Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дизеловата електроцентрала във Видин с шанс за нов живот

Снимка: Стефка Павлова

Ще има ли шанс за нов живот бившата дизелова електроцентрала във Видин? Въпросът възникна, след като наскоро Енергийният системен оператор дари историческата сграда на Общината, а местният парламент гласува да приеме дарението. Всичко това стана възможно след подписка, инициирана от родения във Видин професор по физика Вили Лилков. По негово настояване дизеловата централа бе обявена и за културна ценност, като една от първите по рода си в България. Историята й започва преди близо век с един от първите местни референдуми, разказа професорът.

"Дизеловата централа е изградена преди около 100 години, по-точно през 1926 година и служи за електрифициране на града. Всъщност нейното изграждане е свързано с един от първите, ако не и първия местен референдум в България, при който над 2500 граждани участват в допитване с въпрос да се изтегли ли от Общината заем, с който да се построи електрическа централа, за да се купят стълбове, да се купят чашки, да се купят осветителни тела, съответно да се изгради и градска пералня и някои други благоустройствени мероприятия да се извършат и тогава над 95 процента от гражданите на Видин отговарят положително. Тоест, с общите пари на Общината, с общите пари, които градът изплаща е построена през 1926 година дизеловата централа по проект и оборудване на немска фирма, а български предпиремач изгражда централата и в 1926 година Видин грейва в светлини. До 1971 година, тоест 45 години, тази централа изпълняваше своите функции. Тя се намира на булевард "Цар Александър" и тогава се е намирала в периферията на града. Близо до нея минава и жп линия. Но от 1971 година е изведена от експлоатация и започна да запустява", посочи Вили Лилков.

В близките дни предстои да бъде подготвен договорът за дарение и сделката да бъде изповядана във видинския нотариат. Каква ще е съдбата ѝ след това ще решат гражданите, специалистите и Общината - идеи всякакви, възможности - също, каза Вили Лилков.

"Нека да се проведат обществени обсъждания. Най-различни идеи. Досега чух идея да бъде детски културен център. Има друга идея - да бъде музей на политехниката или поне да има някаква сбирка политехническа... Чух идея тя да се превърне в музей на Дунава, рибата и виното, което ще бъде много хубаво, ще бъде един уникален музей... Тя може също да се превърне в едно архитектурно и културно бижу, както Синагогата, и да влезе в системата от музеи и културни ценности на града. Много се радвам за това, което стана и искам да благодаря на всички граждани, които се подписаха в тази подписка."

Дизеловата електроцентрала разполага с просторни помещения, които биха могли да се използват за различни дейности. Ето какви са те според видинчани:

"Може би, ако бяхме в по-голям град, щеше да е супер сладурско да е ресторант или клуб и е на перфектно място... Аз дочух, че щяло да бъде галерия... Трябва да се ползва. Иначе, така да се остави, вижте в какво състояние е, запустява, пропада. Чух, че имало чужденци тук, французи и наши. Даже видях един дрон, който снимаше цялата, мереха тук тези прозорци, всичко. Вероятно ще я възстановят. Дай боже да я възстановят!"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50