Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо трябва да насърчаваме четенето на книги?

Снимка: Радио Видин

На 9 август отбелязваме Международния ден на любителите на книги. Инициативата е от САЩ, където датата е известна като "Национален ден на любителите на книги". Понякога събитието се отбелязва в първата събота на ноември, но по-често е на 9 август. Празникът е за всички, които обичат хартиените издания, независимо в кой жанр. По света, освен четенето, на този ден се насърчава и търсенето на любими места за прочитане на книга. По повод деня на книголюбителите, някои сайтове връщат читателите си в отминали етапи от развитието на книгата, припомняйки че страниците на първите книги са били от пергамент, кориците - от дърво, облечено в кожа и със закопчалки, пришити към тях. Освен това обществените библиотеки, подобни на съвременните, са се зародили през Средновековието и в тях лавиците са били заковани срещу кражби. 

Защо трябва да насърчаваме четенето и приемаме ли книгите като част от живота ни? След 23 април, когато отбелязваме Световния ден на книгата, днешният 9 август е вторият по значимост празник за всички книголюбители. Ако не сте запознати с тази дата и се чудите защо няма шумни шествия и паради по улиците, то това е така, защото всички празнуващи продължават да четат любимите си книги и днес. Цвета Йорданова, която е родом от берковското село Комарево притежава една от най-големите домашни библиотеки в Северозападна България. Преди години, в качеството си на кметски наместник на населеното място, тя дори се опита да възроди местната библиотека, като значително обогати читателския фонд и заедно с екипа си направиха ремонт на помещенията. Какво се случва днес с този проект, разказа Цвета Йорданова:

"Моята страст продължава. Собственик съм на една от най-големите частни колекции на книги, може би. Вече имам над 20 хиляди тома. Продължавам да ги събирам, трупам, обичам, чета и спасявам дори. Колекцията в библиотеката на село Комарево беше доста голяма, включително имахме и дарение от Рилския манастир. Тя все още си е там, все още е в кметството в Комарево, в читалището и чака отново да дойде моментът някой отново да се погрижи за нея. Хората продължават да четат, което е много хубаво. Този, който е чел, ще продължава да чете. Много млади хора се интересуват от книги, събират книги, четат книги на децата си. Общо взето българинът винаги е бил известен с това, че е бил настроен към това децата му да се образоват и все още тия хора, които го имат това нещо у себе си, продължават да предават тази любов и на децата си."

Освен традиционните книжарници, може ли човек днес да се снабди с желаната от него книга и по друг начин, особено ако това касае старо издание на някоя класика и развит ли е пазарът за книги "втора ръка" у нас - това попитахме още Цвета Йорданова:

"Има хиляди групи във Фейсбук, има онлайн търговци, стига да търсиш книга, съм убедена, че няма начин да не я намериш. В една от групите дори преди години се продаваше и Рибния буквар и то първото издание, така че няма невъзможно нещо за намиране. Аз съм малко по-традиционен читател, но пък има автори от Северозапада, които страшно много харесвам. Единият от тях беше Стоян Николов-Торлака, който ми беше слабост... Аз съм спряла да гледам телевизия от две години и чета книги, това ми е животът" - обясни Цвета Йорданова.

Инфлационните процеси през последните месеци повлияха и на цените на книгите у нас. Какъв е интересът на видинчани към покупките на книги - разговаряхме с Петко Борисов, собственик на книжарница в крайдунавския град.

"От 15 години съм в този бранш и виждам, че видинчани четат. За разлика от други години и по-възрастните, и по-малките четат. Особен интерес проявяват видинчани към книгите за Видин, търсят много за българския бит и култура, исторически книги. Търси се много новата книга на Георги Господинов "Времеубежище". В много екземпляри я търсят и успяха да я вземат доста хора. Търсят се на Лалева - "Живот в скалите", "Пасиансът на архангелите", фантастика, криминалета. През лятото учениците имат списъци, по които се снабдяват с учебни помагала, учебна литература, които са им дадени за прочит през ваканцията и четат" - обясни Петко Борисов.

Четат ли видинчани и какви са техните предпочитания - проверихме в анкета:

"Намирам време в почивните дни, предпочитам романи. Определено трябва да има задължителна литература иначе няма как да накараме младите хора да четат... Определено чета, аз предпочитам книжния носител отколкото интернет. Обичам аромата на книга... Предпочитам книги, които могат да ме развият като личност, за комуникация с хората, с децата, понеже съм майка на три деца. Затова обичам книги, които са по-практични в ежедневието, отколкото любовните романи, например." 

Има ли психологичен момент и пряка връзка между родител и дете при формирането на любов към книгите? Как родителите могат да повлияят на децата още в ранните им години и да насърчат четенето? Разговаряме с Катя Райчева, психолог от Видин:

"Със сигурност се изграждат навици - детето първо да има книжки у дома, които да може да прелиства, да гледа, да се интересува. Няколкомесечно бебе, като пипа книга, то свиква с нея, учи го да не я къса. Има такива направени съвсем бебешки книжки, които не се късат, а се прелистват и има картинки на тях. Оттам започва и изграждането на любов към книгите. Когато детето порасне и види, че родителите имат книги и се отнасят с уважение към тях, и ги вижда да четат, съответно и то изпитва любопитство към това" - обясни Катя Райчева.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60 млрд. лв.,..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45