Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се предпазим при гръмотевична буря

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Предупреждение за гръмотевична активност обяви Националният институт по метеорология и хидрология днес за редица области, сред които са Видин, Враца и Монтана. Както знаем, за лятото е обичайно редуването на високи температури с кратки, но мощни гръмотевични бури. Знаем ли обаче какво да правим, ако сме навън и ни изненада гръмотевична буря?

Попитахме видинчани какви правила трябва да спазваме, за да се предпазим при гръмотевична буря: 

"Да не сме под дървета, да си изключваме телефоните - това е най-важното... Когато има гръмотевична буря, трябва да сме на закрито. Не трябва да бъдем близко до дърветата... Стоим си вкъщи. Ако сме навън - гледаме да се приберем някъде, да се скрием. В никакъв случай под дърво, в никакъв случай не с джиесема в ръка, без чадър, чадър не разпъваме, защото привлича гръмотевицата... Не трябва да сме под дървета, не трябва да сме до метални неща, защото може да ни удари...".

Ако сме навън и ни връхлети буря с гръмотевици, най-важното е да не стоим в открити пространства, както и да се отървем от всички метални предмети, които носим у себе си. Това е съветът на Сергей Рангелов- ръководител на отряда на Планинската спасителна служба в Берковица  

"По принцип през лятото винаги се очакват такива аномалии - да има гръмотевични бури. Особено във високата част на планината трябва да се има предвид, ако ви застигне такава буря, трябва по най-бързия начин да се слезе възможно най-ниско в планината... Ако не може да напуснете билото, да се стремите да сте в овраг - в едно седнало, свито положение. да сте се отървали от метални предмети - телефони, пикели, ножове и т.н., които могат да привлекат гръмотевицата. И да сте в ниско място. Трябва да се избягват самотни дървета - да не се стои под тях, защото самите дървета привличат гръмотевицата като гръмоотвод", обясни Сергей Рангелов.

Той допълни, че при буря по-безопасно е да влезем в гората, отколкото да стоим на билото. Съветва още да свалим раницата, защото по нея също има метални части. Както и да се отдалечим на разстояние поне 20-30 метра от всички метални предмети, от които сме се освободили. 

В случай на ударен от мълния човек важи правилото за "златния" час. Тоест, важно е възможно най-бързо пострадалият да получи медицинска помощ. Затова могат да помогнат както действията на околните, които да окажат първа помощ, така и възможността за бърза реакция на спасителните служби. Именно тук в голяма помощ на спасителите би било наличието на медицински хеликоптер.

"Един хеликоптер е от голямо значение - да може да помага и да бъде като въздушна линейка, които въздушни линейки са оборудвани със съответната апаратура за оказване на първа помощ... "Златният" час го казахме - времето е от най-голямо значение. Ако има група покрай поразения от мълния, другарската взаимопомощ е най-навременна. Може да се предприемат и изкуствено дишане, и сърдечни масажи - ако има загуба на дишане и пулс", посочи ръководителят на отряда на планинската спасителна служба в Берковица.

В своята дългогодишна практика Сергей Рангелов се сеща само за един случай на ударен от гръм. Преди много години на планинската застава "Сребърна" мълния поразила и убила войник. Причината била, че той носел автомат, имал по себе си и други метални предмети. 

"Иначе откакто аз съм началник на отряда, не сме имали поразен от мълния тук, в нашия район. Винаги обясняваме на хората какво трябва да правят, за да избегнат да бъдат поразени от мълния. В училища правим профилактични мероприятия", обясни спасителят.

Според него по-малка е опасността при гръмотевична буря, ако сме в града. Отново обаче има основни правила, които трябва да следваме- да се освободим от всички метални предмети, включително мобилния телефон. В града има високи сгради, има високи дървета, на някои от сградите има гръмоотводи, които биха могли да привлекат гръмотевиците. Ако обаче стоим на открито пространство, има опасност ние самите да се превърнем в своеобразен гръмоотвод и да привлечем мълнията към нас, какъвто е случаят и с детето, което беше поразено от мълния преди дни, докато е на плажа в Бургас, обясни Сергей Рангелов.

Изчисляването на разстоянието до приближаващата буря е лесно. Тъй като светлината е по-бърза от звука, винаги ще видите светкавици, преди да чуете гръмотевицата. Пребройте секундите между светкавицата и гръмотевицата, след което разделете числото на три, за да получите разстоянието в километри. Ако бурята е на по-малко от трийсет километра от вас, незабавно намерете подслон, е съветът на експертите. Ако сме в планината, подходящо място за подслоняване са дълбоките пещери, както и ровове, ями и др. Трябва да избягваме да сме до водни площи, тъй като мълнията особено "обича" мокрите чакълести брегове на езерата и реките. Ако бурята ви изненада в река, езеро или басейн, незабавно излезте от водата и се отдалечете.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

И през юли продължават преходите във "Врачански Балкан"

Два прехода организира през юли Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Единият е еднодневен и ще бъде на 7 юли, неделя, а другият е двудневен, на 20 и 21 юли.  "На 7 юли, неделя, преходът ще бъде от квартал "Бистрец" на град Враца до пещера Леденика и след това слизането през местността Тезеро до прохода Вратцата. Самият..

публикувано на 04.07.24 в 16:41
Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк

Търсят доброволци за наблюдения на лешояди

Фондация "Екообщност" е участник в международния проект "Живот за брадатия лешояд" от миналата година. Осем партниращи си организации от България, Румъния и Испания работят за възстановяване на лешоядите като вид. Фондация от Испания осигурява птиците, които ще бъдат реинтродуцирани в българската природа. Самият проект цели връщането в природата на..

публикувано на 04.07.24 в 16:27
Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група . След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и..

публикувано на 04.07.24 в 16:23
Награди и кутия за дарения от Благотворителен футболен турнир

Благотворителен турнир за семействата на загинали служители на МВР организират във Видин

Турнир по футбол на малки врати с кауза ще се проведе на 6-и и 7 юли в град Видин. Организатор на турнира е Благомир Кънчев, председател на Спортен клуб "Видапол" при Областната дирекция на МВР, в който към момента членуват над 150 служители. Преди 4 години решихме да направим една благотворителна кауза, във връзка с колегата Пламен Вълков,..

публикувано на 04.07.24 в 15:05

Кога ще възстановят двупосочното движение по булеварда около Здравната каса във Видин

Затвореното пътно платно на видинския булевард "Панония" до Районната здравноосигурителна каса продължава да затруднява придвижването във Видин. Строителните дейности в района, свързани с реконструкцията на канализационния колектор на града, започнаха още миналата година . Заради тях движението в този участък, който се явява основен вход и..

публикувано на 04.07.24 в 15:00

Белоградчик иска песента "Нашият град" за свой химн

Легендарната група "Тангра" ще изнесе самостоятелен концерт в Белоградчик на 5 юли, на централния площад. Още през далечната 1981 година музикантите пристигат в града на скалите, за да запишат видеоклип към песента си "Нашият град ". Парчето се превръща в абсолютен хит за всички времена и своеобразна емблема на Белоградчик. 43 години по-късно тази..

публикувано на 04.07.24 в 15:00
Исторически музей - Белоградчик

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на..

публикувано на 04.07.24 в 14:00