Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електронните платформи в училище- в помощ на учители, ученици и родители

1800 училища у нас използват платформата Shkolo.bg

Снимка: архив



Над 60% от административните дейности в училище са дигитализирани през последните години, това спестява приблизително по 200 часа ценно време. 78 % от училищата в България използват електронната платформа Shkolo.bg, казва Любомир Ваньов. Той, заедно със свои приятели от Видин- компютърни специалисти, създават електронната платформа преди години.

"2016 година започва реализацията на идеята. Имахме два основни проблема да разрешим в българското образование: едното беше да намалим административната тежест върху учители и директори и другото - да направим родителите активна част от образователния процес посредством по-добра комуникация... Към 1800 училища в страната, което е над 75%  ползват Школо, защото е много по-лесно и по-бързо... Още два продукта на пазара предлагат дигитализация в училище. Всяка година правим анкета за удовлетвореност и се съобразяваме с предложенията... 80% от платформата е адаптирана от препоръки на директори и учители и ние сме постоянно до тях и сме отворени за всякаква обратна връзка..."

Комуникацията между училището и родителите става за секунди, което повишава ангажираността и участието на родителите в процеса на обучение. През годината в платформата са разменени над 111 млн. съобщения. Всички послания и важни събития в училищния живот достигат моментално до учители, родители и деца, независимо дали става дума за събития, екскурзии, състезания или промяна в часовете.


Видинската математическа гимназия е едно от училищата, които използват електронната платформа на Школо , ползите от нея са многобройни, казва Малинка Митова, заместник -директор:

"Мога да кажа, че ефектите от използването на електронния дневник са огромни... Като основен инструмент на 100% от 2019/20 година, променя се и начинът на управление на училището... Той е един от официалните канали за комуникация с родителите и учениците... Намалява работата с книжната документация, грешките се отстраняват по-бързо и лесно..."

Технологиите навлизат все повече и в процеса на обучение, като учителите създават все повече онлайн тестове. Учениците в платформата (84 % от всички ученици в страната) са изпълнили 1.2 млн. теста, с 400 хил. повече от 2021 г. 
Ученически документи като дипломи, свидетелства и удостоверения вече се генерират автоматично, като през 2023 г. са създадени рекордните 500 000 документа, казва Любомир Ваньов.


Повече може да чуете в двата прикачени файла. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04