Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите шофьорски изпити - без субективен фактор

Снимка: БГНЕС

От 4 септември при провеждането на практическия изпит на кандидатите за шофьорска книжка маршрутът ще се определя електронно и на случаен принцип, непосредствено преди неговото начало. Приложението е разработено от Автомобилна администрация, а основната идея е да се избегне субективният фактор.

Ще повиши ли това качеството на обучение на бъдещите шофьори обаче?

"Всичко зависи от това кой е зад волана, колко е сериозен, а и как преподавателят обучава... Идеята е добра, така хората ще имат възможност да се упражняват повече, съответно се очаква и положеният изпит да е по-добре взет, мисля че се намалява рискът от пътни произшествия, подобрява се и качеството на обучение... На улицата е по-различно, отколкото на компютър... Най-вероятно такава стъпка трябва да има, по улиците виждаме много млади хора да умират точно заради катастрофи. Проблемът е че нямат практически опит...", коментираха видинчани.

Още през юли започнаха промените в изпитите за шофьорските книжки. При теоретичния изпит, освен решаването на листовки, се добавиха и интерактивни видеоклипове с опасни ситуации на пътя. Кандидатите вече трябва да отговарят на въпроси, свързани с предимство, нарушения и други казуси, които се виждат във видеоклиповете. 

Осъвременяването на изпитването е стъпка в правилната посока, посочи Красимир Георгиев, председател на Асоциацията за квалификация на автомобилистите (АКАБ) в България.

"От 3 юли, след като кандидатите си решат теста положително, ще им се пуснат интерактивни видеоклипове. Това е клип, в който кандидатът за водач все едно е заел мястото на водача и на пътя му се явява ситуация, при която той трябва да вземе правилно решение: или да намали, или да спре, или да продължи и т.н... Това, което решава на теста, трябва при една динамична среда да може да го прилага. Идеята на това нововъведение е да ограничим до минимум зубренето на листовки. Държавата е много мудна по отношение на тези корекции, които ние отдавна искаме да се направят, наистина в тестовете да останат само съществените неща, само истинските, които намират приложение на пътя. Философията на изпита по теория трябва да се промени. Това не е изпит по Закона за движение по пътищата. Законът е за юристите, за съдиите, за нас, експертите, законът е за всички тези хора. За бъдещите водачи - те трябва да знаят правилата за безопасно движение по пътищата. Тук съществена е разликата между тези две понятия. В момента тестовете са направени върху този Закон, включени са неща, които бъдещите водачи ги зубрят, а един месец след като вземат изпита - вече не ги знаят. Отдавна казвам, че или трябва да се намалят тези 45 въпроса, много са 45, или нека да останат, но да бъдат съществени."

Пълната електронизация няма да се въведе, защото ще сложи край на сивите практики, посочи още Георгиев.

"Защото ще спре уреждането на изпитите. Някой има интерес изпитите да се уреждат, някой има интерес пътят на коприната да продължава да съществува, без да се интересуват от стотиците хиляди черни забрадки, от почернените майки... Това никой не го интересува. Важното е да върви алъш-веришът. Толкова е просто: те плачат, че нямат административен капацитет, че нямат ресурс - електронизирайте тогава контрола, освен че ще имате ресурс, ще можете и да съкратите излишни чиновници. Много е просто, само че тогава контролът става обективен, а така няма как да се върви към подкупи, към рушвети и т.н. Това е проблемът да не се електронизира обучението. Навсякъде навлезе електронизацията, абсолютно навсякъде. Мисля, че единствено ние и само ние останахме. Дори селското стопанство ни изпревари, дори билкарите имат електронни системи. Единствено в обучението продължаваме с учебния картон от 1972 година."


От  Института за пътна безопасност препоръчват изпитът да се предава онлайн, в реално време, на страницата на Автомобилна администрация, за да е сигурна прозрачността.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Божията любов няма граници

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница.  Днешната неделя  е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..

публикувано на 02.02.25 в 08:00

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52