Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Жаблянова - творец на пълен работен ден

7
Снимка: личен архив

Прекрасната художничка от Монтана Елена Жаблянова е гост в този брой на "Калейдоскоп". Дъщеря е на известния художник Венелен Захариев. Елена расте с уханието на маслени бои, между  четки и платна, в разговори за изкуство и художници. 

Днес тя е максимално ангажирана, ежедневието ѝ лети с бясна скорост и няма нито една свободна минутка, всичко е по план и по часове и се работи, твори, създава и експериментира.  Едновременно работи по няколко проекта, и това я държи нащрек и в готовност да започне нещо ново.  Днес тя освен художник, е и педагог, илюстратор, автор на детски книжки.
Елена е родена на 7 април 1975 година в Монтана, детството ѝ е пълно с много игри и много емоции, но и с много отговорности и труд. "Чувствах се обичана и приемах това, което имам." 
Майка й е фармацевт, силна, отговорна и отдадена на семейството, а баща ѝ - изискващ и критикуващ.

"Така ни подготвяше за живота такъв, какъвто е, татко държеше на естетиката като цяло, дали в дома, дали на вилата. ...Винаги искаше да се развивам и да не спирам, затова не ме хвалеше, а ме критикуваше... В семейството съм научена на търпение и много труд... И с годините опит смея да кажа, че трудът е единственото нещо, което дава отличен резултат.",  споделя Елена Жаблянова. 


От малка посещава школа по рисуване в Монтана, продължава да учи в гимназията  по изящни изкуства в София. През 1989 година е приета в гимназията, когато е само на 14 години и днес оценява позицията на нейните родители, които ѝ гласуват огромно доверие и я оставят сама в големия град. 
Не е приета в Академията, но пък продължава със специалността "Анимация" в Нов български университет. За което Елена споделя: 

"По-късно си дадох сметка, че анимацията много ми е помогнала на илюстрацията ...Защото в тези режисьорски идеи, в търсенето на типажи, в търсенето на правилните движения, които трябва да са много ясни, много категорични, анимацията ми помогна ...В НБУ получих широк спектър от неща, които можех да добавя, успях да завърша благодарение на брат ми, който се грижеше за мен в София."

В София се запознава със съпруга си, попада в семейство на художници. Нейният свекър - художникът Христо Жаблянов я връща към илюстрацията, и започва да илюстрира учебници. Започва ново образование в школата на Жаблянов, "една много жестока,  много сериозна школа" по думите на Елена.
Тя е позната със своите книги "Маурко", "Шум в гората" и "За какво мечтае Меги". Елена Жаблянова успява винаги да представи в илюстрациите си нещо познато, но и едновременно с това - различно. Нейните рисунки се характеризират със сходна техника на работа и сходно излъчване, но затова пък стилизацията е винаги различна във всяка следваща книжка, коментират запознати с нейното творчество. 
Илюстрациите на монтанската художничка от поредицата "Патиланци" по Ран Босилек пленяват и малки и големи. 



 Има син, студент и  и дъщеря, ученичка в 11. клас. В момента  работи за издателство ПАН.

РИСУВАНЕТО 
"Рисуването ме съпътства от самото раждане, аз много обичах да се въртя около татко, около неговите инструменти, около четките. Навирах се там да видя как работи, просто това е откакто се помня, все още имам първия белег от длето, винаги съм раснала с това усещане, че това е най-доброто, което мога да правя -  да рисувам, и винаги съм го правила с огромно удоволствие."

ЛИТЕРАТУРАТА 
"Всъщност аз винаги съм обичала да бъда автор, на съчинения, аз пишех хубаво от дете, защото имах добра идея, какво да създам, и можех да се справя с авторското писане, дори есетата ми бяха доста по-добри от трансформиращите преразкази с елементи на разсъждение. Те са вид креативност и по някакъв начин заобикалях стандарта." 
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18