Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да използваме ефективно биомасата като енергиен ресурс

Снимка: Радио ВИДИН

Начинът, по който произвеждаме и потребяваме енергията си днес, ни изправя пред редица рискове. Замърсяването на въздуха взима все повече жертви всяка година, а в настоящата обстановка енергийната бедност у нас се разраства и има риск от увеличение в неустойчивото използване на горска дървесина за отопление, посочват от WWF. Допълнителен натиск върху горите обаче би означавал нов тежък удар върху биологичното разнообразие. За да предотврати рисковете, свързани с повишеното използване на горска биомаса за енергийни нужди, WWF работи за ограничаване допълнителното ѝ търсене и предлагане на алтернативи.

"Навлизаме в този проблем, защото биомасата, въпреки че е възобновяемият източник на енергия, ако се използва прекомерно и не се поддържа добре самата гора и възпроизвеждането на биомасата, тя е застрашена от изчезване със сигурност. Това е първият проблем. Затова тя беше и забранена да се използва в индустрията в прекалено големи количества за горене. В ТЕЦ-ове с биомаса имаше ограничения за капацитета. Но освен това тя, ако не се използва по правилен начин, т.е. ако не се прилагат критерии за устойчивост при горене на биомаса, може да създава и всяка година създава големи проблеми със здравето. И ние знаем, смъртността от фини прахови частици у нас е сред най-високите изобщо, особено в Европа. Примерно, четири от десетте най-замърсени града са в България. Така че е много важно да я ползваме по устойчив начин и това може да се случи, освен ако ние на индивидуално ниво я ползваме устойчиво, но и ако държавата прилага политики за нейното устойчиво използване", каза Теодора Пенева, експерт по енергийна бедност и устойчива биомаса към WWF - България.

Мит е, че събирането на отпадъчна дървесина е полезно за горите. Тя има своите функции и гниенето в гората е много по-полезно, отколкото навън. Не трябва да се ползва третирана дървесина, защото тя отделя много отровни вещества, които са причинители на няколко вида рак, на респираторни заболявания, алергии.

"Държавната политика каква трябва да бъде? Има една голяма група в България от около 300 хиляди души, всъщност те са 3 хиляди лица и семейства, а всъщност са много повече, около 500 хиляди, които ползват помощи за отопление и ги използват основно за дърва. Около 80-90 процента от тях се отопляват с дърва за огрев и политиката на държавата трябва да е насочена основно към тези групи. Значи това са групи, които нямат никаква възможност да ползват други източници на енергия. А те имат застаряващи печки, неефективни печки имат за отопление, нямат филтри на комините. При тях трябва да има много по-активна политика и за сушилници на дърва да се ползва дървесина, която е преминала през изсушаване. При тях трябва да се вземат основно мерките. Докато държавната политика в момента, напротив, е насочена към хора, които имат финансови възможности. И точно това е големият проблем у нас."

Помощта за отопление е за 500 киловатчаса на месец за 5 месеца и се остойностява не на цената на дървата за огрев, а на електроенергията, посочи още Теодора Пенева. От миналата година дървата за огрев са поскъпнали значително, но тъй като помощта за отопление се остойностява на база на електроенергия хората ,които получават тази помощ ще могат да си закупят два пъти по-малко дърва за отопление. Затова политиките на държавата трябва да са насочени към най-нискодоходните групи, които нямат възможност да инвестират в алтернативни източници.

"Ние имаме проект "Bio Balance", който е за устойчиво използване на биомаса и с него имаме издадени няколко наръчника. Първо, за практично използване на дървесина, как да се отопляваме с дървесина ефективно и екологично, до какво води неправилното изгаряне на дървесина, как да се използва биомаса без да се изсичат горите. От една страна, ние правим кампания насочена към самите хора, за по-добро използване, но те са с ограничени възможности. Според нас ролята на държавата е много по-важна и ние непрекъснато сме в контакт с правителството", допълни Теодора Пенева.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00