Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв сезон изпраща туризмът?

Доволни ли са туроператори и почиващи от лято 2023?

Снимка: Колаж Радио Видин

Отиващото си лято бе първото от три години насам, което не премина под знака на COVID-19 пандемията. За сметка на това обаче войната в Украйна оказа допълнително въздействие върху развитието на туризма на стария континент, а инфлацията още усложни нещата. Въпреки нестабилната геополитическа обстановка туристическият бранш в България като, че ли постепенно успя да стъпи отново на краката си. Още в началото на сезона, туроператорите отчетоха значителен ръст в ранните записвания за масовия туризъм от гледна точка на летни почивки, но когато говорим за културния туризъм, бе отчетен известен спад. Там за съжаление има лек отлив на интереса от страна на туроператорите за предлагане на България като дестинация за обиколни турове. Специалисти от бранша изтъкват като основна причина за понижения интерес слабата реклама на чуждите пазари за дестинация "България". Недостигът на кадри в бранша също продължава да влияе върху ситуацията и много от чуждестранните туроператори оптимизират портфолиото си. Въпреки, че обикновено хотелиерите алармират, че няма туристи и се притесняват от провал на сезона, тази година бяхме свидетели на обратния ефект - притесняваха се дали ще се справят. Доволни ли са туроператорите и почиващи от лято 2023? Потърсихме Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма":

"Ако разделим нещата на изходящ туризъм - българи в чужбина и чужденци в България, ще можем да споделим две мнения, според които това към България е много отчайващо и ситуацията е много трагична, защото сезонът беше общо взето един месец, което е абсурдно. Като натовареност за чужденци в България, бяхме изключително малко, даже според статистики с 250 хиляди са паднали хората от 2019 година, които са ни посетили като чужденци, което наистина е много тежко. Видяхте сега и каво се случи по Южното ни Черноморие и това съвсем съсипа бранша, който е там, така че наистина за България не можем да се похвалим. За сметка на това за българите в чужбина нещата стоят по коренно различен начин." - обясни Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма".

Потърсихме туроператор за коментар по темата. Разговаряхме с Ина Тонина, родом от Чупрене, която е собственик на туроператорска компания, предлагаща предимно изходящ туризъм:

"Аз говоря винаги от името на изпращащ туроператор. При приемащия туризъм нещата стоят по един съвсем различен начин, доколкото знам. При него има много хора, но с по-малки финансови възможности, тоест силен като бройка, а малък като финансов резултат. След края на пандемията това е тенденцията - хората пътуват изключително много в чужбина и общо взето това е много разнопосочно. Няма вече един строго ориентиран сектор - Турция, Гърция, а пътуват навсякъде. Все повече се търсят екзотични круизи. Вследстие на икономическата криза, хората все повече осъзнават, че пътуването е нещото, което си заслужава и парите, които се пазят за нещо, утре нямат стойност и това, като че ли отключи повече пътувания." 

Попитахме видинчани позволиха ли си да почиват това лято и какви дестинации избраха за лятната си отпуска.

"Задължително си позволих, само че аз си почивам по линия на НОИ. Изкарах 10 дена на Велинград, прекрасно е при много добри условия. Процедурите са много добри, басейнче. Хората бяха доста по-добре, даже дори от преди пандемията, повече им се живее явно ... Не съм си позволила никаква почивка, но предполагам, че туризмът се развива добре и по-специално във Видин вече имаме Синагога ... Почивах, да, на Царево бях в началото на август преди големия потоп. В България си почивам, тук ми е добре и се чувствам добре. Хубаво ми е, спокойно ми е ... Предстои ми да пътувам в Сандански. Предпочитаме България пред чужбина. Добре е, не е скъпо, а сега е вече есен и е още по-евтино." - коментираха видинчани. 

Според НСИ, през юли 2023 г. в страната са функционирали 3697 обекта с 10 или повече легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване с почти 150 хил. стаи и 340 хил. легла в тях. В сравнение с юли 2022 г. местата за настаняване се увеличават с 2.3%, а броят на леглата в тях - с 3.5%. Общият брой на нощувките е 5 819.6 хил., или с 8.1% повече в сравнение със същия месец на предходната година, като най-голямо увеличение - с 14.7%, се наблюдава в местата за настаняване с 1 и 2 звезди. Потърсихме за коментар Димитрина Горанова, председател на УС на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти:

"Метеорологичните условия и предпоставки не бяха в наша услуга, както знаете месец юни беше сравнително студен и сезонът започна по-късно. сега всички се надяваха сезонът да се измести и да продължи до края на септември, но природата отново ни изигра лоша шега и с бедственото положение в Южна България сезонът приключи преждевременно. От друга страна браншът продължава да страда от сериозен недостиг и липса на квалифицирани кадри, което се отразява пряко и върху качеството на обслужване и върху цялата верига на доставка на туристически услуги." - подчерта Димитрина Горанова

Според НСИ, през юли 2023 година броят на реализираните нощувки от туристи в област Видин са 9623, в област Монтана - 11 306 и в област Враца - 10 617.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00