Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силата на цветовете и тяхното влияние върху хората

| Интервю
2
Снимка: личен архив



Цветовете оказват влияние на настроението ни и на физическото ни състояние. Това е тема, която вълнува отдавна и изследователите. Те се занимават именно с това, да разберат, какво предизвиква цветовото предпочитание на различните хора, влиянието, което цветовете оказват върху личността ни. Тяхното наблюдение е, че цветовете могат сериозно да повлияят на количеството на потока на енергията. Дори тези методи се използват от хилядолетия в китайската, индийската, гръцката и египетската култура. Но каква сила имат цветовете разкрива имиджовият консултант Румяна Димитрова:

"Те имат огромна сила и огромно влияние върху нас и наистина не подозираме. Те ни помагат да живеем един по-осъзнат живот. Човек, когато е облечен с подходящите цветове и е заобиколен от подходящите цветове, той се чувства по-щастлив, по-усмихнат, по-ведър. А когато е заобиколен от цветове, които не му действат добре, той дори не осъзнава, че тези цветове не му действат добре и затова е важно да знаем кои са точно нашите цветове, за да можем да се заобикаляме с тях и да излъчваме позитивизъм, да бъдем щастливи, да бъдем красиви."



По думите на Румяна Димитрова е много важно да знаем какъв цветотип сме, дали сме в топлите нюанси или сме в тъмните:

"Студеният цвят е в основата на синьото. Синият цвят е най-студеният в цветовия спектър. Жълтият цвят е най-топлият. И хора, които са топъл цветотип, като мен, на тях им отиват цветове, които са в основата на жълто, оранжево, зелено което е топло. Когато един цвят е студен, трябва да се добави малко жълто, за да се затопли, за да може самият човек да се чувства по-комфортно в този му нюанс на самия цвят. А за студените цветотипи, при тях е точно обратното - те трябва да носят студени цветове, които да им помагат да изпъкват, да имат енергия."


За да се определи на кого какви цветове му отиват, е нужно да се направи цветови анализ, казва още имиджовият консултант:

"В зависимост от това каква е нашата кожа, дали розовее, дали жълтее, какви са нашите очи и дали са топли, или студени като цветове, каква е нашата коса, отиват определени цветове. Чрез този цветови анализ можем да определим дали сме пролет, лято, есен или зима, както в природата има четири сезони, така и ние хората попадаме в някои от тези четири сезона. И в зависимост от нашите характеристики съответно започваме да се съобразяваме тази информация в живота си и да прилагаме цветовата палитра, която е подходяща за нас."


Попитахме и видинчани какви цветове обичат да носят:

"По принцип аз съм фен на черното, защото изглеждам по-добре в черно. По принцип свежите цветове за лятото са по-добре като съчетание, но черното си е черно, класика в гардероба. Цветовете отварят човека, да...Обичам ярките цветове - те внасят позитивизъм. Красивото е светлото - чисто и освежаващо... Зависи от настроението - ако е хубаво се спирам на светли, на червено, на жълто, синьо обичам много."


И както казва Румяна Димитрова - всеки един от нас е уникален. Някои много добре демонстрират своята уникалност, а други се чудят как да я скрият. Дрехите и цветовете са един от инструменти, които допринасят за това. Външният ни вид показва кои сме. Да сме заобиколени от правилните цветове и нюанси -това означава спокойствие, вдъхновение. Те ще ни зареждат с енергия и ще ни помагат да постигам целите си бързо и с по-голяма лекота. Ще знаем как да ги използваме, за да влияем на настроението си. Всяко едно знание може да бъде научено и приложено, стига да искаме.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05