Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Краевед с призив: Да създадем карта на времето на Северозапада

Снимка: http://kartanavremeto-vratsa.org/

Датата 27 септември 1837 година е приета за начало на организираната краеведска дейност в България и се отбелязва като Ден на краеведа. Свързва се с писмото на Юрий Венелин до Васил Априлов, написано на този ден преди 186 години, в което той предлага да се организира събирането на краеведски материали - песни, стари ръкописи и др. В наши дни краеведите не само събират ценностите на историческото минало, но ги изследват, публикуват и популяризират. Един от тях - краеведът на врачанската библиотека Калина Тодорова, посвещава години наред на проекта "Карта на времето" - дигитален архив с над 2000 истории от 132 населени места. Всеки четвъртък в ефира на Радио ВИДИН ви разказваме по една тях. А сега ви срещаме с Калина Тодорова, чиято следваща идея е за "Карта на времето на Северозапада"

"В последните години аз имам за своя мисия да събирам, да съхранявам и да разпространявам всичко, свързано с живота в Северозападна България. Преди няколко години направихме сайта "Карта на времето" - един доста мащабен проект на Регионална библиотека "Христо Ботев" - Враца. Посетих 132 населени места. Разпитвах разказвачи, майстори на народни занаяти, имаше и доста интересни личности и лични истории, но и много свързани със социални, обществени градежи, различни дейности, различни перипетии от житието и битието на всяко едно населено място и тук не на последни място стигнах до оброци, вековни дървета, както и до вековни хора. Така че това бяха едни пътища, които много ме заредиха. Говорих с над 2000 човека, слушах над 2000 песни, над 10 000 фотоса събрах. Но аз, мислейки си, че съм си изпълнила дълга, в последно време започнах да апелирам и даже имах идея да си направим Карта на времето на Северозапада... Смятам, че не трябва да се бавим, смятам, че трябва да тръгваме отново. По-важно е да се запише това поколение витално, невероятно, което си отива. Да пренесем не някакви модели за живот, а тази духовност, тези вечни духовни ценности, за да пребъдем като човеци."
 
Всеки един човек е една вселена и всеки един от тях е невероятно ценен, независимо дали е от града или от селото, добави краеведът. По думите ѝ всяка една история е завладяваща и емоционално заредена. 

"Всяка една история ме е докоснала много дълбоко, плакала съм много пъти. Даже с една колежка като отидохме, тя плачеше с мен, и то не за тъжна история... Много са историите и за млади, и за стари. Аз не съм ходила само за столетници, а за хора от различни възрасти..."

Калина Тодорова смята, че събирането на памет е нейният дълг и затова продължава да го прави. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Наематели на общински жилища във Видин протестираха пред Общината

Наематели на общински жилища във Видин днес излязоха на мирен протест пред сградата на Общината. Повод за недоволството им е взетото през месец май решение на Общинския съвет да бъдат увеличени наемите им с около 300%. Част от наемателите твърдят, че тази сума е непосилна и днес поискаха среща с кмета Цветан Ценков, за да обсъдят възможностите..

публикувано на 04.12.24 в 17:50

Кога ще бъде завършен параклисът в село Владиченци

Кога ще приключи  строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..

публикувано на 04.12.24 в 15:14

Дневният център за хора с увреждания в Монтана представя коледна изложба-базар

Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00