Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видински композитор и арабски изпълнител с общ музикален проект

4
Мохамед Азима (ляво) и Николай Антов (дясно)
Снимка: Радио Видин



Нов интернационален проект създава музикален мост между България и Египет. 

Видинският композитор Николай Антов и арабският изпълнител Мохамед Азима с общи усилия дават нов прочит на песните на най-популярната видинска група за поп музика през 80-те и 90-те години формация "Север"

От български на арабски, както и от арабски на български, двамата творци решават да смъкнат максимално езиковата бариера и да реализират няколко креативни и нестандартни проекта. 

Те се срещат съвзем случайно в Египет. Азима, също като Николай Антов, има туристическа фирма и това става и поводът за случайната им среща. 

"Беше много уникално за мен. Един човек ми каза "Азима, аз съм твой приятел във Фейсбук. За мен беше прекрасна изненада. Уговорихме се за музиката и работата ни. След няколко месеца отидох в България, в София, срещнахме се там през февруари на Национално изложение на туристическия бранш. Казах му, че имам 4-5 дни в България и няма как да обсъдим всичко и му казах, че ще идвам отново през юли. Така се случиха нещата. Така започнах да пея песента на моя прекрасен приятел и звучи божествено. Той прави музика, която като слушаш и летиш на небето. Така я усетих. Затова решихме да направим нещо интересно, ново. Да направим текст който е една част на арабски и една част на български. Ще звучи интересно и по-различно.", разказа Азима.

Арабският изпълнител има три самостоятелни музикални албума. Освен певец, той е гид, обича туристите, особено българите, дошли в Египет. Има и няколко различни дипломи за висши образования, сред които Филология, Туризъм и Физкултура. Но да пее, признава, започва съвсем случайно. 

"Това е много интересно и има история зад това. Преди 12 години бях в Кирай да уча китайски език. И случайно видях един мъж, който свиреше на китара. Аз му казах, че свири много добре, а той ми предпожи да изпея нещо на арабски. Аз запях, а той ми каза, че имам прекрасен глас, че трябва да направя нещо. След като се прибрах в Египет, записах да уча в музикалния факултет и се получи. След това направих и видеоклипове, и албуми. Но както при вас сега, така и там, модерната музика е чалгата. Ние също имаме чалга, но е различна. Но аз учих музика, музика. Затова спрях и си казах, че трябва да намеря време да направя нова музика, която да е съвременна, но да не е чалга. Така случайно ни срещна и музиката на Ники. Тя е божествена."


Така се стига и до проектът, който Николай Антов и Азима започват да реализират с общи усилия. Зад един перфектен продукт стоят винаги много часове работа, труд и постоянство, изключение не прави и песента, която двамата творци пресъздават.  
Песента "Любовта просия не търпи", която е по музика на видинския композитор, стана част и от проекта "Пеещи артисти". Тя се ражда преди около 30 години по текст на актьора Симеон Владов. Днес вече звучи и на арабски. Толкова еднаква и толкова различна.


"Когато говорим за музика-нямаме граници. Музиката е средство, чрез което хората общуват, както всяко едно изкуство. Но интересно е, когато виждаш погледа на друг народ, на друга култура, върху един и същ музикален продукт. В случая моята песен... Това да имаш човек от друга народност, който да има твоето усещане за изкуство, нас ни обединява музиката, след това ни обединява отношението към хората.. Той дори в автобуса пее на хората. Представете си, отивате в Египет и чувате "Моя страна, моя България". Той има и записани песни на български в студио. Това е много интересно, защото обикновено ние, българите, сме поклонници на нещо, а виждаме човек, който харесва нашата музика, нашата култура, нашия бит", коментира Николай Антов. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05