Днес православната църква чества един от големите си празници - Въздвижение на светия Кръст Христов, познат като Кръстовден. По време на богослуженията за празника в центъра на храмовете от олтара се изнася за поклонение светия Кръст. Така вярващите почитат кръстната жертва на Христос за изкуплението на човечеството.
"Спаси, Господи, Твоите люде и благослови Твоето наследие, като даруваш на нашия народ победа над враговете и го запазваш с Твоя кръст". Това са словата на църковния химн, който ще огласи православните храмове днес, на Кръстовден.
Църквата отбелязва един от големите си празници - Въздвижение на светия и животворящ Кръст Господен. Във времената преди Христос Кръстът е бил символ на безчестие и позорна смърт, защото на него разпъвали най-големите престъпници. Христос обаче осветил Кръста със своята изкупителна смърт. След нея за вярващите Разпятието става символ на жертвената любов и победата над злото, символ на Христос и Неговото спасително дело за човечеството, знак за принадлежност към Църквата като общност от християни и най-почитан от тях предмет.
Празникът Кръстовден е тържествен спомен за значими събития от църковната история, свързани със свещената връзка между християните и Господния кръст.
През четвърти век по благочестивото настояване на майката на Константин Велики - св. царица Елена, Кръстът, на който бил разпнат Спасителят, бил намерен и изровен от земята в местност близо до Голгота. Йерусалимският патриарх Макарий, в присъствието на царицата и хиляди вярващи вдигнал високо новооткритата светиня. При въздигането на Христовия Кръст множеството пеело "Господи, помилуй" и се покланяло на Разпятието. Като спомен за това събитие Църквата е установила да се чества ежегодно св. Кръст и да се възпроизвежда издигането му и коленопреклонението на вярващите.
Така още от древност възниква един от големите църковни празници - Въздвижение на светия и животворящ Кръст Господен. Особен белег в богослужебната традиция за празника е, че светият Кръст се изнася от олтара, където е положен на престола, който е символ на гроба Господен, поставя се в центъра на храма и когато звучи песнопението "На твоя Кръст се покланяме, Владико", вярващите се покланят на Разпятието и го целуват.
Как възприемат празника вярващи от Враца:
"Искаме или не искаме – нямаме избор. Трябва да носим кръста. Въпросът е как го носим – дали с търпение и благодарност към Бога, или с ропот, неудовлетвореност и ненавист. По-добре е да го носим с благодарност, тогава той е по-лек. Съвременният човек е по-изнежен, не е склонен да понася трудностите. Трудно е да си носи кръста."
"Човек трябва да си вземе неговия кръст. Трябва да си вземем нашия кръст, за да оставим нещо на другите поколения. От малките наши избори зависи и общото благосъстояние на родината."
"Социална работилница" за обмен на добри практики между образователни медиатори, социални работници, психолози, ресурсни учители и педагогически съветници се проведе в Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" във Видин. Инициативата е част от мероприятията, които се провеждат във връзка с Механизма за обхват на деца и ученици между..
Честването на националния празник на България Трети март в Монтана ще започне в 10:00 ч. на площад „Жеравица“ с церемония по издигане на националното знаме . Младежи в национални костюми от всички фолклорни области ще изнесат трибагреника. Той ще бъде издигнат под звуците на националния химн. По време на ритуала присъстващите граждани..
Благотворителна великденска кампания "Стари традиции за новото поколение" стартират три сдружения за областите Видин , Монтана и Враца . Акцията е насочена към възрастни хора и деца в неравностойно положение, за които да бъдат осигурени хранителни продукти за празника, посочват организаторите . „Великден е време за топлина, споделеност и..
Беседа за кариерното развитие се проведе днес между представители на дирекция "Бюро по труда" - Видин и ученици от 12-и клас на СУ "Петко Рачов Славейков" в града, които завършват професия "Икономист- информатик". Повече за идеята на срещата разказа Александра Рачева, директор на Бюрото по труда: "Всеки един от дванадесетокласниците да ни сподели..
Два благотворителни концерта в подкрепа на музикалния педагог Наталия Делионова организира Обединеният детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана . Събитията ще са тази вечер и в сряда. По желание на Наталия, половината от средствата, които са събрани, ще са за 8-годишния Марти, за чиято съдба се разбира от телевизионно предаване. Участниците в..
Изложба под наслов "90 години БНР - Радиото на поколения българи" ще бъде открита утре, 25 февруари, от 17:00 часа в сградата на Националното радио в столицата. Ще бъдат представени фото и архивни документи от фондовете на БНР, Държавна агенция "Архиви“ и Българската телеграфна агенция. Събитието ще бъде предавано и чрез видеовръзка в..
Експерти от различни области обединяват усилия за реализирането на нова експозиция във видинския исторически музей "Конака". За научното съдържание на бъдещата постоянна експозиция е ангажиран екип от Регионален исторически музей - Видин, обясни ръководителят на проекта Ваня Ставрева . "...В екипа са включени експерти от различни области...