Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма търсене за рапица и ечемик, пшеницата се търгува за 300-330 лева за тон

Около 500 кг от декар е средният добив на пшеница във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН


По-ниски добиви очакват зърнопроизводителите тази година, проблем са и ниските изкупни цени. В началото на месеца бе даден официален старт на жътвата в област Видин, около 60 % от площите вече са ожънати. Пролетните дъждове са влошили състоянието на иначе добре презимувалите есенници, посочи директорът на Областна дирекция "Земеделие" във Видин Пламен Генов:

"Проблемът дойде с влажната пролет и прекомерните дъждове през юни, които способстваха за развитие на доста болести появи се жълта ръжда, кафява ръжда, септориоза, което намали добивите. От друга страна дъждовете доведоха до масово вторично затревяване на есенните посеви. Наложи се неколкократно да бъде третирано с фунгициди, което оскъпява продукцията- и без това тази година тя е достатъчно скъпа..."   

Около 520 хиляди декара ще бъдат реколтирани тази година във Видинско. Най-голям е делът на пшеницата- около 479 хиляди декара, рапицата е 35 хиляди декара, към момента търсене няма... Около 60 % от площите са ожънати, преди дни жътвата е започнала и във високата част на областта- общините Димово и Макреш. Средният добив към момента е около 500 кг от декар, но има и землища с по-ниски добиви. Огромният проблем си остава пласирането на продукцията, посочи Пламен Генов. 

"Стара и нова реколта се срещнаха, около 2 милиона тона от старата реколта има в България, във Видинско също има залежала продукция. За втора година ще се продава под себестойност, което ще е пагубно за малките и средните... В момента ечемик не се търси, пшеницата върви около 300-330 лева на тон, което е много под себестойност... "

По думите на Пламен Генов настъпилите горещини са пагубни за пролетниците: 

"Допреди седмица пролетниците се развиваеха добре, закъсня сеитбата на слънчоглеа, заради дъждовете, а високите температури оказват пагубно влияние... Започнаха да опадат долни листа на слънчогледа, което води до влошено изхранване на растението. Има определена влага, но въздушната влага, високите температури, понякога и суховей- това е завод на открито. Надяваме се да завали...

На 21 юли изтича срокът за подаване на заявления от фермерите по директните плащания за 2023 год., както и за корекции по вече подадени заявления. Въпреки проблемите заради късите срокове, над 90 % от заявленията са приключени, посочи Пламен Генов:

"Някои изисквания дойдоха по средата на стопанската година, които нямаше как да се съобразят, брой култури, площи... Възползват се стопните от интервенциите за зелените плащания, около 92 % от заявленията са приключени... От интервенциитге се възползват предимно зърнопроизводителите, това е и най-развитият сектор в страната, който е конкурленто способен в европейски и световен мащаб. Бедата е там, че ние се конкурираме украинска и руска продукция, където изискванията са по-ниски. В ЕС има доста изисквания за еко, вида препарати, начина на торене, което оскъпява продукцията..." - каза Пламен Генов и пожела на стопаните:

"Кураж и дано да успеят тази година!" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50