Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реставратор: Трябва детайлно изследване на "Баба Вида"

2
Снимка: Радио ВИДИН

Срутване на част от западната стена на "Баба Вида" преди дни предизвика полемики сред историци, местна власт и политици. Всъщност стана ясно, че във видинската средновековна крепост има още опасни участъци. От Регионалния исторически музей (РИМ) обясниха, че обектът се нуждае от сериозна реставрация.
Срутеният участък е обезопасен, каза директорът на РИМ-Видин Христина Кирилова. Тя коментира, че вече е била потърсена помощ от експерт, който да извърши проверка на място. Това е лицензираният реставратор към БАН Калин Тодоров. Експертът прави оглед на обекта още на 4 август, т.е. 19 дни преди срутването.

"Бях поканен от директора на РИМ-Видин да извърша оглед като реставратор и да дам своето мнение за състоянието на зидовете. Извършихме огледа и установихме, че има участъци, които са в аварийно състояние. Направих фотодокументация и становище. Във фотодокументацията са отбелязани зоните, които са в аварийно състояние и има деструкции. Все пак от визуален оглед не може да се направят констатации, но все пак това ни дава възможност да установим патологиите, които са в момента... Трябва да се направи едно много подробно изследване. То трябва да бъде детайлно. Трябва да се изследват всичките каменни градежи и да се изготви проект за укрепване... Има зони, които са със сериозни патологични проблеми. Всичко може да се укрепи. Трябва обаче да се обследва много детайлно от специалисти. Зидовете трябва да се обследват в дълбочина, за да се види хоросанът до каква степен е ерозирал и в каква дълбочина. Наличието на соли и наличието на всички тези неща и процеси, които действа, за да се знае до каква степен е засегната стената...", коментира Калин Тодоров.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Земеделската общност с все повече предизвикателства

Кои бяха най-големите предизвикателства пред земеделската общност през изминалата година? На кои сектори повлияха последиците от климатичните промени? Наблюдава ли се промяна в структурата на земеделските стопанства и отглежданите култури? Младите фермери имат ли новаторски дух и как изглежда земеделието на бъдещето? В "Земята, която ни храни"..

публикувано на 08.01.25 в 18:40

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07