Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мраморни плочи съхраняват паметта на видинската Синагога

2
Снимка: Фейсбук

След освещаването на Видинската синагога през 1894 г. в притвора на храма са били поставени две мраморни плочи с имената на дарителите, които са спомогнали за нейното построяване. Три десетилетия по-късно, в салона тържествено са били монтирани още две мраморни плочи с имената на загиналите в Балканските войни видински евреи, обясни за Радио Видин Венцислава Станкова, специалист по маркетинг и реклама към Културен център "Жул Паскин":

"Второто голямо събитие в живота на видинското еврейство, след освещаването на Синагогата през 1894 година, е тържественото откриване на двете мраморни възпоменателни плочи, които били поставени в салона на самата Синагога. Тържественото откриване е било на 8 ноември 1931 година... Плочите са художествено изработени. Отгоре има две заповеди: "Не убивай!" и "Не кради!", а текстът гласи: "В памет на падналите в полебран за България през войните от 1912-1913 година и 1915-1918 година. Със златни букви са изписани имената на героите... На всяка една от плочите са изписани по 15 имена, общо 30 имена. По 15 загинали на една плоча... Взех решение, че няма да бъдат поставени в двора, а ще бъдат поставени на мястото, където са били и в миналото, но няма да бъдат закачени на стената, тъй като не се разрешава никъде да се дупчат стените. Де факто, поради тази причина те не могат да бъдат поставени на стената, защото не се знае с какво лепило трябва да бъдат залепени, за да стоят... Трябва да са тук, при нас, за откриването, тъй като те са важен елемент от Културния център и трябва да са тук."

Днес мраморните паметни плочи са запазени в цялостния им вид, като през годините са съхранявани на различни места - за последно в Еничар капия във Видин. 

Преди седмици паметните плочи бяха преместени в музей "Кръстата казарма" за реставриране, това обясни Юлияна Димитрова, директор на Общински културен институт "Дунав". По думите ѝ плочите са доста масивни, със сериозна структура като тежест и поради тази причина са изработени специални рамки, за да бъдат добре укрепени и да могат да бъдат съхранявани възможно най-дълго и по най-добрия начин. 

Мраморните паметни плочи, с имената на евреите, загинали във войните за национално обединение и на евреите - дарители, намирали се някога на стените на видинската Синагогаще могат да се видят днес на официалното откриване на Културен център "Жул Паскин", в който е адаптиран еврейският храм след реставрацията му. 

По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16