Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Джагаров и неговата кауза да съхрани архитектурата на старите къщи в Ново село

8
Снимка: Личен архив

В простотата на архитектурата на старите къщи в Ново село се крие красота, която много често остава незабелязана. Но не и за окото на младия архитект Румен Джагаров, който от няколко години живее във видинското село, а в свободното си време често може да бъде забелязан да скицира фасадата на някоя сграда. Той е завършил висшето си образование в катедра "История и теория на архитектурата" към Университета по архитектура, строителство и геодезия и определя като своя лична кауза съхраняването на традиционната архитектура на старите къщи в Ново село, пък било то и само на хартия.

"Те са по-спокойни някак си, по-семпли. Но интересното е, че при къщите както във Видинската околия, така и в Ново село, на първо око изглеждат еднакви, но всъщност има малки детайли, които ги правят отличителни. Било то някаква по-дребна допълнителна украса по фасадите, някой друг по-различен цвят - някакъв елемент, който просто се появява само на едно-две места... Мисля, че в това е изкуството на тези къщи - че те са просто хем еднакви, но хем всяка е различна, както е всъщност и с хората", каза Румен Джагаров

Той разказа, че обмисля, когато събере достатъчно скици, да подреди изложба или пък те да станат основа за дизайни на пощенски картички и други рекламни материали за Ново село. Това обаче на този етап е далечна мечта. 

Младият архитект е категоричен, че съвременната архитектура има какво да заимства от начина, по който са изградени старите къщи: 

"С годините, колкото все повече се занимавам с къщите, усещам как все едно си тежат на мястото, защото ако отидем на друго място, в Южна България, там къщите са съвсем различни. Ако аз сега трябва да проектирам нова къща, мен ще ми се иска да я направя някак си концептуална, за да си пасва на мястото и на духа. Защото ако направим просто едни кутийки, едни стаички с покриви, със съвременните материали, тази къща е просто поредната нова къща, която някак си е скъсала с контекста и духа на мястото. Особено в селата, където има много история и тя винаги е напластена една върху друга - има къщи от Възрожденската епоха, от предвоенно време, после от социалистическите години..." 

Румен Джагаров разказа, че в момента не му остава много време за скициране, тъй като освен че работи, също така и реставрира една стара къща в Ново село, в която живее: 

"Не са като сградите от 30-те тези къщи - които имат много декорация, пищност, а по-скоро мен ме печелят с тяхната простота и топлина, която има. Защото все пак говорим за хора, които едно време повече са се трудили на полето и със занаяти и наистина домовете са си ги правили по-скоро удобни... Да, някои къщи имат орнаменти и са по-изрисувани, но в същото време запазват тази простота в начина на живот. Мен ми се ще точно това да успея да направя, когато си реставрирам къщата. Да е хем в добро състояние и удобна за нашия начин на живот в 21-ви век, хем да е наистина с чистотата на материалите, които са използвани - с дървото, глината и камъка." 

За съжаление, много от старите къщи са оставени да се рушат, а други са съборени, за да се изградят на тяхно място нови постройки, но нанесеното на хартия ще се запази, уверен е Румен Джагаров. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05