Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампания на УНИЦЕФ помага на деца и семейства в случаи на насилие

Снимка: УНИЦЕФ- България

От Детския фонд към Организацията на обединените нации в България се присъединиха към обществената и политическа реакция на случаите на насилие, които станаха известни през последните седмици. Изразиха подкрепа към пострадалите и призоваха за нулева толерантност към насилието. Същевременно продължава и кампанията на УНИЦЕФ за осигуряване на достъп до закрила от насилие за децата и семействата. Необходимостта от цялостна, координирана и ефективна подкрепа изтъква Даниела Колева, директор Програма „Закрила на детето“ към Детския фонд на Организацията на обединените нации в България. 

"Въпросът за промяната на нагласите е сърцето на това, което трябва да променим като общество. Безспорно важни са и законите, и програмите, и достъпът до услуги, но ако не променим нагласите, че това не е проблем, който трябва да остава в семейството, не е нещо, от което трябва да се срамуваш, напротив, трябва да се говори и да се търси помощ, то тогава няма как наистина да намерим цялостно и дълготрайно, устойчиво решение. За да се променят тези нагласи, според нас в УНИЦЕФ е изключително важно да има такива услуги за подкрепа, за да знаят хората към кого могат да се обърнат, каква подкрепа могат да получат, да има и този мултидисциплинарен подход, който ние използваме като професионалисти. Това означава, когато някой се обърне за помощ към конкретна институция, без значение дали това е полиция, социална служба, неправителствена организация, която предоставя помощ, да се задвижи по координиран начин цялата система, която да направи индивидуална оценка на това какви са нуждите от подкрепа на пострадалото лице, но и от нуждите от защита, за да може както полицията, така и прокуратурата да свършат своята работа по отношение на правораздаването, но по същия начин тази индивидуална оценка да послужи на хората от социалните служби и подкрепящите организации да преценят мерките и защитата, които те трябва да осигурят. Тук е и сърцевината на кампанията на УНИЦЕФ, че трябва да има такива специални услуги, ние ги наричаме зона за закрила по този модел, в който под един покрив трябва да има и социален работник и психолог. Да има възможност за подкрепа от психотерапевт, съдействие за това да се предостави кризисна интервенция, да се съдейства за прегледи и достъп до здравна грижа, защото знаем колко е важно, когато става въпрос за сексуално насилие, това също веднага да бъде документирано и със съответната съдебна експертиза. Да има възможност за правна помощ и всичко това да се получава по един координиран начин, под един покрив, със съдействието на някой, който те придружава от началото до края, а не пострадалият да бъде оставен сам да търси помощ от една услуга, от една институция. Много често хората се чувстват и обезсърчени, защото извън подкрепата те искат да видят и ефективни мерки от всички органи, които отговорят за това."

От УНИЦЕФ - България популяризират създаването на Детски центрове за застъпничество и подкрепа по модела "Зона ЗаКрила". Първите такива са разкрити с подкрепата на Детския фонд към Организацията на обединените нации през 2016 година и успешно работят в София, Монтана и Шумен. До сега в тях са получили подкрепа повече от 3200 деца и родители. От УНИЦЕФ се надяват до края на годината моделът да бъде приложен и във Варна, Кюстендил и Ямбол. Цитират изводите от външната независима оценка, които показват, че моделът и услугите, предоставяни от трите центъра са ефективни, високо оценени от децата и техните родители и отговарят на нуждите в страната. Препоръката е за прилагане на модела във всички 28 области на България.

Според Даниела Колева е важно да се отбележи, че не е необходимо да се строят центрове за подкрепа във всяка една област, а да се развият съществуващите сега услуги, които се предлагат за деца и семейства.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Инициативата "Мила Бабо" - в помощ на родителите

Две дами от Видин - Светлана Орловска и Тони Тихомирова съвсем наскоро решават да създадат посредническа агенция, която наричат "Мила Бабо“ . Те предлагат различни възможности за ангажиране на баба детегледачка, която да е в помощ на семействата във всякакви предвидени и непредвидени ситуации. Те разказаха повече за този иновативен проект:..

публикувано на 02.10.24 в 15:57

Спирка библиотека просвещава жителите на Винарово

Автобусната спирка във видинското село Винарово се превърна в библиотека на открито . От около месец е оборудвана с етажерка, на която са подредени книги от български и чужди автори. Сред тях има художествена и научна литература, а също фантастика и книги за деца. "Вземи, прочети и върни" - този надпис подсеща посетителите, че  книгите могат..

публикувано на 02.10.24 в 15:43

Отбелязваме Световен ден на селскостопанските животни

Втори октомври е Световен ден на селскостопанските животни. Отбелязва се от 1983 година по инициатива на Движението за правата на селскостопанските животни (FARM), за да се обърне внимание на проблемите, свързани с жестокото отношение спрямо селскостопанските животни, затворени в клетки и отглеждани за храна. Датата, избрана за отбелязване на..

публикувано на 02.10.24 в 14:59

12 000 теменуги ще украсят Видин

С теменужена премяна ще бъде тази есен Видин . Общо 12 000 растения от различни градински сортове теменуга ще бъдат заседени в цветните пространства в центъра и парковете на града. Предстои засаждането и на пролетните цветя. Успоредно с това ще бъдат установени загиналите от горещините през лятото дървета, които ще бъдат подменени с нови. Това..

публикувано на 02.10.24 в 13:00

Учител от САЩ преподава в Езиковата гимназия във Видин

Джоуи Джонсън е новият помощник-учител по английски език в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин.  В България идва след подбор от българо-американската комисия "Фулбрайт" за образователен обмен. Преподаването на чужд език от учител, чийто език му е майчин, е изключително важно за по-доброто..

публикувано на 01.10.24 в 15:05

Фолклорна група "Бела бара" е новият проект на видинчанина Малин Маринов

В Международния ден на музиката ви запознаваме с една новосформирана група за авторски народни песни . Тя се нарича "Бела бара" и неин основоположник е Малин Маринов , който е родом от Видин. Групата е сформирана в края на 2023 година с цел създаване на собствено певческо-музикално творчество в областта на българския класически фолклор. В..

публикувано на 01.10.24 в 14:41

Авторът от Мездра Иван Кръстник с трета книга за Сърцатко

Младият автор Иван Кръстник издаде третата си книга от поредицата за Сърцатко. Нейното название е "Лагер на истински, реални  приятели".  Идеята на книгата е да покаже на децата как могат да се забавляват в свободното си време без мобилни устройства, а големият фокус е те да се научат да мечтаят, казва Иван Кръстник, който е от Мездра:..

публикувано на 01.10.24 в 13:00