Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

40 години резерват "Врачански карст"

Снимка: РИОСВ- Враца

На 10 август се навършват 40 години от обявяването /през 1983 година/ на "Врачански карст" за резерват в Природен парк "Врачански Балкан". Това става със Заповед №854 на тогава действащия Комитет за опазване на природната среда при Министерски съвет. Резерватът обхваща северните, предимно скалисти склонове на Врачанската планина в района на Базовския и Стрешерския дялове с обща площ 1 438,9 хектара. Създаден е да запази живописния и типичен за тези места карстов терен с разнообразни геоморфоложки образувания, уникална пещерна фауна, характерна флора. Стопанисва се от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Враца. 

"Врачански карст" представлява непрекъснат скален венец, който се пресича по средата от ждрелото на река Лева при прохода "Вратцата" и се простира от село Паволче до квартал "Бистрец" на град Враца, като неговата дължина е 10 километра.

"Територията на резервата е богата на пещери, пропасти и разнообразни карстови образувания като регистрираните с име и номер пещери на територията на резервата са над 40 броя, а този на нерегистрираните е значителен и дори по-голям. Някои от по-известните пещери са "Змейова дупка", "Хайдушка пропаст", "Соколица", известна още като Малката дупка, Черните дупки в района на квартал "Бистрец". Едната част от пещерите се отличават с богати пещерни образувания", каза Светлана Дамянова - старши експерт в направление "Биологично разнообразие, защитени територии и зони" при РИОСВ- Враца.

Пещерите в резервата са от голямо значение за прилепите, той като са най-значимите местообитания като убежища и място за презимуване и размножаване. Голямо е и видовото разнообразие в резервата. До момента са известни над 600 растителни и над 500 животински видове, срещат се лишеи, гъби, водорасли. Много от представените видове са балкански и български ендемити, някои от които са включени в Червената книга на България.

В резервата се среща една от двете в България популации на критично застрашения вид алпийско плюскавиче. 

"От представителите на животинския свят се срещат балканските ендемити като ушата чучулига, алпийска завирушка, различни видове бозайници, от които познатите ни къртица, язовец, пор, белка, вълк, чакал, лисица, дива котка дори. Срещат се и множество представители на безгръбначната фауна", допълни Светлана Дамянова.

Съгласно Закона за защитените територии, резерватът е със строг режим на защита и на неговата територия е забранена всякаква човешка дейност, с изключение на посещенията с научна цел и преминаването на хора по маркираните пътеки. По Оперативна програма "Околно среда" РИОСВ - Враца е реализирала проект, по който по четири от екопътеките е изградена туристическа инфраструктура, подменена е и маркировката.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Републикански път III-1142

Сигнал до Радио ВИДИН раздвижи ремонта на пътен участък

Слушател на Радио Видин алармира за лошото състояние на третокласен път в участъка от разклона за Арчар до Дреновец. Според Цветан Петров, през средата на юни са извършени дейности по почистване на банкета около шосето, след което машините са подравнили настилката. Въпреки това, участъкът остава в лошо състояние - с компрометирано асфалтово..

публикувано на 28.07.25 в 15:30
Димитър Велков

Димитър Велков: Целенасочено всяка голяма реконструкция във Видин се бави

Крайдунавският парк във Видин ще бъде с нова визия . Модернизацията на една от емблемите на старопрестолния град трябва да завърши до октомври 2026 година, обяви зам.-кметът Десислава Тодорова по време на символичната първа копка, с която се даде начало на реализацията на мащабния проект. Визията на местната власт е паркът да се..

публикувано на 28.07.25 в 13:19

Господ лекува всяка бесноватост

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра."  (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30