Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мраморни плочи съхраняват паметта на видинската Синагога

2
Снимка: Фейсбук

След освещаването на Видинската синагога през 1894 г. в притвора на храма са били поставени две мраморни плочи с имената на дарителите, които са спомогнали за нейното построяване. Три десетилетия по-късно, в салона тържествено са били монтирани още две мраморни плочи с имената на загиналите в Балканските войни видински евреи, обясни за Радио Видин Венцислава Станкова, специалист по маркетинг и реклама към Културен център "Жул Паскин":

"Второто голямо събитие в живота на видинското еврейство, след освещаването на Синагогата през 1894 година, е тържественото откриване на двете мраморни възпоменателни плочи, които били поставени в салона на самата Синагога. Тържественото откриване е било на 8 ноември 1931 година... Плочите са художествено изработени. Отгоре има две заповеди: "Не убивай!" и "Не кради!", а текстът гласи: "В памет на падналите в полебран за България през войните от 1912-1913 година и 1915-1918 година. Със златни букви са изписани имената на героите... На всяка една от плочите са изписани по 15 имена, общо 30 имена. По 15 загинали на една плоча... Взех решение, че няма да бъдат поставени в двора, а ще бъдат поставени на мястото, където са били и в миналото, но няма да бъдат закачени на стената, тъй като не се разрешава никъде да се дупчат стените. Де факто, поради тази причина те не могат да бъдат поставени на стената, защото не се знае с какво лепило трябва да бъдат залепени, за да стоят... Трябва да са тук, при нас, за откриването, тъй като те са важен елемент от Културния център и трябва да са тук."

Днес мраморните паметни плочи са запазени в цялостния им вид, като през годините са съхранявани на различни места - за последно в Еничар капия във Видин. 

Преди седмици паметните плочи бяха преместени в музей "Кръстата казарма" за реставриране, това обясни Юлияна Димитрова, директор на Общински културен институт "Дунав". По думите ѝ плочите са доста масивни, със сериозна структура като тежест и поради тази причина са изработени специални рамки, за да бъдат добре укрепени и да могат да бъдат съхранявани възможно най-дълго и по най-добрия начин. 

Мраморните паметни плочи, с имената на евреите, загинали във войните за национално обединение и на евреите - дарители, намирали се някога на стените на видинската Синагогаще могат да се видят днес на официалното откриване на Културен център "Жул Паскин", в който е адаптиран еврейският храм след реставрацията му. 

По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46