Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 138 години от Съединението на България

Днес отбелязваме един от най-светлите национални празници на България - денят на Съединението от 1885 година. Точно 138 години ни делят от онези драматични събития, когато населението на редица възрожденски градове, водени от видни общественици и будители, с революционен дух, непримиримост и решителни действия вдигат бунтове и обръщат колелото на историята.


По силата на Берлинския договор, подписан на 13 юли 1878 г., от представители на Руската империя, Великобритания, Австро-Унгария, Франция, Германия, Италия и Османската империя, България е разделена, като Източна Румелия остава в пределите на Османската империя. По инициатива на Захари Стоянов през 1885 г. в Пловдив е организиран Български таен централен революционен комитет (БТЦРК), който си поставя за цел "окончателно освобождение на българския народ чрез революция морална и с оръжие". Според плана, утвърден на заседание на комитета на 23 август 1885 г., акцията трябвало да започне в средата на м. септември 1885 г., като главният удар е трябвало да бъде нанесен в Пловдив, срещу конака и представителните учреждения, местните отряди е трябвало да завземат Пазарджик и други по-големи селища в областта. 


На 6 септември 1885 г. българските войски, разположени в околностите на Пловдив, начело с майор Данаил Николаев и отрядите на Чардофон Велики (Продан Тишков), влизат в града, обкръжават конака и арестуват областния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Румелийското правителство е свалено. Провъзгласява се Съединението на Източна Румелия с Княжество България. В Пловдив е образувано временно правителство начело с Георги Странски, което поема управлението до пристигането на княз Александър т на 9 септември 1885 г. 


Ден преди това - на 8 септември 1885 г., княз Александър I с нарочен манифест утвърждава присъединяването на Източна Румелия и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. След продължителна дипломатическа борба, на 5 април 1886 г. в двореца Топхане, в Цариград, по време на Цариградската посланическа конференция (24 октомври 1885 - 5 април 1886), делегатите на Великите сили (Германия, Австро-Унгария, Франция, Великобритания, Италия, Русия) и Турция, подписват Българо-турска спогодба(Топханенски акт), с която се признава Съединението на Източна Румелия и Княжество България.


Денят е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 29 ноември 2024 година

Учениците от клуб "Млад готвач" към ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин ще изпекат общо 500 меденки.  Сладкишите ще бъдат раздавани на традиционното  тържество  за запалване на светлините на коледната елха и са поръчани от Общината. Вдигат такса битови отпадъци в Берковица от следващата година. Двойно повече ще плащат за имот в града, в селата..

публикувано на 29.11.24 в 18:00

50 броя живи коледни елхи ще красят центъра на Враца

50 броя живи коледни елхи подари на Община Враца ръководството на "Северозападно държавно предприятие" , съобщават от дружеството. Подарените дръвчета са ела и смърч . Те са отгледани в разсадник "Ашиклар" на Държавното  горско стопанство в Берковица.   Коледните дръвчета са част от празничната украса в централната градска част на площад "Христо..

публикувано на 29.11.24 в 17:45

Музикално-поетичен рецитал отбелязва 133 години градски статут на Монтана

Музикално-поетичен рецитал „Стихове преди снега“ на Мартен Калеев и на Наталия Цветанова ще се проведе на 5 декември в Монтана.  Поводът е 133 години от обявяването на градския статут на Монтана.   Повече за рецитала разказа Надежда Огнянова, от Регионална библиотека "Гео Милев", с чиято подкрепа се провежда инициативата: "Инициативата е на..

публикувано на 29.11.24 в 16:55

С викторина отбелязаха във Видин Световния ден за борба със СПИН

Световния ден за борба със СПИН , 1 декември, отбелязаха в аванс Регионалната здравна инспекция и доброволци от Младежкия червен кръст във Видин . Мотото тази година е "Предай нататък знанието, а не вируса," каза Наталия Миркова от здравната инспекция. "Кампанията се провежда в Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" със съдействието на..

публикувано на 29.11.24 в 16:42

Главният редактор на Радио ВИДИН гостува на инициативата "Лицата на Видин"

Среща под надслов "Лицата на Видин" се проведе днес в Регионалната библиотека "Михалаки Георгиев" .  Ученици от 10-и и 12-и клас на СУ "П.Р. Славейков"   в града се срещнаха с главния редактор на Радио ВИДИН Гергана Панова , която им разказа за професията на журналиста: "Смятам, че е много важно във вашата възраст да имате идея какво..

публикувано на 29.11.24 в 15:57

Винари мерят сили на "Вечер на младото вино" в Ново село

Читалище "Земеделец" във видинското село Ново село организира " Вечер на младото вино" . Събитието се провежда за 11 поредна година. Поканени са над 140 лозари, винопроизводители и любители на божествената напитка, които ще премерят сили и ще изберат най-доброто вино, каза секретарят на читалището Любка Ангелова:  "Всичко отварят на този ден..

публикувано на 29.11.24 в 14:40

Читалището в Брусарци събра над 6 200 лева в помощ на Боби

Продължава благотворителната акция за събиране на пари за лечението на 18-годишния Божидар Петров от монтанското село Смирненски. Към момента общата сума, събрана в сградата на читалището в Брусарци от благотворителния базар и от кутията за дарения е 6 266,80 лева, казва Евелина Миланова, секретар на Народно читалище "Просвета - 1891" в града:..

публикувано на 29.11.24 в 14:35