Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Александров: Продължава възстановяването на двата пътя към Черно поле

8
Снимка: Радио Видин

"Чакаме решението на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет за довършване на пътя към Черно поле откъм Буковец. Що се отнася до другия път, който е към Е-79 и общинския център, то днес и утре довършваме полагането на банкета и от другата седмица започваме полагането на износващия асфалт. Така тези два километра и около 900 метра участък от пътя за Черно поле ще бъде изцяло готов. Иначе пътят беше пуснат в движение още 2-3 дни след аварията. Фирмата изпълнител на ремонта го оправи." Това обясни за Радио ВИДИН кметът на община Ружинци Пътят Черно поле- Буковец, 15.06 2023 г.Александър Александров във връзка с възстановяването на пътната инфраструктура към селото. 


Припомняме, че на 15 юни достъпът до Черно поле бе прекъснат изцяло заради пропадане на една от подпорните стени, която поддържаше пътя над близо 30-метровото дере към село Буковец. Другият път- към Е-79 и Ружинци, който тогава се ремонтираше, заради многото придошла вода от силния дъжд, също пропадна. 


Пътят Черно поле- Е-79, 15.06 2023 г.И докато за първия път се знаеше, че е опасен и предстои ремонт, дори същия ден там беше дошла и група от специалисти на оглед, то за втория път, поне нагледно, опасност от разрушаване нямаше. 


Крайният резултат - пътят от Ружинци към Черно поле бе прекъснат изцяло, а достъпът през Буковец се осъществяваше по тясна и опасна част от път, останала несрутила се след пороя. Това създаде доста неприятности, защото по него  минаваше училищният автобус, по нето се движеха и колите, които зареждаха селото с храни, включително и домашния патронаж. 


За ситуацията с пропадналия път от Черно поле към Буковец бе излъчен репортаж по една от националните телевизии и след него с общинския кмет се бе свързал преподавател от Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков", където се преподава и за транспортната инфраструктура. Специалистът по инженерна геология и геотехника, доцент Кирил Ангелов, бе предложил група от университета да реши проблема. На място те се запознаха със ситуацията и не отрекоха, че решаването на проблема е предизвикателство и за тях:

"Проблемът е сложен, защото е засегнал съоръжение, което отвежда водите - това е т. нар. водосток. Водостокът обаче е едновременно активизиран встрани от основната тръба поради процеси на т. нар. суфозия, т.е. изнасяне на по-фините частици между чакълите, които са били около него положени и това е довело до скъсване на опорната стена, която е пред водостока. И тъй като тя е фундирана много високо, над дерето, се е скъсала. Това е един типичен случай на такава авария и за съжаление е много трудно за оправяне след това. Очевидно е, че трябва да бъде намерено решение такава стена да не мърда. Това се постига чрез укрепителни конструкции в непосредствена близост до самия път. Особено сложно е тук, че тези съоръжения, които ще крепят стената, ще трябва да преминат през целия скат на дерето, което е 20-30 метра. 


Това ще стане след като бъдат направени проекти. Какво следва? Правят се комплексни инженерно-геоложки проучвания, определят се какви са основните скали, върху които е изградена цялата тази конструкция и на базата на получените показатели се оразмерява онова, което искаме да укрепим. В случая ще трябва да се подмени целият водосток и основното тук е изграждането на пилотно-анкерна конструкция. Значи, такава стена трябва да се постави върху пилоти и тези пилоти, за да могат да държат, трябва да има хоризонтална компонента, която да премине под пътя. Трябва да се изградят такива конструкции и тук това ще бъде доста тежичко заради геоморфоложките условия, но не е първото това съоръжение, което укрепваме. Няма страшно, мисля че имаме достатъчно възможности - и теоретическа подготовка, и практическа...


Това е проект, който се прави, за да бъде изпълнен. Т.е., не се прави, за да се представи на някои строители и да се каже, гледайте си работата, това е достатъчно. Не, това е проект, който трябва да може самият проектант да го изпълнява. И затова сме тук...


Самото проучване и проектиране заема около 40 дни. Много е важно да се намерят средствата чрез Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане. Считам, че този участък по своята сложност и неотменимост ще е достатъчна гаранция да се отпуснат и получат тези средства на базата на количествено - стойностната сметка..." 


Докато Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане решава дали да отпусне средства за възстановяване на пътя към Буковец, той остава опасен за преминаване.


"Издал съм заповед пътят да не се ползва. Оттам не минават вече автобуси и тежки машини. За машините на земеделските стопани, които имат ниви наоколо, сме направили в съседство един черен обходен път, по който те преминават с тежката техника, за да може да си прибират продукцията. Няма друг начин освен този. Без проектиране, без специалисти, които да си кажат мнението и без средствата, няма как да стане. Ние като община, нямаме тези възможности...", допълни общинският кмет Александър Александров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 29 декември 2024 година

Хайде да си припомним: Рисуването на иконата се смята за събитие, което не се случва само по земните закони. Ще ви върна към срещата ни с иконописеца Снежана Христова . В началото на годината преиздадоха книгата „Далечните бродове" на Иван Давидков . Книгата „Далечните бродове" излиза от печат през 1967 година. Писателят Иван..

публикувано на 29.12.24 в 13:38

Бог се вижда само през сълзи

Неделята след Рождество Христово , която отбелязваме днес, е посветена все още на преславното Христово Рождество и отново ни напомня да погледнем към пещерата, където Христос се роди, да видим неговото смирение и да бъдем и ние смирени, духовни и изпълнени с живот в Неговото име. Днес, Евангелското четиво ни напомня чрез убийството на..

публикувано на 29.12.24 в 08:00

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07