"Това, което изразихме и с позицията си като организация е силното ни притеснение по точката не само за оценките за дисциплина, а и за това предложение, да се ограничи комуникацията между семейството и училището, защото всъщност всички добри и работещи практики, навсякъде по света, както и в България са точно в обратната посока и то точно в тази, в която училището и семейството са заедно... Да, пред образованието ни и пред училището ни седят изключително много проблеми. Със сигурност училището има нужда от още повече експертиза, от още ресурс, от още хора, от това то да не бъде самотно в това, когато има казуси да ги разрешаваме и затова от години се застъпваме в това да има подкрепящи услуги, достъпност, възможност в едно училище да има повече психолози, паралелките да бъдат с по-малко деца... Вместо наказания, можем да учим децата на социално-емоционални умения, да развиват този вид отношения помежду си, вместо отново да заговаряме по темата как е по-лесно да ги накажем и че това ще реши някак си проблема. За нас това е една много сериозна разделителна линия, която не спира да върви и не виждаме до какво води и каква е дългосрочната цел... Аз досега не съм видяла на дете, което е системно наказвано, да има някакъв положителен ефект, но съм виждала много случаи, в които, когато към едно дете се подходи с разбиране, то разбира грешката си, продължава напред и разбира защо го е направило, защото не всичко е грешка. Понякога наистина си се чувствал по някакъв конкретен начин и това е последвало и в поведението ти. Но би трябвало децата да са тези, които не бива да са наказвани, а биват подкрепени, за да израснат по един друг начин."
В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..
Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ . На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..
Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца. Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му Глория Костадинова -..
Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....