Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Измества ли електронната търговия пазаруването във физически магазини

Снимка: Радио ВИДИН

През последните години онлайн търговията става все по-широко разпространена. По електронен път вече можем да закупим почти всичко, за което може да се сетим. Макар и да има тенденция за разширяване на електронната търговия не може да се каже, че тя измества пазаруването във физически магазини. По думите на Соня Спасова - директор на Европейския потребителски център, има потребители, които са останали разочаровани от онлайн пазаруването:

 "... Имаме потребители, които се обръщат към нас с обещанието, че никога повече няма да пазаруват онлайн, защото са срещнали проблем. Имаме и такива потребители, които споделят с нас, че от години си пазаруват основните стоки, с изключение на храна, онлайн и предпочитат да го правят, защото онлайн пазаруването им дава различни предимства. Според Българската Е-комерс асоциация има увеличение на хората, които пазаруват онлайн, да кажем в последните няколко години. Ако през 2020 г. те са били 30-31% от всички хора, които използват интернет, през 2022 г. те са били около 44% от интернет потребителите. Тоест хората в бранша, онлайн търговците и онлайн магазините установяват, че има такова увеличение..."

Таня Ангелова от Видин е собственик на онлайн магазини. Живее в Ню Йорк, САЩ, където според нея електронната търговия е много сериозно развита и предпочитана. Допълва, че тази тенденция неизменно ще дойде и в България:

"Понеже имам онлайн магазини реално купувам стока или поръчвам онлайн. В Щатите как е - масово, 90%, се пазарува онлайн. Хората пестят време, времето е пари... Започнах с дрехи и обувки, след което заради ковид - с всякаква стока за вкъщи... Ако влезеш в един голям магазин, да кажем в мол, виждаш много малко хора. И това ще стане същото и в България, ще бъде почти всичко онлайн... Аз забелязвам, вярвайте ми,  можеш да си купиш жива кокошка онлайн и да ти бъде докарана или друго по-голямо животно... Всичките ми познати масово пазаруват онлайн. Тези на моята възраст, аз съм на 48 г., и дрехите, и обувките, и електроуредите..."

В бъдеще електронната търговия е възможно да се разшири сериозно и у нас. Все пак, ако погледнем настоящата ситуация, пазаруването във физически магазини не изглежда да е сериозно засегнато от онлайн търговията. Според Борислав Борисов, мениджър в компанията, която изгражда ритейл парк (търговски парк) във Видин, възможностите на онлайн търговията са силно надценени. Даде за пример, че според проучвания делът на онлайн търговията у нас е около 10-15% от общата търговска дейност, като дори в най-развитите държави в Европа този дял е около 25%:

"Тенденцията в онлайн пазаруването, тя вече е установена. Възможностите на онлайн пазаруването в очите на повечето хора са силно надценени. Онлайн търговията дори при най-добра организация, тя не може да достигне повече от 15-20% от общата търговия на съответните стоки... Тоест, въобще който и сегмент да вземем, дали ще говорим за битова техника, дали ще говорим за мода, ако вземем целия сегмент в него, онлайн търговията не заема повече от 20%. В най-развитите европейски държави, примерно скандинавските, там са успели да стигнат до 25-30%. Но това е по-скоро изключение, отколкото тенденция... Реално онлайн търговията е силно зависима от мрежата за доставки, която не е чак толкова съвършена, за да може да покрие един голям обем във всеки един момент. От друга страна, след ковид се наблюдава силно завръщане към физическото пазаруване. Тъй като като процесът, наречен "шопинг терапия" е с много по-силно емоционална стойност в един магазин, отколкото вкъщи пред компютъра... "

Голяма част от търговците с физически магазини, използват онлайн магазините си за една допълнителна реклама, коментира още Борислав Борисов. Допълни, че ритейл паркът, който предстои да отвори врати във Видин до края на 2023 г. или началото на 2024 г. ще е е с обща търговска площ от около 12 000 кв. м. В него ще се настанят международни брандове и компании, които са нови за града, допълни още Борислав Борисов. 

Повечето видинчани, с които разговаряхме, са пазарували онлайн. Някои от тях обаче предпочитат физическите магазини:

 "Честно казано, ако реша да пазарувам някакъв продукт, на място го правя. Защото стават какви ли не недоразумения, лъжи, измами. Имам познати, които често пазаруват онлайн. Някои казват, че са доволни, впечатлени, но други като мен са останали разочаровани... Пазарувам онлайн, защото може да видиш, че са маркови дрехите... Рядко пазарувам онлайн, дрехи повечето. Защото там са по-хубави и по-качествени... Предпочитам на живо да пазарувам, по-лесно ми е. Случвало ми се е само веднъж да пазарувам онлайн и размерът не си отговаряше... Аз съм 50 на 50. Хубаво е да има онлайн магазини, защото примерно някои хора не могат да отидат до съответния магазин. Пазарувала съм онлайн, но наистина понякога се получават много грешки... Обичаме онлайн пазаруването, все пак сме жени. По-големи оферти, по-ниски цени, имаш възможност да се възползваш от купони, такива неща... Предпочитам да си пробвам всичко, да си пипна, да си видя. Смятам, че така е по-окей за мен..." 

Повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31