Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Враца става отново книжен град

Снимка: РБ "Христо Ботев" - Враца

Враца става място на незабравими литературни срещи и емоции благодарение на петото издание на литературния фестивал "Враца - книжен град". Организираното от Регионална библиотека "Христо Ботев" събитие продължава от 28 до 30 септември.

Директорът на врачанската библиотека Силвия Павлова разказа, че преди пет години започнали малко плахо своето книжно приключение, но сега са горди от постигнатото:

"Точно преди пет години направихме първите стъпки в провеждането на първо по рода си подобно събитие, организирано на територията на Северозапада. Идеята ни беше, разбира се, да популяризираме четенето, да срещнем хората от Северозапада с популярните автори. Започнахме да включваме и издателствата, правейки мини алея на книгата. Радвам се, че през годините успяхме да привлечем във Враца едни от най-известните имена на българската култура като Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Катерина Хапсали, Алек Попов, Виктория Бешлийска, Маргарита Петкова, Стефан Вълдобрев и много други. Днес съм щастлива, че отново успяхме да подготвим една много богата програма, много интересни срещи, с много работилници. През тази година за участие в книжния базар се записаха рекорден брой издателства, което изключително ме радва... Напредваме бавно, стъпка по стъпка, но упорито към нашата цел, а именно че четенето е модерно и то е врата към нови светове".

Програмата на фестивала съчетава събития както за малките читатели, така и за възрастните почитатели на литературата, посочи Силвия Павлова. Тя обясни, че през трите фестивални вечери във Враца ще гостуват писателите Васил Попов - на 28 септември, Здравка Евтимова - на 29 септември и Галин Никифоров - на 30 септември. 

"На 30 септември, в съботния ден, ще отвори врати и книжният базар, в който участие ще вземат над десет български издателства. Алеята на книгата ще бъде разположена в пространството пред Община Враца и ще предлага богато разнообразие от нови заглавия както за деца, така и за възрастни, така че се надявам, че всеки ще намери по нещичко за себе си... Официалното откриване на фестивала тази година отново ще бъде с нашите приятели, талантите от театрална група "ТЕМП", които ще представят един много интересен спектакъл - "Поетите". В деня на откриването на книжния базар отново сме планирали едно откриване, ако мога така да го нарека, с Дефиле на приказни герои и мисля, че ще бъде много интересно, което ще продължи в една работилничка за преобразяване в приказни герои", каза Силвия Павлова.

Най-радващото е, че хора, идвали на първото издание, се връщат отново и отново, като събитието привлича и нова аудитория, сподели директорът на врачанската библиотека. 

След официалното откриване на фестивала и изпълнението на младите актьори от театрална група "ТЕПМ", ще започне и първата литературна среща. Писателят Васил Попов ще се срещне с четящите хора във Враца, пред които се чувства длъжник, както обясни самият автор. Той ще представи две свои книги - "Мамник" и Пермафрост", които започват своя път като аудиосериали, преди да бъдат претворени в книги: 

"В началото на тази година, когато правихме турнето с "Мамник" - представянето в различните градове, така неволно пропуснахме Враца с мисълта, че по всяко време можем да дойдем, пък в крайна сметка не дойдохме и аз имам един дълг към Враца... Ще представим книгата "Мамник", както и новата книга "Пермафрост", която излезе първо и тя като аудиосериал, сега вече излиза и на хартия. Аз по принцип нямам някаква ясна програма по време на срещите, надявам се, че винаги ще става някаква хубава дискусия и гледам да включвам присъстващите в разговора, така че да си говорим свободно и да питат всичко, което ги интересува. Ще разкажа за процеса на писане на един аудиосериал, защото си има своите особености...", обясни Васил Попов.

Той разказа, че в сравнение с "Мамник", в която изключително силно присъства темата за митовете и легендите, в "Пермафрост" има малко повече наука:

"Тъй като аз съм се занимавал в една част от живота си с екология, това съм учил, и изпитах една нужда, усещане, че трябва да напиша нещо, което се занимава малко повече с наука. В "Пермафрост" все пак има и митове, има и легенди - както от нашия фолклор, но този път са включени и такива от едни племена, които са населявали някога архипелага Огнена земя в Чили и Аржентина". 

И двете произведения се радват на популярност и като книги, и като аудиосериали, обясни Васил Попов. Той посочи, че двата формата предлагат различен тип изживяване, което е добре аудиторията да изпита.

И тази година сред участниците в литературния фестивал е Сдружение "Книгини" от село Челопек, което ще организира забавна, но и образователна работилница за децата, както и ще се включи в книжния базар, разказаха Първолета Николова и Мария Дончева от екипа на сдружението: 

"Рециклирането на хартия всъщност поставя акцент както към опазване на околната среда, така и към вдъхването на нов нов живот на вече стари книги. Обикновено дечицата много се радват да участват в подобни работилнички, така че очакваме отново да има голям интерес... Взимаме участие отново за поредна година и с книжарничката ни - читателите ще могат да се докоснат до антикварни книги на различни езици, също така и имаме най-новите издания благодарение на партньорствата ни с издателства и автори. Книжарничката ни е с мисия и благодарение на продадените книги влагаме средствата в инициативи на Сдружение "Книгини".

Няколко са аспектите, в които са полезни работилниците за рециклиране, обясниха от Сдружение "Книгини": 

"От една страна децата ще видят как могат да си рециклират в домашни условия хартията и да си произведат нова такава или да си направят формичка от хартия. От друга страна, това е много добър начин за работа и за докосването до суров материал. Във връзка с нашата кампания "РециКНИГИрай, книгите, които ние получаваме, всъщност част от тях не ставаха за повторно четене и всъщност така се роди нашата идея тази хартия, за да не отива в боклука, а да бъде рециклирана и да се даде нов живот".

Работилницата "РециКНИГИрай" ще бъде на 30 септември от 10:00 до 12:00 часа. Официалното откриване на културното събитие е същия ден от 18:00 часа пред сградата на врачанската регионална библиотека. 

30 септември /събота/

10:00 ч. - Книжен базар - откриване с дефиле на приказни герои

10:00 - 13:00 ч. - Ателие „Фейс арт“ - преобразяване в приказни герои

10:00 – 12:00 ч. – „РециКНИГИрай“ - работилница по рециклиране на хартия от Социално предприятие Творилница „Добрини”, Сдружение „Книгини”

16:00 - 18:00 ч. - Уъркшоп „Комиксите оживяват“Пространството пред Община Враца

18:00 ч. - Среща с Галин Никифоров, автор на „Тяло под роклята“Регионална библиотека „Христо Ботев“ - Обща читалня





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 17 септември 2024 година

Община Белоградчик получи авторските  права  за текста и музиката на песента на "Нашият град".  Договорът е за срок от 10 години. Така песента на група "Тангра" вече е официален химн на Белоградчик. Финално регистрирани са 24 партии и 9 коалиции за участие в предсрочните парламентарни избори, които ще се проведат на 27 октомври. Това съобщи..

публикувано на 17.09.24 в 18:05

В Монтана откриха нов път за 10 млн лева

В община Монтана откриха четвъртокласен път рехабилитиран с 10 мил. лева.  След близо 50 години нов асфалт е поставен между селата Клисурица, Долна Рикса и Славотин. Откриването стана на църковния празник „Вяра, Надежда и Любов". Напълно обновена е отсечка от близо 9 км, която свърза международен път Е 79 и северния път от Монтана за Видин...

публикувано на 17.09.24 в 17:05

Приключи ремонтът на междуселски път в Монтанско

На един от най-светлите християнски празници Вяра, Надежда, Любов и майка им София бе тържествено открит реновираният път между селата Долна Рикса, Клисурица и Славотин, съобщават от Община Монтана.  "Това е най-голямата инвестиция, направена за междуселски път в района през последните 50 години“, заяви кметът  Златко Живков . На..

публикувано на 17.09.24 в 16:31

Лом отбелязва празник на града

От името на Негово светейшество българският патриарх Даниил, архимандрит Антим, протосингел на Видинската света митрополия, поздрави кмета на община Лом Цветан Петров и жителите на града за празника на Лом . Той благослови градоначалника, местния парламент и ломчани за старанието и усърдието, с което се поддържат храмовете в епархията и пожела на..

публикувано на 17.09.24 в 16:20

Избирателите могат да проверят онлайн номера на секцията и мястото на гласуване

Българските граждани с право на глас вече могат да проверяват номера на избирателната секция и мястото на гласуване в изборите за Народно събрание на 27 октомври 2024 г. Справката се осигурява от Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Информация за адреса на..

публикувано на 17.09.24 в 16:16

Белоградчик получи правата за песента "Нашият град" да стане химн на града

Община Белоградчик получи авторските права за текста и музиката на песента на "Нашият град". Договорът е за срок от 10 години. Така песента на група "Тангра" вече е официален химн на Белоградчик, каза кметът Боян Минков .  "Подписахме договор с автора на текста, поета Александър Петров, и с наследниците на Борис Карадимчев, който е автор на..

публикувано на 17.09.24 в 16:06

Водният режим отпада в четири монтански села

Отмениха водния режим за четири села в община Георги Дамяново. Заради сушата близо месец към 700 жителите получаваха неравномерно питейна вода. Жителите на селата Видлица, Чемиш, Главановци и Копиловци от днес имат вода през целия ден. Засушаването през миналия месец принуди кмета на община Георги Дамяново Нина Петкова да обяви воден..

публикувано на 17.09.24 в 15:16