Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видин посреща участниците в ТИД 2023

11
Снимка: Радио ВИДИН

Международната гребна регата ТИД ( съкр. от англ. TID - Tour International Danubien) пристигна във Видин. Лагерът на участниците в 66-то издание на водния поход по цялото течение на Дунав е разположен край крепостта "Баба Вида". Ентусиастите ще останат във Видин и утре, когато е единственият предвиден почивен ден в България. Чуждестранните участници тази година са около 70. Един от тях е германецът Детлеф, който каза за Радио ВИДИН, че е пленен от красотата на българския участък в речния поход: 

"2014 година всъщност е първото ми включване официално в международната регата. От тогава всяка година вземам участие, без изключение. Наистина много ми харесва българската част и вече шеста година я правя. Самата природата тук е такава - първо имаме много бързо течение, което позволява на човек дори на вода да се отпусне малко. Другото, което е - ако човек иска да си почине, има много места с не рязък бряг, със стени и прочие и може човек да поспре, за да си почине, ако му се налага. И доколкото засягаме идеята за местата за лагери, които са съответно свързани с ТИД-а, винаги има нещо новичко. Засега, като изненада, съответно виждаме, че все още не са подготвени точно водата и душовете, но българите, както винаги, намират изход от ситуацията. Съответно аз много се забавлявам и се надявам всички, които присъстват и са се включили тази година, че ще прекарат страхотно време и ще бъдат в безопасност... След няколко дена в Дунав определено може да усетите, че сте много отпуснат."       

Красимир Павлов от Варна участва за 50-и път в регатата. Той казва, че за тези години, по време на приключението, е срещнал много приятели, имал е прекрасни моменти и не малко изпитания:

"Привлича ме водата, всичко е в лодката. Няма състезателен характер. Гребеш, гребеш, спираш, почиваш си, продължаваш, правиш си къпане. Приятели от цяла България се запознаваме. Произшествия, всичко. Един път имаше вълна и лодката ми се напълни до горе с вода, излязох на брега, преди Русе, изхвърлих водата, изхвърлих багажа, обадих се на ръководителя, той извика речния катер, дойдоха и ме взеха. Натоварихме и лодката. На другия ден, почивен ден имаше и продължих до Силистра... От Видин до Силистра е две седмици. Очаквам хубаво време. Дори и да е лошо време, пак си гребем, някои изчакват да спре и продължават... Аз имам 20-годишен каяк. Цяла година работя и дойдох тук да си почина..."

Българският участък официално приключва на 26 август в Силистра, като за него се очаква да се включват около 200 българи. Интересът към регатата с всяка година става все по-голям, това каза за Радио ВИДИН Стилиан Бонев, организатор на българския етап на най-голямата в света туристическа гребна регата.

"Регатата стартира на 26 юни в Инголщат и вчера пристигнаха на българския бряг. Пристигнаха около 77 чуждестранни участници плюс двама българи, бяхме заедно на откриването на регатата. Днес се понесоха от Ново село към Видин може би 120, може би 150 лодки. Постоянно се присъединяват участници от България. За българския етап има записани приблизително около 200 човека българи. Като обща бройка това бележи ръст. Всяка една година все по-голям интерес има към регатата, то е не само един масов спорт за здраве. Това е и опознаване на културите на тези народи, които участват в регатата. Тази година имаме участник от Австралия, освен от Германия, Австрия, Унгария, Словакия, Сърбия, имаме участници и от Испания, Канада, Швейцария, Холандия..."   

Участниците в българския етап на регатата ще изминат разстояние от 509 км по поречието на Дунав от Ново село до Силистра. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05