Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венцислав Евгениев: Най-големият проблем в Медковец е безразличието и отчаянието на хората

11
Венцислав Евгениев, кмет на община Медковец
Снимка: Радио ВИДИН

Екипът на Радио ВИДИН гостува в Медковец. Голямо село, с красиви къщи, с нов и модерен, добре поддържан площад. Населеното място е административен център на община Медковец, в рамките на област Монтана. Разположено е в плодородна низина, земеделската земя се обработва от арендатори, където се отглеждат разнообразни култури - жито, слънчоглед, царевица. 

Районът е богат на археологически паметници от VIII - VI хилядолетие преди новата ера. Смята се, че селото е основано не по-късно от първата половина на XVIII век. Името му е свързано с предание, че някога наоколо е имало хралупи с пчелен мед и заради това е кръстено Медковец. Основен поминък на населението е било земеделието и свързаното с него скотовъдство.

Жителите на селото към момента са 1720, като за сравнение през 1940 година тук са живеели 8000 души.  

Паметта за историческите личности, отдали живота си за свободата на Медковец, е жива. В центъра на селото е издигнат паметник на княза от Медковец Иван Кулин, който е един от ръководителите на голямото Видинско въстание през 1850 година. Къщата на поп Андрей (1879 - 1923), участник в Септемврийското въстание, е превърната в музей. След разгрома на въстанието е обесен на един стълб до жп гарата. В момента там е положена паметна плоча. В центъра на селото е издигнат паметник на поп Андрей.

Венцислав Евгениев е кмет на община Медковец от 1991 година. Това е осмият му мандат. Целият му трудов стаж от 32 години е преминал като кмет на общината. Убеден е, че всеки трябва да оставя нещо след себе си и да бъде преди всичко добър човек. Казва, че никога не е мислил, че ще става кмет, но съдбата така е отредила. По образование е машинен инженер. На първите избори хората го подкрепят на 100%.

"Много неща се случиха по време на моето кметуване - и добри, и лоши. Имаше будно гражданско общество... Водоснабдителните системи, реновация на училища и детски ясли, социални придобивки - изграждане на домашни социални патронажи... За Медковец изградихме втори водопровод и имаме двойно водоподаване... Но голяма част от хората приемат тези неща, които направихме във времето, като даденост... Най-трудното е да видиш признателност в очите на онези, на които си помогнал... Моят екип е бил винаги със социална чувствителност и с грижа за хората."

Демографската криза е започнала доста отдавна в този район, особено след индустриализацията, когато хората от селата отиват в градовете. Това се случва и с Медковец, където е имало работа за много хора, казва кметът: 

"Във времето особено силни бяха селскостопанските организации, много добре структурирани включително и със странични дейности... Над 500 човека работеха в цех за военната промишленост, в ТПК действаше метален цех, цех за консерви....

В момента реалността е - много хора в чужбина, прибират се, има промени в техния манталитет... Тия, които са тук и са без работа, има присъщ мързел, липса на трудови навици и работят на парче... Лошото е, че тези хора не дават необходимото възпитание и мотивация на децата си да получат добро образование... Има земеделски производители (...) и те са полезни като работодатели и за тези, които са им доверили земите за обработване... Има няколко кравеферми..."

В община Медковец земята е плодородна и затова тук се сеят различни култури. Общината има 176 хиляди декара земя. Пасищата се отдават под наем, даже не достигат. 

Проектите, по които в момента се работи в Общината са свързани с подмяна на вътрешна водопроводна мрежа за 1 милион лева. Предстои ремонт на вътрешна улична мрежа за 2 милиона лева. Очаква се през 2024 година да започне същинското строителство на лот Медковец- Видин. Селото ще бъде базова гара и логистичен център. Изградена е местна инициативна група, съвместно с община Монтана, по програмата за селските райони за подпомагане на читалища, земеделски производители и др. 

Образованието е изключително  важно и е свързано със социално - икономическото устройство на всяко едно общество, но пропастта в нивата на училищата е огромна и това безпокои кмета на община Медковец, който вижда сериозни пропуски във връзката местна власт - образование - добри резултати и нормално общество.
 
"Най-големият ни проблем е безразличието, което е обхванало хората, и отчаянието. Как няма да са отчаяни, като не могат да си купят лекарството, като по време на трудовия път са загубили здравето си и кметската институция е една от малкото истински работещи институции..."

Читалището в село Медковец е строено 8 години. Открито е през 1983 година, а поводът е 60 години от Септемврийското въстание. Това е голяма монументална сграда, на два етажа, салонът е с 360 места. Има библиотека, заемна, детски отдел, компютърна зала, обяснява библиотекарят Галина Миланова.  



Хората в Медковец са доволни от условията за живот тук, но искат работа, добри пътища и внимание към Северозапада, който казват те "е оставен на произвола на съдбата".

"Безработни сме, няма къде да ида да работя... Трима лекари, фелдшери имаме, аптека, детска ясла, 11 магазина... Младите отиват там, където има работа, в Англия. Моите деца са в Германия... Има подобрение. Едно време имаше кал, нямаше пътища. Благодарни сме, че имаме жп гара... Хубаво ми е тук... Нещата вървят на много зле... Нашият регион е забравен от Бога... Иска ми се да оправят пътищата. Плащаме винетки, но не се прави нищо... От Расово до Сливовик пътят е за ремонт... Работа за хората - това е най-важното!"

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00