Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лектори ще разкажат за дигиталните професии във Видин

Снимка: личен архив



Едно по-различно събитие, посветено на дигиталните професии ще се проведе утре, 26 август, във Видин. Лектори с опит в дигиталните професии ще разкажат повече за професията си в инициативата Club Digital. Това е нова дейност, която е насочена към образованието, личностното развитие и най-вече към учениците, младите хора на града и към бизнеса, отворен към иновации. Може да се каже, че всички вече сме част от виртуалното пространство, но пътят на успеха трябва да бъде разказван лично, посочи организаторът на инициативата Белла Антова от платформата Sтетика:

"Събитието си идва съвсем по естествен път. Определено е по-различно от останалите, които правим и които са доста по-развлекателни. Този проект ни накара да се замислим по други въпроси, не че преди това не сме, но по-скоро да станем по-активни в посока образование, в посока развитие на младите хора във Видин, тъй като срещите ни с тях показаха, че нещата в училище не са може би това, което всички си представяме - не са толкова иновативни хората там, не са толкова отворени към новите технологии и дигиталното и вероятно нашите видински деца имат нужда от някакво алтернативно обучение."

Първа в програмата е Анна Ценова. Тя е родом от Видин и има над 7 години опит в сферата на дигиталните маркетинг и комуникации, като в момента е маркетинг мениджър на компаниите в групата Updata One. Опитът ѝ е свързан с планиране, управление и оптимизация на кампании в социалните мрежи, Google Ads и имейл маркетинг платформи. Интересува се от новите тенденции в областта на маркетинга и комуникациите, като участва като лектор в редица събития на тази тема. 



Вторият лектор в Club Digital > Vidin 2023 е Мартин Цеков, известен в социалните мрежи като Marty Tseko, той също е родом от Видин, където и прекарва своите формативни години. След завършване на английската гимназия в родния си град, той отива в София, за да продължи с висшето си образование. Въпреки първоначалните трудности и няколко неуспешни опита, Мартин не се отказва и продължава да търси своето място в академичния свят, докато работи. Той е приет в Софийския университет "Св. Климент Охридски", където изучава "Социология", но след две години решава да продължи образованието си в Американския университет в България. Там завършва "Журналистика и масови комуникации", което оказва голямо въздействие върху него, развивайки страстта му към словото, документалната журналистика и художествената литература. След получаването на дипломата си, Мартин живее и работи в столицата на Грузия,Тбилиси, за период от близо две години. Там пише и редактира както за местни издания, така и за американски. Следват години в Ню Йорк, където Мартин продължава образованието си в Ню Йорк Юнивърсити (NYU) благодарение на пълна стипендия. Въпреки заетостта му с образование, той успява да намери време да се включи в работата на списанията Playboy, Maxim и Vice. След завръщането си в България, Мартин продължава да пише и публикува, като заедно с екипа на Vice участва в заснемането на документалния филм "Burning Alive in Bulgaria". Въпреки това, той преминава през корпоративната среда на Coca Cola, където отговаря за вътрешната комуникация, преди да се отправи към българския стартап сектор. За последните пет години, Мартин работи отново от Видин, като най-често заема позиции като Директор Маркетинг и Съдържание. Той продължава да пише поезия и разкази, като е авторът зад Facebook страницата "Бележките на едно селско момче от градски тип". Другата му страст снимането пък му предоставя възможност да работи със световно известната компания Apple, участвайки в кампанията им Behind the Mac. 



Бисер Вълов, лектор N3 в събитието Club Digital на 26 август. Основател на Beyond ID и Beyond Academy, консултант по дигитален маркетинг със защитена бакалавърска степен по „Връзки с обществеността“ и магистърска степен по „Публична комуникация“ в СУ. Сертифициран Media Planning Professional от Facebook. От 10 години е основател и управляващ директор на бутиковата дигитална агенция BEYOND ID Studio. Сред клиентите, работили дългосрочно с дигиталната му агенция, са Jack Daniel’s, Finlandia Vodka, NIVEA, Eucerin, Happy Bar&Grill, Happy Delivery, EРА Недвижими имоти, WWF България, ShopSector.com, Baristo, Ozone.bg и много други. Бисер е активен преподавател, участвал като лектор на десетки семинари и конференции за дигитален маркетинг, сред които WEBIT, SoftUni Digital, Digitex, Social Me Workshop, eAcademy & friends, PresenTHINK, SEO конференция, 9Academy,  F5 Facebook конференция и др. От 8 години е създател и на Beyond Academy – обучителна програма, чиято мисия е да преподава дигитален маркетинг на разбираем и ясен за всички език. Над 5000 души са участвали във водени от него платени обучения. Консултирал е над 300 бизнеса за дигитална стратегия и е управлявал рекламни кампании за над 5 милиона лева.



Ивайло Петров е следващият лектор и за него може да се каже, че е един от най-успешните, интересни и вдъхновяващи артисти, родени във Видин, като това е първата му подобна изява в родния град. Учи семестър и половина арабистика, след което се пренасочва към фотографията в Нов Български университет. Специализира в концептуалната, портретна, рекламна, модна фотография, а в последните години наричат работата му и “фантастична” фотография. Преди 7 години започва да се занимава със CGI (*компютърно генерирани изображения). Те предизвикват интереса му, когато вече е стигнал на такъв етап в работата си, че търси по-голям мащаб, почти невъзможен за физическа реализация. През 2015 г. заснема серията „Портретите на срама“ относно условията в Гребна база Видин, която е една от причините за последвалата реновация на сградата. Ивайло има няколко изложби зад гърба си. Още за пътя му от крайдунавския град до работата му с компании като Yettel, Nova TV, Porsche, Zagorka, Bulgaria on air и още много други. Попитахме го какво е нужно на един човек, за да стане успешен визуален артист?:



"Истината е че в свят като нашия - ние сме буквално залети от изображения от всякакъв род и съответно номерът е човек да си даде, първо на себе си, ясен отговор какво точно иска да прави, какъв точно е неговият стил - това, което иска да покаже, какво е то за него самия, какво е стойностно за него, и след това с цената, честно казано, на много сериозни усилия, постоянство и време да успее да изгради този свой стил, който в крайна сметка да му даде някаква форма на индивидуална идентичност, негова си (...) и съответно в целия този период от време, в който той работи и постоянства за това нещо, ако той наистина е искрен в това, което прави, то неминуемо ще си изгради, не само контакти, но и някаква форма на присъствие в света и спрямо това вече той ще може да функционира в него. Така че моята теза в момента е, че на фона на цялото това визуално натрупване, което съществува е хубаво ние да си дадем ясен отговор кои сме ние самите."

Иван Гинев е следващият лектор. Той създава студио за визуална идентичност, екранни интерфейси и графичен дизайн през 2006. Работи по докторантура по графичен дизайн в Нов български университет, където и преподава. Често участва в образователни инициативи, свързани с неговата специалност. Журира в конкурса "Сайт на годината" няколко поредни години. Участвал е в изграждането на някои от най-популярните сайтове в България и е работил по визуални решения за разнообразни клиенти в страна и по света. Обича да създава прости решения на сложни проблеми. Смята, че добрият дизайн е резултат от знания, рационален подход и практически опит. Вярва, че успехът на един проект се крие до голяма степен в добре премисления му дизайн.



И още едно видинско присъствие по време на Club Digital > Vidin 2023 в лицето на Александра Мирчева. Тя ще бъде модератор на събитието. Александра e експерт по социално предприемачество и образование. Тя е посланик на финландската организация за образователни иновации HundrEd. Алекс е активен обучител и методолог на обучителни програми чрез методите на неформалното образование. Ръководи проекти със социална насоченост между гражданския сектор и отговорни бизнес компании. Отличена е в класацията "40 до 40" за работата ѝ в сферата на образованието. Социален предприемач и съосновател на Зона 21.



Събитието е част от активностите по проект "Младежки дигитален кикстарт".

Началото на срещата е от 9:30 часа в конферентната зала на хотел "Impulse" на улица „Железничарска“ 5, входът е свободен. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05