

публикувано на 21.05.25 в 14:15

Абитуриенти: Общината да помисли за символите на Видин

Крепостта "Баба Вида" - един от символите на Видин, през последните дни е посещавана не само от туристи, но и от абитуриенти. Средновековната крепост се превърна в декор на фотосесии, които млади хора си правят, за да им напомнят за родния град и за този толкова важен момент от живота им. В близост до мястото, избрано за снимки, е западният..

публикувано на 21.05.25 в 13:08

Международният ден на метрологията е днес

20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е..

публикувано на 20.05.25 в 16:35

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00

Северозападът се готви за честване на 175-годишнината на Въстанието от 1850 година

Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май,  съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..

публикувано на 20.05.25 в 15:40